-
Zastąpienie rosyjskiego węgla kosztowało miliardy. Najważniejsze pytanie brzmi: co dalej?
Po nałożeniu sankcji na rosyjski węgiel w Polsce została dziura - i rząd zasypał tę dziurę pieniędzmi. W domowych piecach przepaliliśmy miliardy złotych. Za węgiel płaciliśmy 2-3 razy więcej, a zarobiły na tym głównie zagraniczne firmy. I teraz od węgla z importu jesteśmy uzależnieni. Zapytaliśmy rządu i ekspertów, czy i jak możemy się od tego uzależnienia odciąć.
-
Wyręczyli polityków i przygotowali prawo, którego brakuje w Polsce. Teraz "piłka po ich stronie"
Polska - w przeciwieństwie do wielu krajów UE - nie ma jasnego prawa dotyczącego ochrony klimatu. To może się zmienić, bo taki projekt ustawy przygotowała organizacja ClientEarth. Ustawa zobowiązałaby państwo do konkretnych działań, a także zapewniła większy udział społeczeństwa. Czy projekt ma szanse stać się obowiązującym prawem? - Teraz piłka jest po stronie polityków - mówiła szefowa organizacji Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.
-
Niemcy porzucają atom. Jakie będą tego skutki? Adam Błażowski gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl
- Opowiadanie, że atom nie jest potrzebny jest po prostu nieodpowiedzialne. (...) My potrzebujemy wszystkich źródeł niskoemisyjnych - mówił Adam Błażowski z organizacji FOTA4Climate w Zielonym Poranku Gazety.pl.
-
Polski rząd chce budować wielkie baterie "na wodę". Sprawdź, gdzie mogą powstać [MAPA]
W Polsce działa sześć elektrowni szczytowo-pompowych i planowane były kolejne - ale te plany od lat stoją w miejscu. Rząd chce to zmienić. Ich budowa będzie słono kosztować, a pod uwagę trzeba brać też kwestie środowiskowe i społeczne. Jednak te elektrownie, działające jak gigantyczne baterie, są potrzebne, jeśli chcemy mieć więcej czystej energii. Sprawdź na mapie, gdzie mogą powstać.
-
Gigantyczny pas glonów sięga od Afryki po Karaiby. Od 2011 robi się coraz większy
Od 2011 roku naukowcy obserwują gigantyczny pas gronorostów na Atlantyku. W marcu skala zakwitu glonów była największa w historii pomiarów. Pas stale się powiększa, a przyczyny tego nie są w pełni zrozumiane. Za to niektóre konsekwencje dla zwierząt i ludzi są fatalne.
-
Apel do premiera ws. systemu kaucyjnego. Polska naraża się na miliardowe opłaty
Mimo unijnych wymogów i obietnic samego rządu, Polska wciąż nie ma systemu kaucyjnego. Organizacje zajmujące się problemem odpadów apelują do Mateusza Morawieckiego o zakończenie prac nad ustawą.
-
"Kiedy je się krowę, działa wyobraźnia. Ale kurczak z nami zostanie"
- Hodowca w Polsce to nie jest pan Zenek, który sam dokarmia kurki. To są biznesmeni. Powtarzam więc kolegom z branży: idźcie naszą drogą albo niedługo wszystkich nas nie będzie - przekonuje Józef Wiśniewski, prezes Wipaszu.
-
"Proszę zobaczyć, odoru dziś brak". Pojechaliśmy oglądać najnowocześniejszy kurnik w Polsce
Stres zakwasza mięśnie, wilgoć prowadzi do odparzeń, pod koniec krótkiego życia kura musi być biała, żeby ktoś chciał ją kupić, i pusta, żeby treść pokarmowa nie rozlała się na linii ubojowej. Dlatego życiem 700 tys. ptaków sterują komputery.
-
Przekąska ze świerszcza? Przetestowaliśmy jadalne owady
Zjedliśmy w redakcji jadalne owady - i nikt nas nie zmuszał, wbrew temu, co mówią politycy prawicy. Postanowiliśmy zobaczyć, czy jest czego się bać i jak smakują batony ze świerszczami czy mączniki o smaku pomidora i ziół. Zobaczcie, jakie były efekty!
-
Jak pomyślę, ile płacimy za globalne ocieplenie i popatrzę na to, co robią politycy, to mnie trafia szlag
Początek kwietnia przyniósł nam zimową aurę zamiast wiosennej i podobnie było dokładnie 10 lat temu. Wtedy Andrzej Duda napisał przypominanego wiele razy tweeta, w którym kpił z globalnego ocieplenia. Od tego czasu temperatura planety rośnie, skutki są coraz bardziej dotkliwe, a nasze działania - niewystarczające. I tak samo jak wtedy, chwilowa zmienność pogody tego nie neguje. [KOMENTARZ]
-
Nowy trend w polskich miastach. Wiaty przystankowe porośnięte zielenią
Chorzów dołącza do trendu, który jest coraz bardziej widoczny w polskich miastach: zielonych przystanków. Wiaty przystankowe zyskują nową rolę i stają się fragmentami miejskiej zieleni. - To przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak i społeczne - mówi Marek Kuzaka, prezes firmy AMS, która stawia takie wiaty.
-
Dr Witajewski-Baltvilks: Nigdy zmiany klimatu nie były tak szybkie. Nie wiemy na pewno, co się wydarzy
- Nigdy te zmiany klimatu nie były tak szybkie. Kataklizmy, różnice temperatur, to efekty spodziewane, ale nie wiemy na pewno, co się wydarzy - mówi w Zielonym Poranku Gazeta.pl dr Jan Witajewski-Baltvilks z Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z autorów raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.
-
Polski "nie stać na średnie ambicje" w transformacji. Brak czystej energii to miliardowe koszty
Jeśli Polska ma być bardziej suwerenna energetycznie, musi mocniej stawiać na odnawialne źródła energii - wynika z nowego raportu Fundacji Instrat. Stworzony przez ekspertów model systemu energetycznego pokazuje, że mniej energii odnawialnej naraża nasz na koszty, a także uzależnia od innych: przez import gazu czy prądu.
-
Aktywiści protestowali w dniu konferencji z udziałem m.in. Orlenu. "Gaz oznacza kryzysy"
Zamknięta konferencja biznesów z sektora paliwowego i gazowego w Wiedniu nie miała łatwego startu. Aktywiści i aktywistki blokowali ulice i drogę na lotnisko, na które prywatnymi odrzutowcami przylecieli niektórzy z uczestników. - Gaz oznacza kryzysy - kryzys kosztów utrzymania, kryzys klimatyczny - mówi aktywistka z Polski Julia Keane.
-
Justyna Choroś: Istnieje ryzyko, że katastrofa na Odrze i innych rzekach się powtórzy
- Dziś rzeki są traktowane jako odbiornik ścieków, jako kanały żeglugowe - mówiła Justyna Choroś, współautorka "Białej księgi polskich rzek", która była gościnią Patryka Strzałkowskiego w Zielonym Poranku Gazeta.pl.
-
Dziennikarka zagięła dyrektora Lasów ich własną stroną. Wskazała puszczę, która miała "nie istnieć"
- Pani redaktor sobie wymyśliła pojęcie Puszczy Karpackiej - odpowiedział dyrektor Lasów Państwowych, gdy dziennikarka zapytała go o wycinki w tych cennych lasach. A wiceminister Edward Siarka dodał, że "nie ma czegoś takiego". A kilka chwil później Justyna Dobrosz-Oracz pokazała im, że definicja Puszczy Karpackiej jest... na stronie Lasów Państwowych. Dlaczego dyrekcja LP neguje to pojęcie? Wyjaśniamy.
-
Gdy woda to luksus. "Butelka kosztuje kilka dolarów, a nauczyciel zarabia 50 miesięcznie"
- Od dostępu do wody i jej czystości zależy szansa na przetrwanie, na zdrowie, na godne życie, na edukację - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Daria Wrażeń z Polskiej Akcji Humanitarnej. Koordynuje pracę organizacji w Sudanie Południowym, gdzie dostęp do wody jest bardzo ograniczony - ale wcale nie przez to, że fizycznie jej nie ma. - Musimy zacząć od obalenia takiego mitu, że w Afryce "nie ma wody" - mówi.
-
Katastrofa Odry zaczęła się w warszawskich gabinetach. Organizacje wskazują systemowe problemy
98,9 proc. rzek w Polsce ma zły stan wód. To - i ubiegłoroczna katastrofa na Odrze - nie jest wynikiem przypadku - wynika z nowego raportu. Kontrolę nad wodami w Polsce charakteryzuje chaos i gąszcz przepisów, niejasny podział kompetencji i sprzeczne cele. A społeczeństwo nie ma możliwości kontroli tego, co robi - lub nie robi - państwo. To przepis na kolejne klęski polskich rzek.
-
Ostateczne ostrzeżenie naukowców. Błyskawicznie topnieją szanse na zdatną do życia planetę
Mamy błyskawicznie topniejące szanse na zapewnienie zdatnej do życia planety dla wszystkich ludzi - to główny wniosek nowego raportu o zmianie klimatu. To dosłownie ostatni dzwonek. Kolejny taki raport powstanie w latach 30. i do tego momentu możemy stracić szanse na zatrzymanie ocieplenia na w miarę bezpiecznym poziomie. Każdy ułamek stopnia wyżej ma znaczenie.
-
Drzewa o wymiarach pomników przyrody do wycinki? Nadleśnictwo: Ktoś domalował na nich kropki
Aktywiści zaalarmowali o możliwych planach wycinki starych drzew w lasach Puszczy Karpackiej. Drzewa o wymiarach pomników przyrody miały być usuwane, choć same Lasy Państwowe ograniczają takie działania. W odpowiedzi na nasze pytania Nadleśnictwo Lutowiska tłumaczy, że w większości przypadków kropki oznaczające drzewa do wycięcia nie były namalowane przez leśników i są czyjąś samowolą.