Czy pracodawca widzi kod choroby na L4 swojego pracownika? Wiele osób uważa, ze informacja ta nie powinna być podawana.
Jak wynika z ogólnego Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnego przepływu takich danych, pracodawca nie ma prawa dowiedzieć się o powodzie zwolnienia lekarskiego. Co za tym idzie, pracodawca nie może zobaczyć kodu choroby, który lekarz wpisał jego pracownikowi na L4, czyli ZLA.
Wersja e-ZLA udostępniona płatnikowi składek, czyli pracodawcy nie zawiera więc numeru statystycznego choroby. Jak podaje ZUS, rozwiązanie te ma chronić prywatność pracownika.
Co więcej - zgodnie z przepisami, które obowiązują od 21 lipca 2019 roku odnośnie RODO, informacja o L4, która trafia do pracodawcy, nie może zawierać danych ubezpieczonego i szczegółów dotyczących zwolnień. Zakład Ubezpieczeń Społecznych może podać jedynie nazwę płatnika - podaje gowork.pl.
Pracodawca ma jednak możliwość zweryfikowania L4 i przeprowadzenia kontroli.
E-Zla, czyli dawne L4, to e-zwolnienie, które usprawiedliwia nieobecność pracownika w pracy. Na dokumencie tym lekarz umieszcza literę, która jest przypisana odpowiednim grupom chorobowym.
Wyróżniamy pięć kodów chorobowych:
L4 usprawiedliwia nieobecność pracownika, której przyczyną jest choroba. Dokument ten pozwala również otrzymać wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Aby je otrzymać, należy być ubezpieczonym i opłacać składkę chorobową.