Morawiecki zapowiada odejście od rosyjskiej ropy. Obajtek: Powinno być skoordynowane z UE

Premier Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek, szef PKN Orlen, ogłosili plan odejścia od rosyjskiej ropy. To część strategii, która zakłada porzucenie rosyjskich węglowodorów - węgla i gazu.

Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uniezależnienie się Polski od rosyjskich surowców: ropy, gazu i węgla. Szef rządu zapowiedział, że odejście od błękitnego paliwa będzie możliwe po uruchomieniu gazociągu norweskiego, embargo na "czarne złoto" wprowadzone ma zostać w kwietniu lub maju. W dalszej perspektywie Polska ma zrezygnować z rosyjskiej ropy. Wśród [przyszłych dostawców Orlenu wymienił m.in. kraje afrykańskie - Angolę i Nigerię. 

Morawiecki zapowiada odejście od ropy. Obajtek: Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz

Premier przekonywał, że od 2015 do 2021 r. udział rosyjskiej ropy w imporcie spadł o 25 pp. Wyjaśnił, że w dużej mierze to zasługa polskiego giganta paliwowego. - Dzięki PKN Orlen doszliśmy do tego, że jesteśmy w znacznym stopniu niezależni, ale i tu pokazujemy plan odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku - stwierdził szef rządu. 

Głos zabrał też Daniel Obajtek, szef Orlenu. - Jesteśmy gotowi na każdy scenariusz, realizujemy go konsekwentnie. Od paru latu prowadzimy bardzo intensywny proces dywersyfikacji. Na początku 2020 roku w systemie Orlenu było 50 proc. ropy z kierunku innego niż wschodni - stwierdził.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Rzecznik rządu Piotr Mueller Rząd zakazuje importu węgla z Rosji. Müller: Nie możemy czekać na UE

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty był gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (30.03)

Obajtek: Odchodzimy od rosyjskiej ropy

Szef Orlenu zapewnił też, że proces rezygnacji z rosyjskiej ropy już się rozpoczął - Od początku wojny nie realizujemy zakupów morskich ropy rosyjskiej. W tym czasie na potrzeby naszych rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie zamówiliśmy 28 tankowców z innymi gatunkami - stwierdził.

Wyjaśnił też, że rafineria Orlenu w Możejkach w ogóle nie korzysta już z ropy rosyjskiej. - 100 proc. ropy pochodzi z innego kierunku - stwierdził. 

- Całkowite odejście od rosyjskiej ropy powinno być skoordynowane na poziomie UE tak, aby zachować równowagę rynku - ocenił Obajtek. 

We wpisie zamieszczonym na Twitterze stwierdził też, że dzięki bezpośrednim relacjom z największymi producentami ropy na świecie Orlen dywersyfikuje kierunki dostaw ropy. "Przed 2015 rokiem niemal cały surowiec przerabiany w Grupie ORLEN pochodził z Rosji, dziś jest to mniej niż połowa" - podsumował. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił plan uniezależnienia się od rosyjskich surowców Morawiecki ogłasza odejście od rosyjskich surowców. "Uniezależnimy się"

Więcej o: