Jakie podatki i opłaty wprowadzono w 2021 roku? [LISTA]

Posłowie opozycji krytykują pomysły przedstawione w ramach Nowego Ładu i przypominają, jakie nowe podatki wprowadzono od 2021 roku. Wówczas w życie wprowadzony został m.in. podatek cukrowy, handlowy czy od tzw. małpek.

2021 rok rząd zaczął od wprowadzenia dwóch podatków: handlowego oraz opłaty cukrowej - chociaż zarówno rząd, jak i prezydent przed wyborami zapowiadali, że nie będą wprowadzali nowych opłat. Tylko w styczniu i lutym te wymienione wyżej dwie nowe daniny przyniosły budżetowi państwa ponad 550 mln zł. Jakie podatki wprowadzono w 2021 roku?

Zobacz wideo Podatek od zakupu samochodu: ile wynosi oraz kiedy i jak go

Podatki wprowadzone w 2021 roku Podatek cukrowy

Podatek cukrowy obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. Danina składa się z dwóch elementów. Pierwszy to stała opłata w wysokości 50 groszy za litr, a drugi - to 5 groszy za każdy gram cukrów (cukru lub substancji słodzącej). Powyżej poziomu 5 gramów cukrów na 100 ml - zawartość substancji słodzącej jest zaokrąglana w górę do pełnego grama. Wynika z tego, że im słodszy napój, tym wyższa opłata. Dodatkowo opłata za litr napoju z substancją aktywną - kofeiną lub tauryną wynosi 10 groszy. Maksymalna wysokość opłaty za litr napoju określona została na kwotę 1,2 zł.

Efekt tego jest taki, że wpływy do skarbu państwa z tytułu opłaty cukrowej w samym lutym 2021 roku wyniosły 79,2 mln złotych. W styczniu były one nieco niższe i wyniosły 75,96 mln zł.

Podatek handlowy

Podatek handlowy także został wprowadzony w styczniu bieżącego roku, a jego przedmiotem jest przychód ze sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowi osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodów ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł i obowiązuje od momentu osiągnięcia w danym miesiącu przychodu przekraczającego 17 mln zł.

Daninę odprowadzać muszą duże sieci handlowe. W zależności od skali działania, podatek wynosi 0,8 proc. lub 1,4 proc. przychodu miesięcznie. Mniejszą stawkę płacą firmy, których przychody osiągnęły od 17 mln zł do 187 mln. W przypadku firm, które osiągnęły przychody ponad 187 mln zł, naliczana jest wyższa stawka. Jak podało Ministerstwo Finansów, już w pierwszym miesiącu nowy podatek przyniósł 197,37 mln zł

Jarosław KaczyńskiNowy Ład. Komentarze po konwencji PiS. "Propaganda, pic i państwo dla swoich"

Podatek od tzw. małpek 

Podatek od tzw. małpek obowiązuje od 1 stycznia 2021 roku. "Małpkami" są potocznie nazywane napoje alkoholowe o pojemności do 300 ml. Nową opłatę są zobowiązani uiszczać hurtownicy, którzy zaopatrują sklepy posiadające zezwolenie na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Danina nie dotyczy sprzedaży alkoholu w barach, restauracjach oraz innych miejscach, gdzie spożywa się trunek na miejscu. Opłata, którą zapłacą hurtownicy, wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w butelkach do 300 ml. Jest to 1 zł od 100 ml butelki wódki (40 proc. alkoholu).

Jak wynika z danych Centrum Monitorowania Rynku w pierwszych miesiącach bieżącego roku sprzedaż "małpek" spadła w sklepach o 20 proc.Niektórzy producenci, by uniknąć podatku od "małpek", zwiększyli pojemność małych butelek. 

Opłata spółek komandytowych

Od 2021 roku rząd nałożył podatek CIT w wysokości 19 proc. na spółki komandytowe. Zadaniem rządzących uderza to w nieuczciwe firmy, jednak eksperci podatkowi wyjaśniają, że te stanowią margines, a w rzeczywistości nowy podatek dotknął kilkadziesiąt tysięcy rodzinnych firm. Dodatkowo wspólnicy spółek nadal są zobowiązani do płacenia podatku dochodowego. 

Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes PiSNowy Ład. Państwo spłaci część kredytu hipotecznego na mieszkanie

Opłata mocowa

Opłata mocowa obowiązuje od początku 2021 roku i w przypadku gospodarstw domowych jej wysokość jest uzależniona od rocznego zużycia energii. Wyznaczono cztery progi, zgodnie z którymi poziom opłaty wyniesie:

  • dla zużycia poniżej 500 kWh energii elektrycznej - 1,87 zł;
  • dla zużycia od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej - 4,48 zł;
  • dla zużycia powyżej 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej - 7,47 zł;
  • dla zużycia powyżej 2800 kWh energii elektrycznej - 10,46 zł.

Dla innych grup odbiorców wysokość opłaty jest zależna od ilości energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach w ciągu doby (w dni robocze od 7:00 do 21:00) i wyniesie 0,0762 zł/kWh.

Więcej o: