Paweł Majewski, były prezes Lotosu, został nowym szefem PGNiG

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA poinformował w komunikacie, że rada nadzorcza firmy podjęła decyzję w tej sprawie na posiedzeniu w dniu 10 listopada 2020 r. Kadencja Pawła Majewskiego skończy się 10 stycznia 2023 r.

Paweł Majewski jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych Executive Master of Business Administration (MBA) na Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. 

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński "DGP": Jarosław Kaczyński chce zawetować budżet UE. Polska może stracić

"Menadżer z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu spółkami kapitałowymi, w tym także z udziałem Skarbu Państwa. Pełnił funkcję prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A., wiceprezesa Zarządu Huty Stalowa Wola S.A., członka Zarządu w DO & CO Poland Sp. z o.o. oraz prezesa Zarządu Airport Cleaning Service Sp. z o.o." - napisano w komunikacie spółki. 

Majewski posiada również długoletnie doświadczenie zawodowe na kierowniczych stanowiskach m.in. w PETROLOT Sp. z o.o. (obecnie ORLEN Aviation Sp. z o.o.), a także jako dyrektor pionu zarządzania marżą w PGNiG TERMIKA S.A. Jest też członkiem rady nadzorczej Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A.

Zobacz wideo Co dla klimatu może zrobić Joe Biden?

Jerzy Kwieciński zrezygnował w październiku

Wcześniej szefem gazowego giganta był Jerzy Kwieciński, który zrezygnował z funkcji 22 października. Jak podawało wtedy radio RMF FM, Kwieciński mógł zostać do odejścia zmuszony. Jednym z powodów miała być słaba współpraca z szefem Orlenu. - Płocki koncern jest w procesie przejmowania PGNiG, a Kwiecińskiemu nie podobało się, że Obajtek próbował rozdawać karty w jego spółce. Ostatecznie i tak Orlen zyska większą kontrolę nad polskim gigantem gazowym - informowało radio. 

Jerzy Kwieciński został powołany na prezesa gazowej spółki w styczniu tego roku. Na stanowisku zastąpił Piotra Woźniaka, którego kadencja upłynęła w grudniu 2019 roku. 

Ustawa covidowa. Rządzący w pułapce przez kosztowny błąd posłów PiS Ustawa covidowa. Rządzący w pułapce przez kosztowny błąd posłów PiS

Tuż przed ogłoszeniem decyzji o ustąpieniu Kwieciński z funkcji prezesa zarządu PGNiG, spółka podpisała umowę z duńską firmą Ørsted. Kontrakt będzie obowiązywał od początku 2023 roku do października 2028 roku. W tym czasie PGNiG zakupi prawie sześć i pół miliarda metrów sześciennych duńskiego gazu ziemnego.

Więcej o: