-
Setki naukowców, tysiące opracowań. W poniedziałek ukaże się fundamentalny raport nt. klimatu
Liczy się każdy ułamek stopnia, każda zatrzymana tona CO2 - mówią eksperci w oczekiwaniu na publikację najważniejszego od lat raportu nt. zmian klimatu. ONZ-owski panel badaczy przeanalizował tysiące prac naukowych i stworzył fundamentalną analizę stanu zmian klimatu na Ziemi i tego, jaka będzie przyszłość. Raport, którego streszczenie zostanie opublikowane w poniedziałek, ma być podstawą do decyzji m.in. na tegorocznym szczycie klimatycznym.
-
Denializm klimatyczny doradcy Dudy. Nie, naukowcy nie spierają się co do przyczyn zmian klimatu
Doradca Andrzeja Dudy ds. ochrony środowiska mijał się z prawdą w swojej rozmowie nt. zmian klimatu na antenie Polskiego Radia. Wbrew faktom twierdził, że są dwie równoważne koncepcje co do przyczyn globalnego ocieplenia. W rzeczywistości istnieje konsensus naukowy co do tego, że to emisje dwutlenku węgla i innych gazów przez ludzkość zmieniają klimat Ziemi.
-
"Fit for 55". Strategia leśna UE osłabiona przez "krótkowzroczne interesy" m.in. władz Polski
Unia Europejska chce sadzić drzewa, chronić lasy pierwotne i monitorować lasy na kontynencie. Jednak zaprezentowana w tym tygodniu strategia została osłabiona po lobbingu niektórych państw, w tym Polski - piszą ekolodzy. Problemem ma być m.in. dalsze akceptowanie spalania drzew jako odnawialnego źródła energii.
-
Polska lobbuje przeciwko ochronie lasów. List ministra do KE pełen "bzdur" i półprawd
Eksperci zwracają uwagę na "bzdury" i półprawdy w piśmie ministra Michała Kurtyki do Komisji Europejskiej. Przekonuje on, że Polska powinna mieć "większą swobodę" w kwestiach wycinek lasów, zaś ochrona starych lasów jest "niezgodna z celami klimatycznymi". Tymczasem ich ochrona jest niezbędna w walce ze zmianami klimatu - podkreślają eksperci. List o element trwającego lobbingu przeciwko odgórnym celom ochrony lasów, w tym objęcia 10 proc. powierzchni UE ochroną ścisłą.
-
Lasy zarzucają aktywistom manipulację ws. mapy wycinek. "Leśnicy uważają za 'las' nawet zrąb bez drzew"
"Celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej" zarzuca grupie aktywistów rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. Chodzi o mapę, która wizualizuje miejsca planowanych i zrealizowanych wycinek drzew w całej Polsce. Jej twórcy odpierają te zarzuty - zwracają uwagę na brak przejrzystości w informowaniu o lasach i na to, że "skala wycinek w Polsce jest alarmująca dla społeczeństwa".
-
Polska, lato i zmiany klimatu: Bałtyk w sinicach, za to "popływać" można w zalanych miastach
Część kąpielisk jest zamknięta z powodu sinic, za to popływać można na zalanych ulicach (czego jednak nie powinno się robić!). Na wakacyjne śniadanie można usmażyć sobie jajecznicę na jednym z zabetonowanych placów. To lato w Polsce roku 2021. Zmieniony klimat, skutki betonozy i niszczenia środowiska widać wyraźnie jak ostatnie drzewo na miejskim rynku.
-
Wyciekł raport nt. ocieplenia. "Życie na Ziemi może podnieść się ze zmian klimatu; ludzkość - nie"
Skutki zmian klimatu już teraz są widoczne, a nim urodzone dziś dzieci skończą 30 lat, będą "boleśnie odczuwalne" - wynika z jeszcze nieopublikowanego raportu ONZ nt. zmian klimatu. Naukowcy ostrzegają, że punkty krytyczne globalnego ocieplenia są bliżej, niż sądziliśmy. Pewne negatywne skutki są już pewne, jednak wciąż mamy (bardzo niewiele) czasu, by uniknąć drastycznego pogorszenia sytuacji.
-
Chcieli uzupełnić słynną mapę wycinek. Lasy Państwowe zarzucały im manipulację, teraz nie wysyłają danych
- Wzięliśmy wycinek danych Lasów Państwowych i "przetłumaczyliśmy" je na ludzki język oraz przystępnie zwizualizowaliśmy - mówią autorzy słynnej mapy. Lasy zarzuciły im manipulację, bo nie uwzględniono na niej niektórych informacji. Tyle, że te dane nie są dostępne na specjalnym portalu LP. Gdy aktywiści zawnioskowali o ich przesłanie, dyrekcja stwierdziła, że takich informacji nie posiada, zaś nadleśnictwa odmawiają ich udostępnienia.
-
Szczyt G7. Eksperci: Przepaść między potrzebami a działaniami i "nieświeży pasztecik"
Dużo retoryki i obietnic, mało szczegółów i konkretów - tak eksperci oceniają ustalenia szczytu G7 ws. klimatu. Zdaniem części zabrakło jasnych deklaracji m.in. w kwestii wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się czy konkretnej daty odejścia od węgla. Teraz przywódcy i dyplomaci muszą postarać się o wiele bardziej, by trudne negocjacje na dorocznym szczycie klimatycznym COP odniosły sukces.
-
Trybunał UE nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ramach środków tymczasowych nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. To efekt sprawy wniesionej przez władze Czech, które uważają, że Polska, wydając koncesję na dalsze wydobycie, złamała przepisy unijne. W komunikacie TSUE czytamy, że uznano, iż dalsze wydobycie może szkodzić zasobom wodnym w Czechach i dlatego do czasu wydania ostatecznej decyzji należy je wstrzymać.
-
Warszawa chce, by firmy wsparły rozwój zieleni. Będą mogły dofinansować nowe parki czy drzewa
Biznes będzie mógł bezpośrednio zaangażować się w rozwój zieleni miejskiej w Warszawie. Firmy będą mogły wpłacać środki na specjalny Zielony Fundusz, z którego finansowane będą np. nasadzenia drzew. Ratusz zapewnia, że już jest zainteresowanie ze strony przedsiębiorców. Ma to być rozwiązanie podobne do istniejących w Londynie czy Nowym Jorku, ale jest też dodatkowy powód. Jak mówił Rafał Trzaskowski, miasto szuka nowych środków, bo działania rządu zmniejszają budżety samorządów.
-
Mamy to! Gazeta.pl tworzy Green Desk i nawiązuje partnerstwo z Koalicją Klimatyczną
Od teraz w Gazeta.pl co tydzień znajdziecie artykuły napisane przez ekspertów polskich organizacji działających na rzecz klimatu i środowiska - publikujemy je w ramach partnerstwa z Koalicją Klimatyczną. To część zmian, których podejmujemy się, by jeszcze lepiej wypełniać rolę, którą mają media w walce z kryzysem klimatycznym i środowiskowym.
-
Poziom CO2 w atmosferze najwyższy od milionów lat. "Ludzkość nigdy nie żyła na takiej planecie"
Poziom dwutlenku węgla sięga kolejnych rekordów. Według naukowców - którzy dysponują danymi m.in. z lodowców mających setki tysięcy lat - CO2 jest najwięcej od nawet kilkunastu milionów lat. To wartości charakterystyczne dla zupełnie innego klimatu niż ten, w jakim powstała cywilizacja człowieka.
-
Tylko nieliczne restauracje i sklepy sprzedają taniej jedzenie, któremu grozi zmarnowanie
Może to wydawać się nieoczywiste, ale handel i gastronomia odpowiadają za mniej marnowania jedzenia niż gospodarstwa domowe. Jednak to tam jest pole na systemowe rozwiązania, które pozwalają ograniczyć ten problem.
-
Co zrobić, by wyrzucać mniej? Wypróbuj dzienniczek marnowania jedzenia
Wiele problemów związanych ze środowiskiem i klimatem wymaga systemowych rozwiązań, a działania jednostki mają dla nich niewielkie znacznie. Jest jednak coś, co sami możemy robić lepiej, by pomóc przyrodzie (i nie tylko) - wyrzucać mniej jedzenia. W domach marnuje się najwięcej i by temu zapobiec, kluczowe jest dobre planowanie. A aby planować, trzeba dobrze poznać problem - dlatego warto sporządzić dzienniczek marnowania jedzenia.
-
Niszczymy planetę dla jedzenia, którego nigdy nie zjadamy. A najwięcej marnujemy w domach
Choć zdjęcia wypełnionych pojemników na śmieci za supermarketami robią wrażenie, to dane nie pozostawiają wątpliwości - zdecydowanie najwięcej marnujemy w domu. Ale to też dobra wiadomość - jeśli zaczniemy zmieniać nawyki, możemy sami walczyć z marnowaniem żywności i wszystkimi jego negatywnymi skutkami.
-
Polski plan na energetykę może wykoleić unijny cel klimatyczny. I uzależnić kraj od gazu
- Sama Polska może sprawić, że UE nie osiągnie swoich celów w zakresie redukcji emisji - powiedziała Małgorzata Kasprzak, analityczka Ember. Think tank w nowym raporcie ocenia rządowy plan transformacji energetyki. Według ekspertów, jest on mało ambitny, pełny nieaktualnych założeń i punktów budzących wątpliwości ekspertów.
-
Ekspert o konfliktach z wilkami: Często prowokuje je człowiek. Trzeba rozsądku, nie sensacji
Prof. Krzysztof Schmidt z IBS PAN ocenia, że zabite po "wyjątkowo szybkiej" decyzji wilki z Brzozowa były niedożywione i głodne, dlatego mogły zbliżyć się do ludzi. Jak wskazuje, w tej i innych sytuacjach to działanie człowieka mogło doprowadzić do konfliktu ludzi i zwierząt. A regularny odstrzał wilków mógłby nie pomóc, a doprowadzić do eskalacji problemu.
-
Rząd przyjął strategię energetyczną i od 4 tygodni jej nie opublikował. "Standardowy proces"
Mijają prawie cztery tygodnie od przyjęcia przez rząd dokumentu, który ma wyznaczyć zmiany w energetyce na najbliższe 20 lat. Założenia są znane, ale szczegóły już nie, bo uchwała i dokument nie zostały oficjalnie ogłoszone w Dzienniku Urzędowym. Resort klimatu zapewnia, że pracuje nad tym, aby stało się to "jak najszybciej".
-
Indie. Woda z lodowca przerwała tamę i zalała wsie. Dokładnie przed tym scenariuszem ostrzegają klimatolodzy
To "typowy przykład wpływu zmian klimatu na lodowce" - mówią naukowcy po katastrofie w indyjskim stanie Uttarakhand. Doszło tam do potężnej powodzi - woda spływająca z gór zniszczyła budowaną tamę i wsie. Ponad 170 osób uważa się za zaginione. Przyczyną może być gwałtowne uwolnienie wody z jeziora polodowcowego. Takich katastrof będzie coraz więcej wraz z ociepleniem klimatu.