Melinda Gates już jest miliarderką. A proces rozwodowy z Billem Gatesem jeszcze się nie zaczął

Bill i Melinda Gates biorą rozwód, ale rozprawa rozpocznie się dopiero w przyszłym roku. Melinda już teraz jednak przejęła część majątku swojego niedługo byłego męża. Przekazane jej akcje warte są 2,4 mld dolarów.

Bill i Melinda Gates na początku maja ogłosili, że po 27 latach małżeństwa wezmą rozwód. Para będzie dalej pracowała wspólnie w swojej fundacji, której w ciągu 20 lat istnienia przekazali 36 mld dolarów. Podczas zawierania małżeństwa nie podpisano intercyzy, ale zawarto umowę separacyjną. Nie jest jednak jasne, czy i w jaki sposób określa ona podział majątku Gatesów. 

Zobacz wideo Tak Bill Gates wyobrażał sobie przyszłość w 1999 roku. Skąd on to wiedział? [TOPtech]

Melinda Gates na liście miliarderek

Jak informuje "The Wall Street Journal", Melinda Gates w dniu ogłoszenia rozwodu przejęła już pakiet akcji od Billa. Łącznie są one warte niemal 2,4 mld dolarów. Melinda Gates otrzymała udziały w:

  • Coca-Coli;
  • spółce produkującej opakowania Coca-Cola Femsa SAB;
  • Grupie Televisa SA - meksykańskiej grupie medialnej, największej w hiszpańskojęzycznym świecie;
  • Canadian National Railway - jednym z dwóch najważniejszych przewoźników kolejowych Kanady (14,1 mln akcji);
  • AutoNation - amerykańskim sprzedawcy samochodów (2,94 mln akcji).

Taki majątek pozwolił jej znaleźć się na sporządzonej przez "Forbesa" liście 328 miliarderek. Spośród wszystkich osób z miliardem dolarów na koncie Melinda Gates plasuje się na 1390. miejscu (na około 2 tys.), obok Donalda Trumpa. 

Rozprawę rozwodową zaplanowano na 4 kwietnia 2022 roku. Melinda jest wpisana jako powódka, a Bill jako pozwany. Do podziału jest spory majątek wyceniany na około 130-146 mld dolarów, w tym m.in. dom o wartości 125 mln dolarów i powierzchni 6100 mkw. 

Melinda Gates może dogonić McKenzie Scott 

Bez wątpienia rozwód Gatesów będzie najdroższym po nie tak dawnym rozejściu się Jeffa Bezosa i McKenzie Scott. Melinda Gates ma szansę przeskoczyć Scott, która w związku z rozwodem otrzymała majątek warty 36,5 mld dolarów. Początek 2020 roku i rosnące w szalonym tempie indeksy giełdowe sprawiły, że Scott wzbogaciła się o kolejne 31 mld dolarów. Dzięki temu w zeszłym roku wskoczyła na pierwsze miejsce wśród najbogatszych kobiet świata z majątkiem wartym 68 mld dolarów.

Scott prowadzi jednak działalność charytatywną i m.in. z tego powodu (oraz spadku wartości akcji) "straciła" już 15 mld dolarów i spadła na trzecie miejsce. Wyprzedzają ją - według "Forbesa" - Alice Walton, dziedziczka Walmartu oraz najbogatsza kobieta świata Françoise Bettencourt Meyers, której rodzinny majątek związany z L'Oreal wyceniono na 73,6 mld dolarów.

Więcej o: