Kanał Sueski. Wiadomo, ile potrwa rozładowanie kolejki statków po przesunięciu kontenerowca Ever Given

Kontenerowiec Ever Given blokował ruch na Kanale Sueskim przez prawie tydzień. Statek został zepchnięty z mielizny, jednak "korek" na kanale wciąż się utrzymuje. W kolejce do przepłynięcia ustawiło się w czasie blokady ponad 400 statków. Wiadomo już, kiedy uda się rozładować zator.

- Rozładowanie ruchu na Kanale Sueskim potrwa jeszcze 3-4 dni - mówił Osama Rabie, przewodniczący Zarządu Kanału Sueskiego (SCA). Po tym, jak w poniedziałek udało się zepchnąć 400-metrowy kontenerowiec z mielizny, rozpoczęła się akcja rozładowywania ruchu na kluczowej drodze morskiej łączącej Azję z Europą. 

Zobacz wideo NASA wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaopatrzenie i... piekarnik do pieczenia ciastek

Statki wciąż czekają w kolejce. Rozładowywanie zatoru na Kanale Sueskim trwa

W ciągu czterech dni ruch wróci do normy. 113 statków przepłynęło kanałem w obu kierunkach do wczesnych godzin porannych we wtorek, pozostałe czekają na swoją kolei - informuje Reuters.

Będziemy pracować dzień i noc, aby uporać się z blokadą

- powiedział Osama Rabie. Dodał, że statki o podobnej wielkości jak Ever Given, który jest jednym z największych kontenerowców na świecie, mogą swobodnie przepływać przez kanał. Zarząd nie zmieni swojej polityki w zakresie przyjmowania takich statków.

Kanał Sueski. Statek Ever Given na mieliźnie.Ever Given wciąż blokuje Kanał Sueski. Na statkach żywe zwierzęta

Przestój na kanale Sueskim kosztował miliony

Po tym, jak 23 marca Ever Given osiadł na mieliźnie, skutecznie blokując ruch na kanale, dr Sal Mercogliano, historyk morski z USA mówił, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale mogą mieć ogromne konsekwencje dla światowego handlu.

Przestój kosztował sam kanał nawet 15 milionów dolarów dziennie. Stratni są również właściciele i czarterujący opóźnione statki. Ci z kolei ponoszą co najmniej 24 miliony dolarów wydatków, których nie będą w stanie odzyskać - ich polisy ubezpieczeniowe nie obejmują takich sytuacji. 

Kanał Sueski odblokowany, kontenerowiec 'Ever Given' zepchnięty z mielizny. Nie wszyscy są z tego zadowoleniKanał Sueski odblokowany. Nie wszyscy są z tego zadowoleni

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi podsumował sytuację, mówiąc, że blokada powstała przez kontenerowiec, który osiadł na mieliźnie, pokazała, jak ogromne znaczenie ma Kanał Sueski.

Więcej o: