Jak segregować odpady? Klasyfikacja, zasady, kolory

Jak segregować odpady? Nie wiesz, czy dobrze sortujesz śmieci, pochodzące z twojego gospodarstwa domowego? Zobacz, w jaki sposób prawidłowo segregować odpady, by część z nich mogła trafić do recyklingu.

Segregacja śmieci w Polsce        

Segregacja śmieci obowiązuje obecnie na terenie całego kraju. Wspólny System Segregacji Odpadów (WSSO) zaczął obowiązywać 1 lipca 2017 roku. Dzięki niemu Polacy zaczęli sortować odpady, oddzielając surowce, które można powtórnie wykorzystać od śmieci nienadających się już do ponownego przetworzenia. W segregacji pomagają nam kontenery w pięciu kolorach:

  • Niebieski (na papier),
  • Zielony (na szkło),
  • Żółty (na metale i tworzywa sztuczne),
  • Brązowy (bioodpady),
  • Czarny (odpady zmieszane).   

Odpady – jak segregować?

Dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń należy dbać o to, by prawidłowo utylizować odpady. Jak segregować śmieci, które pochodzą z naszych gospodarstw domowych? 

  • Do niebieskiego kontenera na śmieci, przeznaczonego na papier, możesz wyrzucać wyłącznie czyste, niezatłuszczone opakowania kartonowe, tektury, gazety, kartony, ulotki, papier biurowy i zeszyty (bez plastikowych okładek). Do niebieskiego pojemnika nie powinny natomiast trafiać: chusteczki, ręczniki papierowe, kartony po soku czy mleku, pieluchy jednorazowe, podpaski czy papier powleczony folią.
  • Do zielonego pojemnika na szkło możesz wrzucać: butelki i słoiki, szklane opakowania po kosmetykach i perfumach (jeśli nie są to opakowania wykonane również z innych surowców), szklane butelki po oleju oraz potłuczone szkło. Do zielonego pojemnika nie możesz wyrzucać: luster, żarówek, termometrów, szkła zbrojonego, porcelany i ceramiki, naczyń żaroodpornych, monitorów czy reflektorów.  
  • Do żółtego pojemnika na śmieci możesz wyrzucać: opróżnione i zgniecione butelki plastikowe, nakrętki od butelek i słoików, zgniecione opakowania z plastiku, worki i torby foliowe, kartony po soku i mleku, zgniecione puszki po żywności i napojach. Do żółtego pojemnika nie mogą natomiast trafiać: sprzęty elektroniczne i elektryczne, pojemniki i puszki po farbach, akumulatory i baterie, pojemniki wraz z zawartością, butelki po olejach silnikowych czy butelki po olejach samochodowych, sprzęty AGD i RTV.
  • Do brązowego pojemnika na bioodpady, wyrzuca się: odpadki warzywne i owocowe (również obierki), zwiędłe rośliny i kwiaty, fusy po kawie oraz herbacie, skorupki jaj, resztki jedzenia (bez mięsa, kości i tłuszczu zwierzęcego). Do brązowego pojemnika nie możesz wyrzucać: odchodów zwierząt, kamieni, ziemi, tłuszczu zwierzęcego, kości, mięsa i oleju jadalnego.
  • Do odpadów zmieszanych, czyli czarnego pojemnika, mogą natomiast trafiać wszelkie śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Są to: resztki mięsne, kości, zabrudzony mokry papier, zużyte materiały higieniczne, tekstylia, potłuczone szyby i lustra, żwirek z kuwety dla zwierząt. Do odpadów zmieszanych nie możesz wyrzucać: odpadów budowlanych, chemikaliów, leków, baterii, sprzętu elektronicznego i elektrycznego oraz odpadów zielonych.

Wyróżniamy również inne typy odpadów, których nie wyrzuca się do kontenerów. Należą do nich:

  • Odpady wielkogabarytowe (zbierane w miejscach, wyznaczonych przez administrację). Zalicza się do nich stare meble (rozłożone oraz w całości), a także wyroby tapicerskie (kanapy, fotele, pufy), dużych rozmiarów zabawki czy materace. Musisz wiedzieć, że odpadami wielkogabarytowymi nie są: sprzęty elektroniczne i elektryczne (lodówki, pralki itp.), umywalki, grzejniki, drzwi, opony samochodowe, muszle toaletowe czy wanny. Tego typu odpady możesz także oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych  (PSZOK).
  • Odpady zielone (zbierane w okresie od marca do listopada). Należą do nich: rozdrobnione gałęzie, liście i skoszona trawa. Do kontenerów z odpadami zielonymi nie możesz jednak wyrzucać: kamieni, ziemi oraz popiołu.
  • Baterie i akumulatory. Tego typu odpady należy oddawać do specjalnie wyznaczonych w tym celu punktów.
  • Elektrośmieci. Stare sprzęty elektryczne i elektroniczne należy zanieść do punktów zbiórki zużytego elektrycznego i elektronicznego.
  • Leki. Przeterminowane lekarstwa (wraz z opakowaniami), a także termometry rtęciowe, powinieneś odnosić do wyznaczonych w tym celu aptek.

Jak segregować odpady w domu?

Jak segregować odpady w domu? Kosze do segregacji ułatwią ci odpowiednie sortowanie śmieci, jednak przed ich zakupem pomyśl nad zagospodarowaniem przestrzeni. Nie musisz kupować pięciu dużych pojemników – zastanów się nad tym, jakiego rodzaju śmieci wyrzucasz najwięcej, a których najmniej.

Aby oszczędzać miejsce w pojemnikach, zawsze zgniataj puszki, butelki i kartony. Pamiętaj też o tym, aby odkręcać plastikowe i metalowe nakrętki, a bioodpady oraz szkło wyrzucaj do kosza bez worków. Zawsze opróżniaj opakowania przed ich wyrzuceniem (nie powinieneś jednak ich myć) i odrywaj wieczka od pojemników. Pilnuj tego, by w koszu na odpady zmieszane znajdowały się wyłącznie śmieci, których nie można powtórnie przetworzyć.

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Zużyte maseczki i rękawiczki zagrożeniem dla służb oczyszczania. Gdzie je wyrzucać?

Więcej o: