Rząd wprowadza nową formę wsparcia. Usługi sąsiedzkie będą wykonywane odpłatnie. Kto może je świadczyć?

- Wprowadzamy nową formę usług opiekuńczych. To usługi sąsiedzkie - zapowiedziała ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Pulę świadczeń poszerzyła o usługi sąsiedzkie nowelizacja ustawy o pomocy społecznej z lipca 2023 r. Od kiedy usługi sąsiedzkie wejdą w życie? Kto będzie mógł z nich skorzystać?

Usługi sąsiedzkie to nowa forma świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona pod koniec lipca 2023 roku na mocy nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Ten nowy rodzaj świadczeń skierowany jest głównie do osób starszych, które potrzebują pomocy przy codziennych czynnościach jak robienie zakupów, czy sprzątanie mieszkania, ale nie wymagają pomocy profesjonalnych opiekunek. 

Zobacz wideo To na seniorach i rencistach rząd skupił się w czasie swojej drugiej kadencji

Usługi sąsiedzkie. Kto może z nich korzystać, kto może je świadczyć?

Jak wyjaśniła ministerka Marlena Maląg w rozmowie z TVP Info usługi sąsiedzkie "to forma wsparcia, którą na zlecenie samorządów będą mogły wykonywać osoby mieszkające blisko". - Oczywiście będzie podpisywana stosowna umowa z samorządem. Środki zabezpiecza budżet państwa - w ramach Korpusu Wsparcia Seniorów Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej - wyjaśniła Maląg. Dodała przy tym, że chodzi o usługi niespecjalistyczne. - Patrząc na rynek pracy brakuje osób w usługach opiekuńczych. Te najbliższe osoby, czyli m.in. sąsiedzi, będę mogli je wykonywać - wyjaśniła. 

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 28 lipca 2023 r. w ramach usług sąsiedzkich świadczone są:

  • usługi gospodarcze (zabezpieczenie potrzeb na poziomie bytowym),
  • usługi pielęgnacyjne (zapewnienie opieki higienicznej lub pielęgnacji),
  • usługi społeczne (załatwianie spraw urzędowych, podtrzymanie kontaktów interpersonalnych, podtrzymanie zainteresowań)

Z usług sąsiedzkich będą mogły skorzystać osoby, które ukończyły 65 rok życia, są samotne i z powodu wieku, choroby lub innych czynników wymagają wsparcia drugiej osoby. Z takiej formy pomocy mogą skorzystać także seniorzy, których rodzina nie jest w stanie zapewnić im podobnego wsparcia. Warto zaznaczyć, że przy tej formie usług opiekuńczych, nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. 

Kto może świadczyć usługi sąsiedzkie?

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed cytowany przez portal money.pl, poinformował, że usługi sąsiedzkie są działaniem fakultatywnym, które mogą "wykonywać samorządy, ale mogą też zlecić to organizacjom pozarządowym". Zaznaczył, że świadczenia w ramach usług sąsiedzkich będą mogły świadczyć osoby pełnoletnie oraz że osoba, która chciałaby skorzystać z pomocy sąsiedzkiej, musi wyrazić zgodę na pomoc udzielaną przez konkretną osobę.

Warunkiem świadczenia usług sąsiedzkich jest nie tylko pełnoletność. Taka osoba:

  • nie może należeć do rodziny osoby, dla której świadczyć będzie usługi,
  • musi być zdolna pod kątem psychofizycznym do świadczenia usług,
  • musi zamieszkiwać w okolicy osoby, dla której świadczyć będzie usługi,
  • musi przejść szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Usługi sąsiedzkie będą wykonywane odpłatnie. Opłacone zostaną przez gminy, które ustalać będą także zasady, na których odbywać się będzie świadczenie usług. - Zabezpieczyliśmy na ten program 30 mln zł - poinformowała ministerka Maląg. - Jest to pierwsza odsłona tego programu. Uruchamiamy go od 1 listopada

Więcej o: