Kolory koszy na śmieci. Gdzie wyrzucać pudełko po pizzy, a gdzie ogryzki?

Kolory koszy na śmieci wskazują, gdzie wyrzucać poszczególne odpady komunalne i mają ułatwić segregację. Co oznaczają poszczególne kolory pojemników?

Pojemniki do segregacji śmieci, mające ułatwiać recykling odpadów, zostały podzielone na pięć grup, a każda jest przeznaczona do wyrzucania konkretnych typów odpadów. Kolory kontenerów, wspomagające funkcjonowanie wprowadzonego w 2017 roku Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów (WSSO), mają umożliwić selektywne gromadzenie surowców wtórnych, jak również odpadów, które nie nadają się do powtórnego wykorzystania.

Pojemniki na odpady zostały podzielone na pięć kolorów:

  • Żółty na metale i tworzywa sztuczne,                                                                                                 
  • Niebieski na papier,
  • Brązowy na bioodpady,
  • Zielony na szkło,
  • Czarny na odpady zmieszane.

Warto zawsze pamiętać, na jakie odpady zostały przeznaczone konkretne pojemniki i czego do nich nie wyrzucać. Dzięki temu możesz lepiej zadbać o środowisko naturalne, chroniąc wody gruntowe, glebę, a także ograniczając emisję trujących gazów i ilości ścieków. Pomożesz również zmniejszyć zużycie cennych surowców, przyczynisz się do zmniejszenia ilości trudno rozkładających się odpadów, a także dasz nowe życie śmieciom, z których można stworzyć nowe rzeczy.

Kosze do segregacji śmieci – żółte          

Kosze do segregacji śmieci w żółtym kolorze są przeznaczone na metal i tworzywa sztuczne. Możesz wyrzucać do nich odkręcone i zgniecione butelki po napojach, kartony po mleku, plastikowe opakowania, plastikowe torby i reklamówki, folię aluminiową, zakrętki od słoików, zgniecione puszki po konserwach, puszki aluminiowe, metale kolorowe czy opakowania po środkach czystości. Pamiętaj jednak, by do żółtych koszy nie wrzucać zatłuszczonych opakowań po żywności, opakowań po lekach, zużytych baterii, opakowań po olejach samochodowych, opakowań po lakierach i farbach, elektroniki i sprzętów AGD, części samochodowych, bądź butelek i opakowań wraz z zawartością.

Zobacz wideo Ocieplenie klimatu zaszkodzi Bałtykowi. "Nie będzie lazuru. Może być nieprzyjemnie pachnąca, brunatna ciecz"

Pojemniki do segregacji – niebieskie

Pojemniki do segregacji w niebieskim kolorze służą do wyrzucania czystych opakowań z tektury i papieru, ulotek, czasopism, gazet, papierów biurowych, książek, zeszytów, wydruków, papierowych toreb i kartonów. Nie możesz jednak wyrzucać do nich obwolut, błyszczących okładek, zużytych chusteczek i ręczników papierowych i zatłuszczonych bądź zabrudzonych kartek.

Zobacz też: Gdzie wyrzucić torebkę z herbatą, kapsułki po kawie, pudełko po pizzy? Segregacja trudnych śmieci

Kosz na śmieci – segregacja w brązowych kontenerach

Na bioodpady również wyznaczony został odpowiedni kosz na śmieci. Segregacja tego typu odpadów jest możliwa dzięki brązowym kontenerom. Do tych pojemników możesz wyrzucać korę, gałęzie, liście, trociny, rośliny doniczkowe i zeschnięte kwiaty. Bioodpady to także wszelkie odpadki warzywne i owocowe, fusy po herbacie i kawie oraz skorupki jaj. Musisz jednak wiedzieć, by do brązowych pojemników nie wyrzucać odchodów zwierzęcych, popiołu, resztek mięsnych, kamieni, ziemi, tłuszczy zwierzęcych i oleju jadalnego.

Śmietniki do segregacji – zielone

Śmietniki do segregacji w zielonym kolorze umożliwią ci wyrzucanie opakowań szklanych. Możesz składować w nich słoiki, butelki oraz szklane pojemniki (bez dozowników czy plastikowych dysz). Musisz jednak mieć na uwadze, aby nie wyrzucać do zielonych kontenerów odpadów, takich jak: świetlówki, lustra, ceramika, porcelana, szkło żaroodporne czy szkła okienne.

Kontenery na śmieci – czarne

Ostatnimi z kontenerów do wyrzucania śmieci są pojemniki w czarnym kolorze. Umieszcza się w nich odpady zmieszane, czyli śmieci, które nie nadają się do segregacji. Zalicza się do nich: żwirek z kuwet dla zwierząt, odzież, obuwie, wyroby skórzane, potłuczone lustra, szyby, a także zużyte materiały higieniczne (pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe itp.). Do śmieci zmieszanych nie wyrzucaj jednak odpadów zielonych, leków, chemikaliów, sprzętów elektrycznych, akumulatorów, baterii czy sprzętu AGD.

Zobacz też: Odpady wielkogabarytowe. Co do nich zaliczamy? Gdzie je wyrzucać?

Więcej o: