267 tys. złotych na minutę to więcej niż 4100 zł zarobku na sekundę. PVA doszła do takiego wniosku po przeanalizowaniu kwartalnych raportów firm farmaceutycznych. Koalicja szacuje, że Pfizer, BioNTech i Moderna osiągną w tym roku łącznie 34 miliardy dolarów zysku przed opodatkowaniem, czyli 93,5 miliona dolarów dziennie.
Koalicja namawia producentów szczepionek do przekazywania technologii produkcji preparatu przeciwko koronawirusowi krajom o niskich i średnich dochodach za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Pfizer zezwoli producentom leków generycznych na produkcję jego leku antywirusowego przeciw COVID-19 - przekazano we wtorek w oświadczeniu. Koncern podpisał umowę ze wspieraną przez ONZ organizacją Medicines Patent Pool (MPP), która będzie mogła udzielać licencji na produkcję lekarstwa - ogłoszono tego samego dnia.
"Dzięki umowie antywirusowy lek przeciw COVID-19 będzie dostępny dla 95 nisko i średnio zamożnych państw" - informowała Agencja Reutera. Lek będzie sprzedawany pod nazwą Paxlovid - dodano.
Według amerykańskiego koncernu, który powołuje się na badania kliniczne, tabletka zmniejsza o 89 proc. ryzyko hospitalizacji lub śmierci osób dorosłych szczególnie narażonych na koronawirusa. Lek ma być używany razem z ritonavirem, stosowanym w zwalczaniu HIV, który ostatnio także stał się dostępny pod postacią leku generycznego.
Pod koniec października inny koncern farmaceutyczny Merck & Co. przekazał, że podpisał podobne porozumienie z MPP. Dzięki niemu licencja na wytwarzanie molnupiraviru, doustnego leku przeciwko COVID-19, zostanie udostępniona innym producentom.
- Jest nam niezmiernie miło, że mamy kolejną broń do walki z COVID-19 - mówił Charles Gore, dyrektor wykonawczy MPP. Mam nadzieję, że generyczna wersja leku Pfizer dostępna będzie w najbliższych miesiącach - dodał.
W 95 państwach, w których dostępny będzie tańszy zamiennik, żyje 53 proc światowej populacji - informowało MPP.
Więcej o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
"Wierzymy, że doustne leki antywirusowe będą grały kluczową rolę w redukcji poważnych przypadków COVID-19 (...). Musimy nad tym pracować, by wszystkim ludziom, nie zależnie od tego, gdzie żyją, albo w jakiej sytuacji się znajdują, można było zapewnić dostęp do tych przełomowych okryć" - przekazał w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla.
Jak zauważa agencja AFP, tabletki ułatwią leczenie przeciw COVID-19, m.in. dlatego, że są łatwiejsze w produkcji i nie trzeba ich przechowywać w warunkach chłodniczych, jak szczepionek. Ponadto pacjenci mogą z nich korzystać swobodnie u siebie w domu - podkreślała francuska agencja.
***
Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl