Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 10 tys. zł dochodu? Ile co miesiąc trzeba oddać?

Czteroosobowa rodzina zarabiająca miesięcznie 10,5 tys. zł może liczyć na kredyt hipoteczny w wysokości grubo powyżej 1 miliona złotych. Wiązać się to będzie jednak z ratą sięgającą około 45 proc. dochodów.

Rodzina "dwa plus dwa" posiadająca dochód na poziomie 10,5 tys. zł otrzyma kredyt hipoteczny na kwotę od 950 tys. do 1,1 mln zł - tak wynika z porównania zamieszczonego na stronie bankier.pl. Osoby pracujące muszą jednak spełnić szereg wymagań - mieć nieskazitelną przeszłość kredytową, żadnych zobowiązań, a ich dochód ma pochodzić z umów o pracę na czas nieokreślony. Ponadto, powinny posiadać 20 proc. wkładu własnego, czyli ok. 250 tys. zł. 

Zobacz wideo

Kredyt hipoteczny. 1 mln zł pożyczki i rata w wysokości 5 tys. zł miesięcznie

Jak wynika z analizy, 7 z 12 banków jest w stanie zaoferować maksymalną zdolność kredytową na poziomie powyżej 1 mln zł. Interesującym zjawiskiem jest rozstrzał pomiędzy ofertami banków sięgający ponad 150 tys zł. Najwięcej możemy liczyć na 1,15 mln zł, a najmniej 950 tys. zł. Przy założeniu, że rodzina posiada 20 proc. wkładu własnego, dzięki pożyczce na poziomie 1 mln zł, będzie mogła pozwolić sobie na zakup nieruchomości wartej 1,275 mln zł. 

Dochody na poziomie 10,5 tys. zł pozwalają na stosunkowo wysoką maksymalną zdolność kredytową, ale wyżej wymienione pożyczki wiązać się będą z ratą kredytu na poziomie 40-47 proc. dochodów. W 9 z 12 bankach rata kredytu wynosić będzie 4500-5000 zł miesięcznie. Kredyty tego typu udzielane są przy zmiennym oprocentowaniu opartym na wskaźniku WIBOR, który obecnie jest na niskim poziomie. Istnieje ryzyko, że w przyszłości rata kredytu może wzrosnąć na pułap znacznie powyżej 50 proc. dochodów. 

Kredyty hipoteczne bardzo popularne wśród Polaków 

W dobie rosnących cen mieszkań kredyty hipoteczne to jedyna możliwość na kupno nieruchomości dla osób nie posiadających odpowiedniej ilości wolnej gotówki. W 2019 roku na zakup nieruchomości pożyczyliśmy łącznie 65 mld zł, co jest drugim najlepszym w historii. Taką sytuację próbują wykorzystać banki, które podnoszą koszty związane z kredytami. Nie wiadomo jednak, jak wpłynie to na sytuację w bieżącym roku, bo zgodnie z szacunkami ekspertów na rynku brakuje wciąż ponad 2 miliony lokali. 

>>> Wszystko, co chcesz wiedzieć o kredytach hipotecznych przy rożnych dochodach:

Więcej o:
Komentarze (19)
Ile kredytu hipotecznego możemy otrzymać przy 10 tys. zł dochodu? Ile co miesiąc trzeba oddać?
Zaloguj się
 • mikroolbrzym

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie - od miesięcy puszczacie ten sam tekst, tylko podstawiacie inną kwotę. Mieliśmy już zarobki 5 tys., 6 tys., 8 tys., 10 tys.... Reklamujecie swój abonament - ale takie "dziennikarstwo" nie jest warte nawet 5 zł miesięcznie.

 • robert.kwi

  Oceniono 4 razy 2

  To już jest troche bez sensu za milion kupować mieszkanie w bloku. Lepiej kupić działkę i wybudować dom. Mozna jeszcze w odległości około 30km od Warszawy kupić za około 100 tysięcy 1000m2 plus 400 na dom i za 0,5mln masz dom i ogródek. Na przykład dojazd z powiatu zachodnio warszawskiego zajmuje mniej czasu niż z Tarchomina, zarówno samochodem jak i komunikacją. Pewnie, że nie każdemu to pasuje i znajdzie mnóstwo minusów ale jak dla mnie to te minusy są mocno pokryte plusami takie rozwiązania. Każdy ma wybór.

 • druga_wieza

  Oceniono 4 razy 2

  Do tego cykl o niedzielach handlowych i kursach walut...

 • mmstrzelec

  0

  Opinia powtórzona. W tych wszystkich artykulach nie ma informaci o wysokosci oprocentawania pozyczki. Dziwie sie tylko ze pozyczki hipoteczne sa na zmienny procent. Nie ma oprocentowania stalego? To znaczy ze jestesmy caly czas pod toporem banku (bankow). Przeciez wszedzie (no moze nie wszedzie) zakup mieszkania lub domu wiaze sie z uzyskaniem pozyczki na staly procent. Dzisiaj wiem ile bede placil raty za rok , czy za dziesiec lat.

 • mmstrzelec

  0

  Wtych wszystkich artykulach nie ma informaci o wysokosci oprocentawania pozyczki. Dziwie sie tylko ze pozyczki hipoteczne sa na zmienny procent. Nie ma oprocentowania stalego? To znaczy ze jestesmy caly czas pod toporem banku (bankow). Przeciez wszedzie (no moze nie wszedzie) zakup mieszkania lub domu wiaze sie z uzyskaniem pozyczki na staly procent. Dzisiaj wiem ile bede placil raty za rok , czy za dziesiec lat.

 • 7rybek

  Oceniono 2 razy 0

  Lichwa zawsze skończy się upadkiem, a kredyty to samo zło.

 • smiki48

  Oceniono 2 razy 0

  tylko przygłupi chwilowo dobrze zarabiający biorą takie kredyty. Czytałem żale ludzi, którzy wzięli kredyty we frankach na budowę willi, i mieli zdolność kredytową bo zarabiali 30 tysięcy. On dyrektor finansowy ona redaktor naczelna w jakimś pisemku. Po kilku latach pisemka nie ma a on zdegradowany do szeregowego pracownika z pensją 10 tysięcy. I jak mają spłacić kredyt we frankach.
  Przy braniu kredytu należy brać pod uwagę wariant pesymistyczny a nie optymistyczny jeśli chodzi o zatrudnienie.

 • raknawspak

  Oceniono 3 razy -3

  Ej, czerskie czopy... a ile dostanę za pencję 20 tys miesiecznie? W dodatku mieszkam sam. Połowę wydaję na dziwki, ale tego się w banku nie deklaruje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX