Kanał Sueski. Wiadomo, ile potrwa rozładowanie kolejki statków po przesunięciu kontenerowca Ever Given

Kontenerowiec Ever Given blokował ruch na Kanale Sueskim przez prawie tydzień. Statek został zepchnięty z mielizny, jednak "korek" na kanale wciąż się utrzymuje. W kolejce do przepłynięcia ustawiło się w czasie blokady ponad 400 statków. Wiadomo już, kiedy uda się rozładować zator.

- Rozładowanie ruchu na Kanale Sueskim potrwa jeszcze 3-4 dni - mówił Osama Rabie, przewodniczący Zarządu Kanału Sueskiego (SCA). Po tym, jak w poniedziałek udało się zepchnąć 400-metrowy kontenerowiec z mielizny, rozpoczęła się akcja rozładowywania ruchu na kluczowej drodze morskiej łączącej Azję z Europą. 

Zobacz wideo NASA wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaopatrzenie i... piekarnik do pieczenia ciastek

Statki wciąż czekają w kolejce. Rozładowywanie zatoru na Kanale Sueskim trwa

W ciągu czterech dni ruch wróci do normy. 113 statków przepłynęło kanałem w obu kierunkach do wczesnych godzin porannych we wtorek, pozostałe czekają na swoją kolei - informuje Reuters.

Będziemy pracować dzień i noc, aby uporać się z blokadą

- powiedział Osama Rabie. Dodał, że statki o podobnej wielkości jak Ever Given, który jest jednym z największych kontenerowców na świecie, mogą swobodnie przepływać przez kanał. Zarząd nie zmieni swojej polityki w zakresie przyjmowania takich statków.

Przestój na kanale Sueskim kosztował miliony

Po tym, jak 23 marca Ever Given osiadł na mieliźnie, skutecznie blokując ruch na kanale, dr Sal Mercogliano, historyk morski z USA mówił, że takie sytuacje zdarzają się rzadko, ale mogą mieć ogromne konsekwencje dla światowego handlu.

Przestój kosztował sam kanał nawet 15 milionów dolarów dziennie. Stratni są również właściciele i czarterujący opóźnione statki. Ci z kolei ponoszą co najmniej 24 miliony dolarów wydatków, których nie będą w stanie odzyskać - ich polisy ubezpieczeniowe nie obejmują takich sytuacji. 

Prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi podsumował sytuację, mówiąc, że blokada powstała przez kontenerowiec, który osiadł na mieliźnie, pokazała, jak ogromne znaczenie ma Kanał Sueski.

Więcej o: