Od 1 grudnia 2018 roku zwolnienie lekarskie ma formę (wyłącznie) elektroniczną. Zaświadczenie jest przesyłane na profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz do systemu ZUS. E-zwolnienie może zostać wydane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze specjalistę, lekarza w szpitalu lub lekarza stomatologa. Czy pracodawca może zobaczyć, kto je wystawił?
Na e-ZLA (elektronicznym zwolnieniu lekarskim) nie znajduje się kod choroby, powinno ono jednak zawierać:
Na zwolnieniu widać więc, jaki lekarz wystawił zwolnienie oraz w jakiej placówce pacjent został przyjęty. Pracodawca nie ma jednak dostępu do kodu choroby - czyli przyczyny, na podstawie której wystawiono L4.
Zgodnie z art. 221 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r., pracodawca nie może także żądać od pracownika podania informacji na temat jego stanu zdrowia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wiedza ta jest potrzebna do skorzystania przez pracownika ze szczególnych uprawnień prawa pracy, a także w przypadku skorzystania z niezdolności do pracy w związku (art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.). W takim przypadku na zaświadczeniu umieszczane są kody literowe:
Dodatkowo zaświadczeniu lekarskim, na pisemny wniosek ubezpieczonego, nie umieszcza się kodu "B" i "D".