Bank ING ostrzega przed podstępnymi SMS-ami. Przez kliknięcie w link możesz stracić wszystkie oszczędności

ING Bank Śląski przestrzega swoich klientów przed fałszywymi SMS-ami. Oszuści wysyłają wiadomości podszywające się pod bank. W treści zamieszczany jest link, który przekieruje odbiorcę do nieprawdziwej strony. Wejście w hiperłącze może zakończyć się nawet utratą wszystkich oszczędności.

ING Bank Śląski ostrzega swoich klientów w komunikacie, że oszuści wysyłają SMS-y podszywające się pod bank. Placówka dodaje, iż poza SMS-ami wyłudzacze potrafią nawet doskonale odgrywać jej pracowników. 

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

ING Bank Śląski ostrzega klientów. Oszuści wysyłają SMS-y z linkami i podszywają się na infolinii

"Dostajesz SMS-a z linkiem. Na twoim telefonie taka wiadomość pojawi się w standardowej konwersacji z ING i będzie wyglądać, jakby była wysłana przez bank. SMS od oszustów różni się głównie tym, że w jego treści znajdziesz link" - tłumaczy ING Bank Śląski na swojej stronie

Przykładowy SMS, wykorzystywany przez oszustów podszywających się pod ING Bank ŚląskiPrzykładowy SMS, wykorzystywany przez oszustów podszywających się pod ING Bank Śląski ing.pl

Bank przypomina, że nigdy nie wysyła linków w wiadomościach do swoich klientów. Ponadto przestrzega, że "klikając w link, przejdziesz do fałszywych stron banku, co może grozić utratą wszystkich oszczędności". Jednocześnie placówka na swojej stronie uspokaja, że przy odpowiedniej ostrożności klienci nie muszą się obawiać o swoje oszczędności. 

"Niestety legalne narzędzia, które pozwalają na taką manipulację siecią GSM, są szeroko dostępne i chętnie wykorzystywane przez oszustów. Dopóki nie klikniesz w żaden link z SMS-a i nie ściągniesz żadnej dodatkowej aplikacji - możesz czuć się bezpiecznie" - czytamy na stronie banku. 

PKO BP (zdjęcie ilustracyjne)Korzystasz z Internet Explorera? Nie zalogujesz się do PKO BP

Bank zwraca także uwagę, aby uważać na fałszywe telefony i informacje o przelewach BLIK-iem

ING Bank Śląski przestrzega również przed oszustami, którzy podszywają się pod pracowników infolinii. "Pamiętaj, że pracownicy banku nigdy nie poproszą cię o zainstalowanie dodatkowej aplikacji, ani o podanie im twojego loginu i hasła" - podkreśla bank na swojej witrynie i informuje, iż jeśli padło się oszusta, to należy jak najszybciej skontaktować się z jego pracownikami. 

Innym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest SMS sugerujący, że ktoś wysłał BLIK-iem przelew na telefon. Aby potwierdzić odbiór pieniędzy, "należy" kliknąć link. "Przelew na telefon BLIK jest realizowany automatycznie i nie trzeba dodatkowo odbierać go przez link z SMS-a. Aby otrzymać przelew na telefon, wystarczy zdefiniować numer telefonu dla BLIK-a w Moim ING" - informuje ING. 

Wejście w link niestety powoduje udostępnienie danych, przekazanie je oszustowi i narażenie się na utratę swoich oszczędności. Dlatego bank apeluje, aby zawsze sprawdzać adres strony, na której się znajdujemy w pasku adresu u góry przeglądarki.

Konflikt Rosja-UkrainaJakie sankcje zabolą Rosję? Ambasador Ukrainy: Gospodarcze i finansowe

Przykład fałszywego SMS-u z odebraniem przelewu BLIKPrzykład fałszywego SMS-u z odebraniem przelewu BLIK ing.pl

Więcej o: