15. emerytury jednak nie będzie. Sekretarz generalny PiS mówi, że stawiają na inne świadczenia

Wyborcza.biz donosiła, że Prawo i Sprawiedliwość planuje wprowadzić 15. emeryturę. Doniesienia te zdementował jednak sekretarz generalny partii, Krzysztof Sobolewski. Dodał, że władze wolą umacniać 13. i 14. emeryturę.
Nie toczą się żadne prace ani tym bardziej nie ma decyzji politycznej, dotyczącej wypłaty 15. emerytury. Umacniamy 13. oraz 14. emeryturę, która będzie stała i coroczna 

- powiedział PAP Sobolewski, jak donosi polskieradio24.pl

15. emerytury jednak nie będzie

Krzysztof Sobolewski tym samym zdementował doniesienia Wyborczej.biz w tej sprawie. Według portalu świadczenie miało być wypłacone jednorazowo przed wyborami parlamentarnymi. Tę propozycję miał rzekomo zaakceptować prezes PiS, Jarosław Kaczyński. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

To nie pierwszy raz, kiedy wypływa temat "piętnastki". Mówił już o niej prezydent Andrzej Duda - pierwszy raz podczas kampanii wyborczej w 2020 roku i ponownie w sierpniu tego roku. - Dzisiaj trzeba rzeczywiście pochylać się nad sytuacją tych, którzy mają najmniej i są w sytuacji najtrudniejszej - stwierdził prezydent, dodając, że "jeżeli będzie potrzebna 15. emerytura, to trzeba będzie ją rozważyć". - To są na pewno kwestie, nad którymi ja będę z rządem pracował i będę do tego rząd mobilizował - stwierdził.

14. emerytura na stałe?

13. emerytura jest już świadczeniem stałym. PiS wciąż jednak nie zabezpieczył corocznych wypłat "czternastki". Obietnicę w tej sprawie niedawno złożył prezes PiS, na spotkaniu z wyborcami w Kraśniku. Marlena Maląg, ministerka rodziny i polityki społecznej zapowiedziała, że projekt dot. 14. emerytury ma zostać złożony w sejmie w 2023 roku. 

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

W środę natomiast Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Uchwałę w tej sprawie przyjęto jednogłośnie, poparło ją 98 senatorów.

Nowelizacja wprowadza waloryzację kwotowo-procentową, zapewniającą minimalny wzrost świadczeń o 250 złotych. W 2023 roku minimalna emerytura będzie wynosiła 1 588 złotych i 44 grosze.

Tyle samo wyniesie renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i socjalna.

Waloryzacja obejmie również renty i emerytury służb mundurowych oraz emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne i rodzicielskie świadczenia uzupełniające.

W 2023 roku na waloryzację świadczeń emerytalnych i rentowych rząd przeznaczy prawie 42 miliardy złotych.

Więcej o: