Polski Ład. Apel do prezydenta o weto. "Największa w historii podwyżka podatków dla przedsiębiorców"

Konfederacja Lewiatan wystosowała apel do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy podatkowej, wprowadzającej Polski Ład. "Zmiany pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców" - uważa Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Polski Ład, największa rewolucja podatkowa od dekad, czeka już tylko na podpis prezydenta. Pod koniec października sejmowa komisja finansów opowiedziała się za odrzuceniem większości poprawek Senatu do ustawy podatkowej z Polskiego Ładu. Izba wyższa zaproponowała między innymi przesunięcie z 1 stycznia 2022 roku na 1 stycznia 2023 roku wejście w życie przepisów podatkowych. Sejmowa komisja finansów poprawkę odrzuciła.

Przeczytaj więcej na temat Polskiego Ładu na stronie głównej Gazeta.pl

Ustawa wprowadzająca Polski Ład zostanie zawetowana? Jest apel do prezydenta

Konfederacja Lewiatan w liście do prezydenta Andrzeja Dudy apeluje o zawetowanie uchwalonych przez Sejm ustaw podatkowych, które wprowadzają rozwiązania zawarte w Polskim Ładzie. "Zmiany, które mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku, pogorszą warunki funkcjonowania firm, istotnie zwiększą koszty prowadzenia działalności gospodarczej i są największą w historii podwyżką podatków dla przedsiębiorców" - ocenia Andrzej Nikończyk, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem pracodawców nowe przepisy stworzą niezliczone problemy związane z prawidłowym wypełnieniem obowiązków podatkowych. Przez kolejne miesiące albo lata, będą przedmiotem objaśnień wydawanych przez ministra finansów i sporów podatników z organami podatkowymi i sądami administracyjnymi - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan.

Przedsiębiorcy są również przekonani, że na początku 2022 roku do Sejmu trafi kolejna nowelizacja ustaw podatkowych, poprawiająca przepisy Polskiego Ładu. "Stanie się tak dlatego, że jest to największa zmiana prawa podatkowego od 30 lat, która została uchwalona w ekspresowym tempie, bez szacunku i uwagi dla zastrzeżeń i postulatów przedsiębiorców" - tłumaczy organizacja.

W ocenie Konfederacji Lewiatan, duże wątpliwości budzi przyjęte vacatio legis (okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie), które może wynieść tylko ok. 5-6 tygodni. Organizacja zauważa, że przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do poniesienia bardzo wysokich kosztów przygotowania się do nowych zasad rozliczeń, przy jednoczesnym ryzyku, że nawet dokładając wszelkich starań, nie zawsze będzie to wykonalne.

"Niezmiernie ważne jest, by decyzję o zawetowaniu ustawy lub jej ewentualnym podpisaniu prezydent podjął niezwłocznie. Przedsiębiorcy powinni możliwie szybko uzyskać pewność co do ewentualnej konieczności dostosowania się do nowych przepisów, jeśli miałyby zacząć obowiązywać. Na przygotowanie pracowników i systemów zostały niecałe dwa miesiące" - tłumaczy w apelu do Andrzeja Dudy Konfederacja Lewiatan.

Polski Ład. Jakie zmiany czekają nas od 2022 roku?

Polski Ład zakłada m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. zł, po którego przekroczeniu stawka podatku wynosi 32 proc. Polski Ład oferuje tzw. ulgę dla klasy średniej. Skorzystają z niej osoby zatrudnione na etacie, które osiągają roczne przychody z umów o pracę od 68 412 zł do 133 692 zł.

Zmiany podatkowe dotyczą także emerytów. Od 2022 roku emerytury do 2,5 tys. zł będą zwolnione z podatku. To oznacza, że emeryci i renciści zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł. Polski Ład wprowadzi również zmiany, które będą niekorzystne dla Polaków. Jedną z nich jest podniesienie składki zdrowotnej do 9 proc. bez możliwości jej odliczenia od podatku.

Zobacz wideo Emerytury w Polskim Ładzie a składki zdrowotne. Kto straci, a kto zyska? [Q&A]
Więcej o: