Maria Mazurek

Wydawca i autorka serwisów ekonomicznych i informacyjnych, od sześciu lat związana z Gazeta.pl. Prowadząca programy Oko na Świat i Zielony Poranek. Swoją karierę dziennikarską zaczynała w TVN CNBC i TVN 24 BiS, gdzie była wydawcą programów o tematyce ekonomicznej i rynkowej m.in. Dzień na Rynkach, Bilans, Świat o Czwartej.

Maria Mazurek
 • Jastrząb przemówił. Glapiński o trzech czynnikach, przez które RPP nałożyła 'kaganiec inflacji'

  Jastrząb przemówił. Glapiński o trzech czynnikach, przez które RPP nałożyła "kaganiec inflacji"

  Podwyżki stóp procentowych aż o 100 punktów bazowych chyba nikt się nie spodziewał, ale według prezesa NBP Rada Polityki Pienieżnej nie miała wątpliwości, widząc dostępne dane. Adam Glapiński w czasie konferencji prasowej wymienił trzy główne powody, które skłoniły RPP do podjęcia takiej decyzji. Chyba jednak nie ma co mieć nadziei na to, że tak istotne podniesienie poziomu stóp oznacza wcześniejsze zakończenie cyklu podwyżek. Znowu zabrzmiało jastrzębio.

 • RPP mocno zaskoczyła. Stopy procentowe w górę aż o 100 punktów!
 • Polacy w marcu rzucili się na kredyty hipoteczne. Dla wielu mogła to być ostatnia szansa
 • Nadchodzi nowa era inflacyjna. Tego obawia się szef banku centralnego banków centralnych

  Nadchodzi nowa era inflacyjna. Tego obawia się szef banku centralnego banków centralnych

  Wyższa inflacja i wyższe stopy procentowe - to scenariusz, jaki może zagościć na świecie na dłużej. Tak ostrzega Agustin Carstens, szef Banku Rozrachunków Międzynarodowych. W tle są Chiny, Rosja, wojna w Ukrainie i COVID-19. W praktyce w Polsce kolejną podwyżkę stóp przez RPP mamy zagwarantowaną. Ale podnosić mogą wszyscy - uważa Carstens.

 • Nowy raport IPCC opóźniony. Doniesienia o sporach na zamkniętym spotkaniu z przedstawicielami rządów

  Nowy raport IPCC opóźniony. Doniesienia o sporach na zamkniętym spotkaniu z przedstawicielami rządów

  Publikacja kolejnej części raportu na temat zmian klimatu miała ukazać się w poniedziałek wcześnie rano, ale pojawi się po południu. Opóźniła ją dyskusja o dokładnej treści dokumentu podsumowującego ustalenia naukowców. W dyskusji tej brali udział przedstawiciele 195 rządów. Jedni z nich mieli chcieć korzystniejszych dla siebie zapisów dotyczących finansów, inni walczyli o zapisy, które nie przekreślą zbyt szybko ich naftowych biznesów. O anonimowych przeciekach piszą zachodnie media.

 • Niepokojące sygnały ze wschodu Antarktydy. A miał być nietykalny. Prof. Tułaczyk: Nie jest dobrze

  Niepokojące sygnały ze wschodu Antarktydy. A miał być nietykalny. Prof. Tułaczyk: Nie jest dobrze

  - Antarktyda to potężny kontynent, większy niż Europa, a badamy ją tak na poważnie dopiero od mniej więcej 40 lat. A to prawie tak, jak robienie badań na innej planecie - mówi prof. Sławomir Tułaczyk z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz, Polak od 25 lat badający tę część świata. To, że zachodnia Antarktyda, gdzie znajduje się słynny lodowiec Thwaites - "lodowiec zagłady" - jest podatna na globalne ocieplenie, wiadomo od dłuższego czasu. W ostatnim czasie pojawiły się jednak sygnały, że wschodnia część kontynentu, uważana dotąd powszechnie za raczej odporną na zmiany klimatu, wcale nie musi być tak bezpieczna, jak myślano.

 • Wojenna transformacja. Rząd stawia tamę dla węgla, gazu i ropy z Rosji [ZIELONY PORANEK]

  Wojenna transformacja. Rząd stawia tamę dla węgla, gazu i ropy z Rosji [ZIELONY PORANEK]

  Wygląda to dobrze i zaskakująco odważnie: polski rząd ogłosił, że zamierza zupełnie odejść od kupowania rosyjskich surowców energetycznych. Węgiel mamy porzucić już zaraz, ropa naftowa i gaz zniknąć mają do końca tego roku. Jednocześnie pojawił się projekt zmian w kluczowym dokumencie, zakładający, że OZE będzie więcej i szybciej. Tylko się zachwycać? O to w Zielonym Poranku Gazeta.pl będziemy pytać Pawła Wiejskiego z Instytutu Zielonej Gospodarki. Zapraszamy o godz. 8.30!

 • Ropa naftowa gwałtownie traci. Przecieki: Biden rozważa uwolnienie rezerw - największe w historii
 • Nawet pięć tygodni bez deszczu. 'Z niepokojem patrzymy w niebo'

  Nawet pięć tygodni bez deszczu. "Z niepokojem patrzymy w niebo"

  Do wtorkowego (29 marca) poranka w Warszawie w marcu spadły zaledwie cztery dziesiąte milimetra deszczu. W Polsce są obszary, gdzie żadnych opadów nie było od ponad pięciu tygodni. Zapowiadana zmiana pogody diametralnie sytuacji nie zmieni. "Praktycznie od 2010 roku mamy w Polsce permanentną suszę letnią" - pisze prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej.

 • Ropa naftowa w poniedziałek 7 proc. na minusie. Najpierw Chiny, potem doniesienia 'FT'

  Ropa naftowa w poniedziałek 7 proc. na minusie. Najpierw Chiny, potem doniesienia "FT"

  Notowania ropy naftowej wyraźnie spadały od początku pierwszego dnia tego tygodnia, ale po południu przecena nabrała naprawdę dużego tempa. Surowiec kończył dzień siedmioprocentowym spadkiem, na sam koniec stracił jeszcze trochę więcej. Rano przyczyną były głównie Chiny. Później inwestorzy dostali kolejne impulsy do wyprzedaży.

 • Oczekiwana długość życia znów spadła - o 8-9 miesięcy. To wpłynie na emerytury
 • Chiny zamykają swoje centrum finansowe. To największy lockdown od dwóch lat
 • Najpierw rekordowe upały, teraz to: runął lodowiec szelfowy na Antarktydzie

  Najpierw rekordowe upały, teraz to: runął lodowiec szelfowy na Antarktydzie

  Był duży jak Nowy Jork lub Rzym, dwa razy większy od Warszawy. I niedawno się zawalił. Lodowiec szelfowy Conger, niestabilny już od pewnego czasu, mogły dobić niezwykle wysokie temperatury na najzimniejszym kontynencie. To nie wielkość lodowca budzi obawy. Chodzi o lokalizację. To pierwsze takie wydarzenie zaobserwowane na wschodzie Antarktydy.

 • Chciała odejść z pracy, Putin się nie zgodził. Prezeska Banku Rosji mierzy się z wojenną gospodarką

  Chciała odejść z pracy, Putin się nie zgodził. Prezeska Banku Rosji mierzy się z wojenną gospodarką

  Elwira Nabiullina miała mieć dość mierzenia się z ekonomicznymi efektami wojny - drugiej w jej karierze jako szefowej rosyjskiego banku centralnego. Władimir Putin miał odmówić jej prośbie odejścia ze stanowiska. Wygląda więc na to, że z osłabieniem rubla i inflacją będzie musiała nadal walczyć. I - jak zauważają niektórzy - swoją politykę nadal sygnalizować za pomocą przypinanych do ubrania broszek.

 • Niewidoczne, ale ich wpływ widać wszędzie. I coraz trudniej będzie je utrzymać. Wody podziemne w kryzysie
 • W Arktyce 20, na Antarktydzie 40 stopni ponad normę. W tym samym czasie. 'Księgi rekordów pisane są na nowo'
 • Egipt wprowadził właśnie urzędową cenę chleba. Ceny rosną przez wojnę w Ukrainie
 • Raport z paragonów. Widać tarczę, ale na horyzoncie zmiany. Ostatni tydzień lutego daje wskazówkę

  Raport z paragonów. Widać tarczę, ale na horyzoncie zmiany. Ostatni tydzień lutego daje wskazówkę

  W lutym w pełni widać już było efekty wszystkich elementów tarczy antyinflacyjnej. Nic więc dziwnego, że ceny produktów spożywczych ogólnie spadały - delikatnie. W porównaniu z poprzednim rokiem wciąż były jednak wyższe, nawet o 30-40 proc., a dane za końcówkę lutego pokazują, że z efektem obniżonego VAT możemy się zacząć żegnać. Wojna w Ukrainie nie pomoże. Oto nowy raport z paragonów, przygotowany przez CMR oraz portale Gazeta.pl i Handelextra.pl.

 • Przedziwna historia z niklem. 18 minut grozy i wstrzymany handel. W tle chiński 'Big Shot'
 • Będzie wsparcie gospodarcze Pekinu dla Rosji? Media: USA obawiają się, że Chiny już podjęły decyzję