Miliardy za szczepionki przeciw COVID-19. Koncerny zarabiają ponad 4 tys. zł na sekundę

Koncerny Pfizer, BioNTech i Moderna dzięki sprzedaży szczepionek przeciw COVID-19 osiągają łączny zysk w wysokości 267 tys. zł na minutę (65 tys. dolarów) - podała we wtorek People's Vaccine Alliance (PVA), koalicja organizacji prowadzących kampanię na rzecz szerszego dostępu do szczepionek.

267 tys. złotych na minutę to więcej niż 4100 zł zarobku na sekundę. PVA doszła do takiego wniosku po przeanalizowaniu kwartalnych raportów firm farmaceutycznych. Koalicja szacuje, że Pfizer, BioNTech i Moderna osiągną w tym roku łącznie 34 miliardy dolarów zysku przed opodatkowaniem, czyli 93,5 miliona dolarów dziennie.

Zobacz wideo Czy rząd chce przeczekać IV falę COVID-19? Belka: Oczywiście, że tak

Koalicja namawia producentów szczepionek do przekazywania technologii produkcji preparatu przeciwko koronawirusowi krajom o niskich i średnich dochodach za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Pfizer pozwoli na produkcję swojej tabletki przeciw COVID-19 jako leku generycznego

Pfizer zezwoli producentom leków generycznych na produkcję jego leku antywirusowego przeciw COVID-19 - przekazano we wtorek w oświadczeniu. Koncern podpisał umowę ze wspieraną przez ONZ organizacją Medicines Patent Pool (MPP), która będzie mogła udzielać licencji na produkcję lekarstwa - ogłoszono tego samego dnia.

Czwarta fala pandemii koronawirusa uderza z coraz większą siłą.Kraków, Radom, Płock. Trudna sytuacja w szpitalach. Wstrzymują przyjęcia

"Dzięki umowie antywirusowy lek przeciw COVID-19 będzie dostępny dla 95 nisko i średnio zamożnych państw" - informowała Agencja Reutera. Lek będzie sprzedawany pod nazwą Paxlovid - dodano.

Według amerykańskiego koncernu, który powołuje się na badania kliniczne, tabletka zmniejsza o 89 proc. ryzyko hospitalizacji lub śmierci osób dorosłych szczególnie narażonych na koronawirusa. Lek ma być używany razem z ritonavirem, stosowanym w zwalczaniu HIV, który ostatnio także stał się dostępny pod postacią leku generycznego.

Pfizer podzielił się recepturą leku na COVID-19

Pod koniec października inny koncern farmaceutyczny Merck & Co. przekazał, że podpisał podobne porozumienie z MPP. Dzięki niemu licencja na wytwarzanie molnupiraviru, doustnego leku przeciwko COVID-19, zostanie udostępniona innym producentom.

Petuniabukta, Spitsbergen. Ślady odciśnięte w podmokłej tundrze. Trudno określić, sprzed jakiego okresu pochodzą, ale są to lata.Resztki. Tu mogła się wydarzyć arktyczna gorączka surowcowa. To jej pozostałości

- Jest nam niezmiernie miło, że mamy kolejną broń do walki z COVID-19 - mówił Charles Gore, dyrektor wykonawczy MPP. Mam nadzieję, że generyczna wersja leku Pfizer dostępna będzie w najbliższych miesiącach - dodał.

W 95 państwach, w których dostępny będzie tańszy zamiennik, żyje 53 proc światowej populacji - informowało MPP.

Więcej o pandemii koronawirusa przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

"Wierzymy, że doustne leki antywirusowe będą grały kluczową rolę w redukcji poważnych przypadków COVID-19 (...). Musimy nad tym pracować, by wszystkim ludziom, nie zależnie od tego, gdzie żyją, albo w jakiej sytuacji się znajdują, można było zapewnić dostęp do tych przełomowych okryć" - przekazał w oświadczeniu dyrektor wykonawczy Pfizera Albert Bourla.

Loteria szczepionkowa (zdjęcie ilustracyjne)Loteria szczepionkowa. Wartość nagród wynosi prawie 22 mln zł

Jak zauważa agencja AFP, tabletki ułatwią leczenie przeciw COVID-19, m.in. dlatego, że są łatwiejsze w produkcji i nie trzeba ich przechowywać w warunkach chłodniczych, jak szczepionek. Ponadto pacjenci mogą z nich korzystać swobodnie u siebie w domu - podkreślała francuska agencja.

***

Koronawirus - wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl

Więcej o: