Włochy wprowadzą lockdown. Godzina policyjna, zakaz przemieszczania się, zamknięte szkoły średnie

Premier Giuseppe Conte ogłosił, że Włochy wprowadzają nowe restrykcje. Na terenie całego kraju obowiązywać będzie godzina policyjna. W życie wejdą też ograniczenia w funkcjonowaniu szkół, możliwości przemieszczania się, działania obiektów handlowych.

Przybierająca na sile epidemia koronawirusa zmusiła Włochy do wprowadzenia kolejnych obostrzeń. Omówił je w Izbie Deputowanych Premier Giuseppe Conte. W całym kraju późnym wieczorem zostanie wprowadzona godzina policyjna - lockdown kraju osiągnie więc jeden z wyższych poziomów w Europie.

- Bądźmy razem w tych dramatycznych chwilach mimo różnic poglądów i przekonań w imię wspólnych wartości, na których opiera się nasze społeczeństwo i nasza Konstytucja - stwierdził szef włoskiego rządu w parlamencie.  Dodał, że wprowadzenie tych budzących złość i frustrację nowych środków bezpieczeństwa było koniecznością.

Wybory prezydenckie 2020. Jarosław Kaczyński i jego koalicjant Jarosław Gowin na sali plenarnej Gowin: Trzeba się liczyć z zakazem wychodzenia. Do pracy, na zakupy

Włochy zamkną szkoły średnie, muzea, ograniczą działalność galerii handlowych

Premier zapowiedział, że zamknięte będą sale gier hazardowych, muzea, wystawy i galerie sztuki. Natomiast w weekendy będą zamknięte wszystkie centra handlowe. Ograniczono do połowy górny limit pasażerów w środkach komunikacji.

W szkołach średnich nauczanie będzie się odbywać przez internet. Wprowadzone zostaną ograniczenia w podróży między niektórymi regionami. W regionach szczególnie dotkniętych pandemią obowiązywać będą dodatkowe ograniczenia.

Lockdown rozszerza się na Europę

Włochy to kolejny kraj, który znacząco zwiększa restrykcje. Lockdown wprowadziła już m.in. Francja, gdzie obowiązywać ma nawet zakaz sprzedaży niektórych towarów, Wielka Brytania czy, Austria oraz Irlandia. Premier Francji Jean Castex w niedzielę wieczorem zapowiedział, że rząd od najbliższego wtorku 3 listopada zakaże sprzedaży w supermarketach produktów i towarów, które nie są niezbędne. Michael Gove, szef kancelarii premiera. Stwierdził, że zniesienie ograniczeń z początkiem grudnia wcale nie jest przesądzone. W rozmowie z dziennikiem "The Times" stwierdził, że "będzie niezwykle trudno zakończyć lockdown", jeśli liczby zachorowań i zgonów się nie zmienią.

Bary, puby i restauracje zamknięte od soboty. Co z rekompensatami? Bary, puby i restauracje zamknięte od soboty. Co z rekompensatami?

Czytaj też: Drugi lockdown w Irlandii, częściowy w Belgii i Holandii, lokalny w Niemczech. Europa walczy z pandemią

Do środy obowiązuje  lockdown w Irlandii, gdzie liczba nowych dziennych przypadków wzrosła tam od 100-200 na początku września do ponad 1000 obecnie. Mieszkańcy kraju mogą wychodzić w sytuacjach niezbędnych i w celu dotarcia do pracy. Zakazane są odwiedziny w prywatnych domach oraz jakiekolwiek zgromadzenia - z wyjątkiem pogrzebów i ślubów.

Zobacz wideo Wraca brexit. A wraz z nim wracają kłopoty
Więcej o: