Jakie podatki i opłaty wprowadzono w 2021 roku? [LISTA]

Posłowie opozycji krytykują pomysły przedstawione w ramach Nowego Ładu i przypominają, jakie nowe podatki wprowadzono od 2021 roku. Wówczas w życie wprowadzony został m.in. podatek cukrowy, handlowy czy od tzw. małpek.

2021 rok rząd zaczął od wprowadzenia dwóch podatków: handlowego oraz opłaty cukrowej - chociaż zarówno rząd, jak i prezydent przed wyborami zapowiadali, że nie będą wprowadzali nowych opłat. Tylko w styczniu i lutym te wymienione wyżej dwie nowe daniny przyniosły budżetowi państwa ponad 550 mln zł. Jakie podatki wprowadzono w 2021 roku?

Zobacz wideo Podatek od zakupu samochodu: ile wynosi oraz kiedy i jak go

Podatki wprowadzone w 2021 roku Podatek cukrowy

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Danina składa się z dwóch elementów. Pierwszy to stała opłata w wysokości 50 groszy za litr, a drugi - to 5 groszy za każdy gram cukrów (cukru lub substancji słodzącej). Powyżej poziomu 5 gramów cukrów na 100 ml - zawartość substancji słodzącej jest zaokrąglana w górę do pełnego grama. Wynika z tego, że im słodszy napój, tym wyższa opłata. Dodatkowo opłata za litr napoju z substancją aktywną - kofeiną lub tauryną wynosi 10 groszy. Maksymalna wysokość opłaty za litr napoju określona została na kwotę 1,2 zł.

Efekt tego jest taki, że wpływy do skarbu państwa z tytułu opłaty cukrowej w samym lutym 2021 roku wyniosły 79,2 mln złotych. W styczniu były one nieco niższe i wyniosły 75,96 mln zł.

Podatek handlowy

Podatek handlowy także został wprowadzony w styczniu bieżącego roku, a jego przedmiotem jest przychód ze sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł i obowiązuje od momentu osiągnięcia w danym miesiącu przychodu przekraczającego 17 mln zł.

Daninę odprowadzać muszą duże sieci handlowe. W zależności od skali działania, podatek wynosi 0,8 proc. lub 1,4 proc. przychodu miesięcznie. Mniejszą stawkę płacą firmy, których przychody osiągnęły od 17 mln zł do 187 mln. W przypadku firm, które osiągnęły przychody ponad 187 mln zł, naliczana jest wyższa stawka. Jak podało Ministerstwo Finansów, już w pierwszym miesiącu nowy podatek przyniósł 197,37 mln zł

Podatek od tzw. małpek 

Podatek od tzw. małpek obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. "Małpkami" są potocznie nazywane napoje alkoholowe o pojemności do 300 ml. Nową opłatę są zobowiązani uiszczać hurtownicy, którzy zaopatrują sklepy posiadające zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Danina nie dotyczy sprzedaży alkoholu w barach, restauracjach oraz innych miejscach, gdzie spożywa się trunek na miejscu. Opłata, którą zapłacą hurtownicy, wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w butelkach do 300 ml. Jest to 1 zł od 100 ml butelki wódki (40 proc. alkoholu).

Jak wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku w pierwszych miesiącach bieżącego roku sprzedaż "małpek" spadła w sklepach o 20 proc.Niektórzy producenci, by uniknąć podatku od "małpek", zwiększyli pojemność małych butelek. 

Opłata spółek komandytowych

Od 2021 roku rząd nałożył podatek CIT w wysokości 19 proc. na spółki komandytowe. Zadaniem rządzących uderza to w nieuczciwe firmy, jednak eksperci podatkowi wyjaśniają, że te stanowią margines, a w rzeczywistości nowy podatek dotknął kilkadziesiąt tysięcy rodzinnych firm. Dodatkowo wspólnicy spółek nadal są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego. 

Opłata mocowa

Opłata mocowa obowiązuje od początku 2021 roku i w przypadku gospodarstw domowych jej wysokość jest uzależniona od rocznego zużycia energii. Wyznaczono cztery progi, zgodnie z którymi poziom opłaty wyniesie:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł.

Dla innych grup odbiorców wysokość opłaty jest zależna od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:00) i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Więcej o: