33 tys. złotych za nadgodziny. Sąd przyznał rację pracownikowi, który skrzętnie dokumentował pracę

33 tys. zł za nadgodziny otrzymał pracownik firmy zajmującej się holowaniem pojazdów. Nadmiarowy czas pracy skrzętnie zapisywał w notatniku. Sąd uznał to za wystarczający dowód, w obliczu nieuregulowania przez pracodawcę modelu pracy w umowie.

Mężczyzna, który pracował w firmie holowniczej od października 2015 r. do grudnia 2017 r., na kolejne zlecenia czekał w domu. Zazwyczaj jednego dnia było to cztery-pięć wyjazdów, nieco więcej w weekendy. Wszystkie nadgodziny notował w zeszycie i po rezygnacji z pracy, zgłosił się po 33 tys. zł netto wynagrodzenia za nadmiarowy wymiar pracy. Pracodawca odmówił, a sprawa trafiła do sądu, informuje "Express Ilustrowany".

Zobacz wideo Zandberg: Lewica to i chleb, i wolność. Prawa człowieka i bezpieczeństwo socjalne

Sąd przyznał rację pracownikowi

W sądzie okazało się, że pracownik był jedynym zatrudnionym, który pracował w taki sposób. Pozostali kierowcy rozpoczynali pracę o godzinie 8:00 lub 16:00 i na zlecenia czekali w bazie. Pracodawca argumentował, że skarżący go pracownik, sam zaproponował model pracy, w którym na zlecenie czeka w domu. Pieniądze miał otrzymywać tylko za przepracowany czas "w terenie". 

Sąd jednak nie uwierzył w taką argumentację. Ustalenia te nie były bowiem zawarte w umowie. Sąd Rejonowy dla Łodzi Śródmieście uznał więc za wiarygodne zapiski byłego pracownika firmy holowniczej i przyznał mu kwotę, o którą się ubiegał. 

Bezrobocie w Polsce Chwalimy się najniższym bezrobociem w UE. Tymczasem pracę straciło wielu młodych Polaków

Pracodawca odwoływał się od wyroku w sądzie apelacyjnym. Ten jednak utrzymał poprzednie rozstrzygnięcie w mocy. 

Polacy wyrabiają dużo nadgodzin

W takiej sytuacji jest wielu Polaków. Już  w 2017 roku firma Work Service przytaczała w swoim raporcie dane, z których wynika, że Polacy pracują średnio 45 godzin w tygodniu. To sprawia, że jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów na świecie. Wtedy sytuacja na rynku pracy była najlepsza od lat, pandemia jednak wiele zmieniła w tej materii. 

Sąd (zdjęcie ilustracyjne) Sąd obniżył czynsz za wynajem lokalu o przeszło 6 tys. zł

W badaniu Work Service nieco mniej niż połowa badanych (48,7 proc.) twierdzi, że pracuje zawodowo dokładnie 40 godzin w tygodniu. Niespełna 15 proc. (dokładnie 14,7) na pracę przeznacza mniej czasu. Za to aż ponad jedna trzecia (36,6 proc.) mówi o nadgodzinach.

Więcej o: