-
Warszawa wstrzymuje koszenie trawników. "Przesuszone z powodu upałów"
Władze Warszawy zdecydowały o wstrzymaniu zaplanowanego koszenia trawników przy drogach. Powód? Susza. Miasto o to samo apeluje do wspólnot mieszkaniowych i innych zarządców gruntów.
-
Jeden z filarów Zielonego Ładu wisi na włosku. Jest apel do polskich europosłów
Nie tylko ochrona, ale też przywracanie natury - lasów, mokradeł, zazielenianie miast, to jeden z pomysłów Unii Europejskiej na walkę z zanieczyszczeniem i zagrożeniem klimatycznym. W tym tygodniu ważą się losy prawa, które ma pozwolić na takie działania. Pojawił się apel do polskich europosłów, których głosy będą ważne w czasie środowego posiedzenia Europarlamentu.
-
Znalazł się prezes tajemniczej fundacji Missionario, pieniądze od Lasów Państwowych już nie
Dzieciom z Ukrainy i Afryki nie pomógł, a za pieniądze od Lasów Państwowych wynajął pokój w agroturystyce. Po tekście o tajemniczej fundacji Missionario odezwał się do nas jej prezes i opowiedział, co zrobił z darowizną od leśników. Lasy Państwowe przyznają, że przy rozdziale pieniędzy nie sprawdzają ani wcześniejszej działalności fundacji, ani tego czy darowizna została zrealizowana zgodnie z deklaracją wnioskodawcy.
-
Ziemia najbardziej rozgrzana od 125 tys. lat. Ale byliśmy ostrzegani
Padające jeden za drugim rekordy temperatury planety mogą szokować, ale nie powinny dziwić. Globalne ocieplenie podąża taką ścieżką, o jakiej od dawna mówią naukowcy. I po drodze zbiera coraz bardziej śmiertelne żniwo. A po ostatnich rekordach przyjdą kolejne, tak długo, jak długo będziemy korzystać z ropy, węgla i gazu i używać ziemi w rabunkowy sposób.
-
Czerwiec był najgorętszy w historii pomiarów. Atlantyk "poza skalą", na Bałtyku "morska fala upałów"
Oficjalne dane potwierdzają: tegoroczny czerwiec był gorętszy od wszystkich czerwców w historii pomiarów. Za niespotykane gorąco odpowiadają m.in. rozgrzane oceany. A to skutek nałożenia się naturalnych zjawisk oraz powodowanego przez nas ocieplenia klimatu.
-
Straszą, że "globaliści chcą zabrać ci auto". Ile w tym prawdy? Tyle, co nic
W sieci krąży informacja o tym, że "globaliści" chcą, żeby ze świata "zniknęło 75 proc. samochodów". Ale w straszeniu tym, że "zabiorą ci auto", nie ma wiele prawdy. O co zatem chodzi?
-
To oficjalne: Na Pacyfiku zaczęło się zjawisko El Nino. Skutki mogą być groźne dla ludzi
Wiemy już na pewno, że na Pacyfiku rozpoczęło się zjawisko El Nino. Jest częścią naturalnego cyklu, ale teraz "dołoży się" do spowodowanego przez ludzi ocieplenia klimatu. Wpłynie na globalną pogodę, zmieniając układ opadów i burz - a skutki mogą zagrozić milionom ludzi.
-
20 proc. Warszawy znajduje się w strefie "najwyższego zagrożenia" zalaniami i upałami
Część miast w Polsce - przynajmniej na papierze - przygotowuje się do radzenia sobie ze skutkami zmiany klimatu. Ale zdaniem ekspertów za wiele w tym ogólników, a za mało konkretnych planów. A nie ma czasu do strania - już teraz 1/5 Warszawy jest zagrożona zalaniami i falami upałów, a sytuacja będzie stawać się groźniejsza.
-
Ziemia wygląda niczym zupełnie inna planeta. NASA zwizualizowało skutki działań człowieka
Dlaczego łatwiej przejmować nam się zagrożeniem smogiem niż zmianą klimatu? Jednym z powodów może być to, że szczególnie zimą widzimy dym z kominów i warstwę smogu przykrywającą miasta. A dwutlenek węgla jest dla nas niewidzialny. A co, gdyby było inaczej? Eksperci z NASA pokazali, jak wyglądałyby nasze emisje CO2, gdyby można było je zobaczyć. Efekt jest piorunujący.
-
Plan na energetykę z "nierealistycznymi założeniami". "Żeby uzasadnić trwanie górnictwa"
Ministerstwo Klimatu pokazało swój pomysł na to, jak ma wyglądać transformacja energetyczna. Już sama forma przedstawienia propozycji budzi wątpliwości. Eksperci zwracają uwagę także na "ręczne sterowanie" założeniami w planie, choć doceniają, że resort "urealnił" propozycję w porównaniu do planu, który obowiązuje obecnie.
-
Obiecywali studnie w Afryce. Jak tajemnicza fundacja wyciągnęła pieniądze od leśników
Lasy Państwowe przelały kilkadziesiąt tysięcy tajemniczej fundacji Missionario, która twierdziła, że wspiera misjonarzy działających na Syberii i w Rwandzie. Problem w tym, że duchowni z tych miejsc nigdy z fundacją nie współpracowali. Podobnie jak Caritas, który też został zamieszany w sprawę darowizn.
-
Tej listy przelewów leśnicy nie chcieli pokazać. Wiemy, komu dają. Wysoko Kościół i koledzy
Mamy listę 4258 darowizn Lasów Państwowych, których nadleśnictwa nie chciały nam pokazać. Na niej tłuste koty z kościołów, fundacja nawołująca do aneksji Puszczy Białowieskiej przez Rosję, oraz sami swoi z lasów. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się, przeglądając przelewy leśników?
-
Rząd chwali się ws. energetyki. A opozycja pyta: Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?
- Rząd zdał egzamin w kryzysie energetycznym - mówi Ireneusz Zyska (PiS) -. Gdyby wierzyć we wszystko, co mówił minister Zyska, to wychodzi, że żyjemy w rewelacyjnych warunkach, jeśli chodzi o energetykę - odpowiada Michał Kobosko (Polska 2050). Politycy debatowali o przyszłości energetyki - i wszyscy zgodzili się co do dwóch kwestii.
-
Tak mogą wyglądać klasy energetyczne budynków. W klasie G "wampiry" do pilnego remontu
Polska jest jednym z ostatnich państw UE, które nie mają klas energetycznych budynków. Jednak także u nas za jakiś czas zużycie energii w domach czy blokach mają być oznaczane w jasny sposób, jak dziś pralki czy lodówki. Ale jakie budynki znajdą się w klasie A, a jakie w F czy G? Pojawiła się propozycja takiego podziału.
-
Regulować rzeki czy pozostawić naturze? Oglądaj dyskusję z udziałem Wód Polskich [TRANSMISJA]
Katastrofa Odry przybliżyła wielu temat rzek w Polsce i tego, w jak złym są stanie. A jedna z bardziej zażartych dyskusji dotyczy tego, czy powinniśmy rzeki bardziej regulować i "betonować", czy przeciwnie - więcej oddawać naturze. O tym w piątek będzie dyskutować wiceprezes Wód Polskich i ekspert SGGW. Oglądaj transmisję w tym artykule od godz. 15:00.
-
Ekspert: Resort Sasina to Ministerstwo Korupcji. "Górnictwo węgla kamiennego bez racji bytu po 2030 roku"
- Polski rząd jest bardzo przywiązany do tradycyjnej gospodarki i wielkich spółek Skarbu Państwa. Często mówię, że Ministerstwo Aktywów Państwach to Ministerstwo Korupcji Państwowej i wiązania dużych organizacji gospodarczych i pracujących tam osób z partiami politycznymi i stworzenie klientystycznych układów - mówił w Zielonym Poranku Gazeta.pl Grzegorz Onichimowski.
-
Regulować rzeki czy pozostawić naturze? W piątek dyskusja z udziałem Wód Polskich
Ubiegłoroczna katastrofa Odry przybliżyła wielu temat rzek w Polsce i tego, w jak złym są stanie. A jedna z bardziej zażartych dyskusji dotyczy tego, czy powinniśmy rzeki bardziej regulować i "betonować", czy przeciwnie - więcej oddawać naturze. O tym w piątek będzie dyskutować wiceprezes Wód Polskich i ekspert SGGW. Transmisja dyskusji o godz. 15:00 na Zielona.Gazeta.pl.
-
Specustawa dotycząca Odry w końcu w Sejmie. Eksperci nie zostawiają na niej suchej nitki
Niemal rok po katastrofie na Odrze Sejm zajmuje się specustawą dotyczącą rzeki. Teoretycznie ma ona pomóc w odbudowie ekosystemu i zapobiec kolejnym katastrofom. Zdaniem ekspertów z organizacji pozarządowych ustawa jednak nie dość, że tego nie zapewni, to niektóre zawarte w niej pomysły wręcz zaszkodzą rzece.
-
Susza. Niektóre miejscowości deszczu nie widziały od tygodni. I szybko się to nie zmieni. Jest alert RCB
Po mokrej zimie w Polsce nie ma już śladu. Wiosna i początek lata przyniosły nam suszę, a w miejscach, gdzie sytuacja jest najgorsza, deszczu nie było od tygodni. Poza wysokim zagrożeniem pożarowym i ograniczeniami zużycia wody coraz większy problem mają rolnicy. Opady w ostatnich dniach to tylko chwilowa ulga - i tylko w niektórych częściach Polski. A RCB właśnie wydało nowy alert.
-
Gorący pas na Pacyfiku. El Nino uderzy na nowych warunkach. Czekają nas lata, jakich jeszcze nie było
Na Pacyfiku zaczęło się El Nino. Potwierdzili to amerykańscy naukowcy, którzy monitorują warunki na oceanie. To naturalne zjawisko oznacza rozgrzanie wód części oceanu. Samo w sobie może oznaczać ekstrema pogodowe w różnych częściach świata. Teraz przychodzi jednocześnie z wyjątkowym nagrzaniem planety przez człowieka i można spodziewać się nowych rekordów temperatury.