Biedronka zaskoczy w styczniu. Sieć ma otworzyć wszystkie sklepy w niedziele, również te niehandlowe

W styczniu przyszłego roku Biedronka otworzy jeszcze więcej sklepów we wszystkie niedziele, zarówno handlowe, jak i niehandlowe. Decyzja już została podjęta - dowiedział się portal Wiadomości Handlowe. Chodzi o wykorzystanie luk prawnych, które zostaną załatane w lutym.

Do tej pory w niedziele niehandlowe funkcjonowało ok. 1 tys. sklepów Biedronka na ponad 3 tys. placówek Jeronimo Martins. W styczniowe niedziele liczba otwartych sklepów tej sieci wzrośnie, mimo że od lutego nastąpi uszczelnienie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Biedronka otworzy w styczniowe niedziele wszystkie sklepy w Polsce?

Serwis Wiadomości Handlowe potwierdził powyższe informacje w czterech źródłach. Uzyskał również dostęp do kopii maili, które wpłynęły do kierowników rejonowych i na sklepy. "Wiadomości dotarły do pracowników z różnych regionów Polski, z mniejszych i większych miast, co pozwala sądzić, że skala operacji będzie zauważalna" - pisze portal.

W niektórych mailach jest informacja o planowanym otwarciu wszystkich Biedronek w danym mieście lub regionie we wszystkie styczniowe niedziele. Jeden ze związkowców powiedział serwisowi, że w styczniu Biedronka może otworzyć wszystkie swoje sklepy w Polsce.

Portal Wiadomości Handlowe dowiedział się również nieoficjalnie, że w styczniu przyszłego roku sieć otworzy również te sklepy, które dotąd nie wydawały paczek klientom. "To oznacza, że kolejne sklepy uzyskają lada moment status placówek pocztowych, co pozwoli im na legalny handel w dni objęte ograniczeniami" - czytamy.

Przeczytaj więcej informacji handlowych na stronie głównej Gazeta.pl

Od lutego 2022 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele

Ustawa o zakazie handlu w niedziele nie obowiązuje m.in. aptek, stacji benzynowych, kwiaciarni i lokali gastronomicznych. W każdą niedzielę może być otwarty również sklep prowadzony przez właściciela. Ostatni wyjątek stanowią sklepy o statusie placówki pocztowej.

To ten zapis wzbudza w ostatnich miesiącach kontrowersje. Przez długi czas luka ta nie była szeroko wykorzystywania przez sklepy. W połowie 2021 roku zaczęły z niej korzystać pierwsze sieci, zawiązując umowy z firmami kurierskimi na odbiór przesyłek. Z czasem dołączyła do tego większość sieci handlowych w Polsce, m.in. Biedronka, Lidl, Kaufland czy Carrefour.

Luka prawna została w końcu załatana. Nowelizacja ustawa zaostrzająca zakaz handlu została już przyjęta przez parlament i podpisana przez prezydenta. Przepisy doprecyzowują, że w niedzielę mogą być otwarte sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą, że min. 40 proc. ich dochodów pochodzi z tej właśnie działalności. Znowelizowane prawo zacznie obowiązywać od początku lutego 2022 r.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru
Więcej o: