Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
 • Czy rząd zatrzyma katastrofę na Odrze? 'Myślą tylko o kampanii i nie chcą się narażać', 'To zdrada stanu'

  Czy rząd zatrzyma katastrofę na Odrze? "Myślą tylko o kampanii i nie chcą się narażać", "To zdrada stanu"

  - Mam wrażenie, że PiS żyje już tylko i wyłącznie kampanią wyborczą - mówi nam posłanka Zielonych Małgorzata Tracz zapytana o działania rządu ws. katastrofy na Odrze. Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy uważa z kolei, że takie traktowanie przyrody to "zdrada stanu." Najnowsze dane pokazują, że masowe wymieranie ryb może się powtórzyć. Politycy opozycji wskazują konieczne ich zdaniem działania - ale są przekonani, że obecna władza nie będzie ich realizować.

 • Czy katastrofa na Odrze może się powtórzyć? 'Oczywiście!' - ostrzegają eksperci

  Czy katastrofa na Odrze może się powtórzyć? "Oczywiście!" - ostrzegają eksperci

  Czy katastrofa na Odrze może się powtórzyć? - Oczywiście! - ostrzega dr Christian Wolter z niemieckiego Instytutu Leibniza. Prowadzone przez tamtejszych naukowców badania pokazują, że ryby w Odrze zostały zdziesiątkowane, a zanieczyszczenia są na bardzo wysokim poziomie. Bez pilnych działań rzeka nie tylko się nie odrodzi, ale będzie dalej umierać.

 • Historyczne porozumienie ws. ochrony życia na Ziemi. Ale bez USA i Watykanu

  Historyczne porozumienie ws. ochrony życia na Ziemi. Ale bez USA i Watykanu

  Po długich negocjacjach i w atmosferze kontrowersji przyjęto przełomowe globalne porozumienie dotyczące ochrony różnorodności biologicznej, czyli podstawy życia na Ziemi. Niemal wszystkie kraje świata zgodziły się na cel "30 na 30" - czyli żeby do 2030 roku objąć ochroną 30 proc. lądów i 30 proc. mórz i oceanów. Wyjątkiem są Stany Zjednoczone i Watykan.

 • Toksyczne prezenty. Zanieczyszczenie pochodzące z ciężarówek podwoi się w okresie świąt
 • Poznaj zrówieńkę turnicką, nowo odkrytego w Polsce owada. Wrażliwy mieszkaniec kryje niezwykłą historię

  Poznaj zrówieńkę turnicką, nowo odkrytego w Polsce owada. Wrażliwy mieszkaniec kryje niezwykłą historię

  - Bzzz! Klik, klik, klikkkkkkk - tak wita się z nami zrówieńka turnicka, nowo odkryty w Polsce gatunek owada. Żyje m.in. na ciepłych łąkach Rumunii i Węgier. A teraz, dzięki odkryciu polskich naukowców, wiemy też, że można ją spotkać w kilku miejscach Podkarpacia. Zrówieńka wymaga bardzo konkretnych warunków i pokazuje, jak niezwykłe jest miejsce, od którego wzięła się jej nazwa.

 • PiS-owi kończy się czas. Brak szybkiej decyzji będzie nas kosztował siedem miliardów złotych

  PiS-owi kończy się czas. Brak szybkiej decyzji będzie nas kosztował siedem miliardów złotych

  Polacy w większości popierają rozwój energii wiatrowej i dostrzegają płynące z niej korzyści. Mimo tego PiS wciąż blokuje możliwość stawiania wiatraków na lądzie. Z wyliczeń ekspertów wynika, że brak szybkiej decyzji ws. odblokowania energetyki wiatrowej będzie nas słono kosztować. Jeśli Sejm nie zmieni tzw. ustawy odległościowej, zapłacimy dodatkowe miliardy za prąd.

 • Sól na drogach szkodzi roślinom, zwierzętom i ludziom. Ale trudno z niej zrezygnować
 • Mamy dane z policji. Po raz pierwszy od lat widać gwałtowny wzrost kradzieży drewna z lasów
 • W tym roku na Wigilię przygotujemy mniej niż 12 potraw. Polacy mówią, na czym planują oszczędzać
 • PILNE: Odwołano globalne ocieplenie, bo publicysta zobaczył śnieg za oknem

  PILNE: Odwołano globalne ocieplenie, bo publicysta zobaczył śnieg za oknem

  Ludzie kompletnie zaprzeczający zmianom klimatu to w Polsce margines - ale wciąż głośny margines. I najbardziej słychać ich, kiedy temperatura spadnie choć trochę poniżej zera i pada śnieg. Najwyraźniej to wystarczy, by zapomnieć, że za Europą najgorętsze lato w historii, a przez okno w Warszawie nie widać całej planety.

 • Greenpeace: Polski rząd ma próbować osłabić cele szczytu przyrodniczego ONZ

  Greenpeace: Polski rząd ma próbować osłabić cele szczytu przyrodniczego ONZ

  W Kanadzie trwa ONZ-owski szczyt COP15, który dotyczy ochrony przyrody na całym świecie. Jego wyniki mogą pomóc w zatrzymaniu kryzysu bioróżnorodności - naukowcy podają, że działania człowieka prowadzą do szóstego wielkiego wymierania i uderzają w same fundamenty świata przyrody. Według Greenpeace Polska ma być wśród krajów próbujących osłabić unijne stanowisko na szczycie.

 • Niemcy zbadali Odrę. W rzece mało ryb, a zanieczyszczenie prawie takie jak w momencie katastrofy
 • Tak wyglądają 'płuca' po kilku tygodniach w Otwocku. 'Powietrze nie nadaje się do oddychania'

  Tak wyglądają "płuca" po kilku tygodniach w Otwocku. "Powietrze nie nadaje się do oddychania"

  Niedziela wieczór, temperatura trochę powyżej zera, słaby wiatr - i powietrze, które nie nadaje się do oddychania. Tak było w ten weekend w Otwocku, gdzie normy jakości powietrza były przekroczone o kilkaset procent. Ale normy trudno sobie zwizualizować. Dlatego aktywiści wożą po Polsce "mobilne płuca", na których osadza się smog. Sprawdziliśmy, jak wyglądają po ponad trzech tygodniach w podwarszawskiej miejscowości.

 • Opał drogi, ale Lasy Państwowe uspokajają ws. kradzieży drewna. Gorzej w lasach prywatnych

  Opał drogi, ale Lasy Państwowe uspokajają ws. kradzieży drewna. Gorzej w lasach prywatnych

  Piłą i siekierą, do bagażnika, ciągnika i wozu - u progu sezonu grzewczego coraz częściej dochodzi do kradzieży drewna. Proceder zawsze narasta jesienią. Według Lasów Państwowych - i wbrew temu, co można by sądzić - w tym roku nie jest gorzej niż wcześniej. Bardziej narażone mogą być prywatne lasy, które stanowią łatwiejszy cel dla złodziei. Wycinanie teraz drzew na opał to nie tylko kradzież - to też przyczynianie się do smogu, bo drewno opałowe musi być odpowiednio wysuszone.

 • Na konwencji Tusk przyznał rację aktywistkom klimatycznym: Myliliśmy się. I poprosił o zaufanie [KOMENTARZ]

  Na konwencji Tusk przyznał rację aktywistkom klimatycznym: Myliliśmy się. I poprosił o zaufanie [KOMENTARZ]

  - Tak, myliliśmy się, nie doceniając kwestii ochrony klimatu ochrony środowiska. Rachunek sumienia jest potrzebny - powiedział Donald Tusk. To odpowiedź na apel aktywistek klimatycznych. Zdaje się, że Platforma ich głosu posłuchała. Zapowiedzi partii, jak rozwój energii odnawialnej czy ochrona lasów odpowiadają na postulaty ekspertów i ekologów. Tusk powiedział coś jeszcze, tym razem do aktywistki na scenie: - Zaufaj mi. Pytanie, czy z tym PO nie będzie miała problemu.

 • Rozmawiamy z aktywistką, która przerwała wystąpienie Tuska. Mówi o 'pustym geście'

  Rozmawiamy z aktywistką, która przerwała wystąpienie Tuska. Mówi o "pustym geście"

  - Donald Tusk zapewniał mnie, że rozumie kryzys klimatyczny. Ale zabrakło konkretów - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Agnieszka Kula, aktywistka klimatyczna, która weszła na scenę podczas kongresu PO. Lider PO mówił o polityce klimatycznej i przyznał, że wcześniej za mało poważnie traktował te kwestie. Zdaniem aktywistki w planach partii wciąż jednak brakuje ambicji.

 • Prezydent Włocławka: Zabijają nas wydatki bieżące. Obawiam się, że to dopiero początek kryzysu
 • 'Sama jestem, gorąco mieć nie muszę'. To usłyszeliśmy od mieszkańców Włocławka

  "Sama jestem, gorąco mieć nie muszę". To usłyszeliśmy od mieszkańców Włocławka

  - Zapasów nie mam. Będę dokupować trochę węgla, trochę drewna. Kiedyś za metr płaciłam 100 zł, teraz 250 - mówi pani Zofia z Włocławka. 1400 zł emerytury musi starczyć jej na leki, coraz droższe jedzenie, wciąż rosnące rachunki i opał. Dla mieszkańców zmagających się z kryzysem energetycznym zorganizowano specjalne warsztaty z oszczędzania. Mówili też o swoich pomysłach na to, jak władze mogą wspierać w kryzysie.

 • Co z rozmowami o klimacie? Lobby paliwowe na szczycie w Egipcie mocniejsze niż niemal każdy kraj
 • Choć jest nas 8 miliardów, 'bomba populacyjna' nigdy nie wybuchła. Ale Ziemia jest u granic

  Choć jest nas 8 miliardów, "bomba populacyjna" nigdy nie wybuchła. Ale Ziemia jest u granic

  Gdy populacja Ziemi rosła z 3 do 4 miliardów, pojawiły się obawy przed "bombą populacyjną". Przeludnienie miało prowadzić katastrofy. Dziś jest nas już 8 miliardów i "bomba" okazała się niewybuchem. Ale część z nas szkodzi przyrodzie nieproporcjonalnie bardziej od innych, a kryzys klimatyczny zagraża wszystkim. Są też jednak argumenty za tym, że na Ziemi pomieścimy się wszyscy - jeśli bogatsza część będzie skłonna do zmian.