Skarbówka nie planuje masowych kontroli. "Priorytetem są działania ułatwiające funkcjonowanie biznesowi"

Krajowa Administracja Skarbowa nie będzie przeprowadzała zmasowanych kontroli otwartych biznesów - poinformowała szefowa KAS w wywiadzie dla Business Insider. Skarbówka będzie reagować, ale nie ma zamiaru kontrolować każdego, kto otrzymał warunkowe wsparcie od rządu.

Pod koniec stycznia RMF FM informowało o decyzji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, wedle której miały się rozpocząć zmasowane kontrole przedsiębiorców, którzy łamią obostrzenia. Firmy miał odwiedzać sanepid, skarbówka, a nawet strażacy. 

Udział skarbówki był związany z warunkowym przyznaniem pomocy od państwa. Złamanie obostrzeń, gdy przedsiębiorca otrzymał pieniądze z tarczy antykryzysowej, grozi nawet 8 latami więzienia. Kontrole skarbówki omówiła w wywiadzie dla Business Insider Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej. 

Skarbówka nie będzie przeprowadzała zmasowanych kontroli

Szefowa KAS spytana o masowe kontrole zaprzeczyła, jakoby skarbówka miała je w planach. 

Co chwilę słyszę o rzekomych masowych kontrolach. Nie, absolutnie nie mamy takich planów. Natomiast musimy zachować równowagę między ułatwieniami dla podatników i niewidzialnością urzędników a stroną kontrolną. Ta druga część naszych działań, nie jest wymierzona w uczciwych przedsiębiorców, tylko w tych „podatników”, którzy działają niezgodnie z prawem i burzą uczciwą konkurencję

- powiedziała BI Rzeczkowska. Dodała, że KAS wybierając miejsca do kontroli, bazuje głównie na analizie ryzyka i skupia się na karuzelach vatowskich jak w poprzednich latach. Drugi obszar wskazany przez Rzeczkowską podlegający kontrolom, to podatki dochodowe i zaniżanie obrotów. Decyzje podejmowane są na podstawie działań analitycznych m.in. w oparciu jednolite pliki kontrolne (JPK), STIR, czyli monitoring rachunków bankowych i przepływy na nich.

e-Urząd Skarbowye-Urząd Skarbowy już działa. Sprawy podatkowe załatwisz kiedy i skąd chcesz

Szefowa KAS podkreśliła jasno, że nie zamierzają skontrolować każdego, kto otrzymał w pandemii pomoc państwa. Wedle jej słów priorytetem są działania ułatwiające funkcjonowanie biznesowi, jak udzielanie ulg przedsiębiorców. Rzeczkowska chwali się, że wydano w tej sprawie 71 tys. decyzji na kwotę niemal 5,8 mld złotych. Zaznacza też, że KAS przeprowadza coraz mniej kontroli podatkowych, a więcej czynności sprawdzających.

Te drugie przekładają się na większe wpływy do budżetu państwa, są mniej dotkliwe dla podatników i częściej kończą się dobrowolnym uiszczeniem należności

- tłumaczy szefowa KAS. 

Zdjęcie ilustracyjneTo są prostsze podatki? Skarbówka objaśnia tzw. estoński CIT na 123 stronach

Sanepid także odpuszcza z kontrolami

W przeciwieństwie do kontroli skarbówki, o tych przeprowadzanych przez sanepid było znacznie głośniej. Wyciekły nawet wytyczne dotyczące pozorowanych kontroli żywności, których prawdziwym celem miało być zamknięcie decyzją administracyjną bezprawnie otwartych restauracji. GIS poinformował jednak, że podjął interwencje w sprawie rzeczonych wytycznych i zlecił poinstruowanie inspektorów, by kontrole przeprowadzali zgodnie z prawem. 

Więcej o: