Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • Miasta jak wyspy i 100-kilometrowe jezioro. Skutki powodzi w Pakistanie przechodzą wszelkie wyobrażenia
 • Brak opału na zimę? W Olsztynie próbowali sprzedawać 'gumowy ekogroszek'

  Brak opału na zimę? W Olsztynie próbowali sprzedawać "gumowy ekogroszek"

  Rosną obawy, że z powodu drogiego opału lub nawet jego braku ludzie mogą ratować się, spalając w piecach "darmowy" opał - śmieci. Okazuje się, że niektórzy próbują nawet nimi handlować. W internecie pojawił się ofert sprzedaży "gumowego ekogroszku", czyli najpewniej pociętych opon.

 • 'Martwy lód' z Grenlandii podniesie poziom morza o ok. 30 cm. To pewne - ale może być gorzej

  "Martwy lód" z Grenlandii podniesie poziom morza o ok. 30 cm. To pewne - ale może być gorzej

  Nawet jeśli zatrzymalibyśmy globalne ocieplenie, to utrata biliardów ton lodu z Grenlandii podniesie poziom morza o 27 cm. Powodem jest "martwy lód", który jest skazany na topnienie. To ponad dwa razy więcej, niż dotychczas sądzono. Jednocześnie autorzy nowego badania podkreślają, że ta wartość to zupełne minimum. A im bardziej ocieplimy klimat, tym więcej lodu stopnieje.

 • 33 miliony ludzi dotkniętych powodziami w Pakistanie. 'Woda leci z nieba wiadrami'

  33 miliony ludzi dotkniętych powodziami w Pakistanie. "Woda leci z nieba wiadrami"

  W wyniku powodzi ponad 1000 osób nie żyje, wśród ofiar śmiertelnych jest ponad 340 dzieci. Rannych zostało ponad 1,5 tysiąca, a kataklizm dotknął 33 miliony mieszkańców kraju. Tak wygląda jak na razie wyjątkowo dramatyczny sezon monsunowy w Pakistanie. Ministerka ds. zmian klimatu nazwała to, co się dzieje "poważną katastrofą klimatyczną" i mówi, że wody jest tak dużo, iż po raz pierwszy na pomoc w głąb lądu trzeba było wysłać marynarkę. Dlaczego Pakistan jest tak narażony na ekstremalne i dramatyczne w skutkach zjawiska pogodowe?

 • Naukowcy: Rządowe plany dla Odry, zamiast pomóc, mogą zniszczyć ją na dekady

  Naukowcy: Rządowe plany dla Odry, zamiast pomóc, mogą zniszczyć ją na dekady

  "Odra, to przede wszystkim rzeka i ekosystem, a nie część infrastruktury drogowej" - piszą eksperci, którzy obawiają się działań rządu ws. rzeki. Władze zapowiedziały, że w ramach "rewitalizacji" Odry planują większą regulację rzeki. Według naukowców to nie tylko nie pomoże, ale zniszczy rzekę trwalej niż obecna katastrofa.

 • Elektrownie robią z rzek 'zupę rybną'. Co roku gotujemy miliony małych zwierząt z Wisły

  Elektrownie robią z rzek "zupę rybną". Co roku gotujemy miliony małych zwierząt z Wisły

  - Elektrownie pobierają ogromne ilości wody i zrzucają ją do rzeki podgrzaną i pozbawioną życia - mówi prof. Tomasz Mikołajczyk. Ichtiolog jest jednym z autorów nowego raportu, który pokazuje, jak przestarzałe elektrownie węglowe odzierają polskie rzeki z życia. Pobieranie wody do chłodzenia zabija nawet 1/3 narybku, a zmiany klimatyczne pogłębiają problem. Nawet nowe elektrownie gazowe mają działać na tej samej zasadzie i zabijać rzeki.

 • Susze i upały uderzają w europejskie rolnictwo. Zbiory nawet kilkanaście procent mniejsze
 • Lato, czyli sezon na katastrofy. Kryzys klimatyczny uderza od Chin po Europę

  Lato, czyli sezon na katastrofy. Kryzys klimatyczny uderza od Chin po Europę

  W Longquan w Chinach z lokalnego rezerwuaru została tylko kałuża. W Opolu w ciągu doby spadło 103 mm deszczu - więcej, niż wynosi miesięczna norma. Co łączy te, pozornie przeciwne, sytuacje na odległych krańcach świata? Kryzys klimatyczny, który sprawia, że lato stało się sezonem kataklizmów: fal upałów, powodzi, suszy.

 • PiS próbuje rozmyć prawdę ws. Odry. Dziwna zbieżność wypowiedzi posłów

  PiS próbuje rozmyć prawdę ws. Odry. Dziwna zbieżność wypowiedzi posłów

  Najpierw niemieccy, a później polscy badacze poinformowali o wykryciu w Odrze tzw. złotych alg. To ich toksyny mogły zabić ryby. I - jak podkreślają eksperci - obecność i zakwit takich glonów nie jest naturalnym zjawiskiem na Odrze. Ale politycy PiS zaczynają rozmywać prawdę i odpowiedzialność. W kolejnych wywiadach padają słowa o "siłach natury" - tak, jakby był to przekaz dnia.

 • Z braku węgla nie grozi nam 'blackout', ale prądu może zabraknąć. Klucz to oszczędzanie i pogoda

  Z braku węgla nie grozi nam "blackout", ale prądu może zabraknąć. Klucz to oszczędzanie i pogoda

  Z powodu braku węgla czy większego zużycia prąd przez tysiące farelek nie powinien nam grozić blackout - bo to z definicji nagła, nieprzewidziana przerwa dostawy prądu. To nie znaczy, że nie będziemy mieli problemów. Wystarczy kilka czynników, żeby zimą w polskim systemie energetycznym zabrakło mocy. Planowe odcięcia nie powinny dotknąć domów, ale przemysł i biznes ma się czego obawiać.

 • 'Bioreaktor' zatruł Odrę? Niemieccy naukowcy o algach, regulacji rzeki i przyczynach katastrofy

  "Bioreaktor" zatruł Odrę? Niemieccy naukowcy o algach, regulacji rzeki i przyczynach katastrofy

  Niemieccy badacze znaleźli w próbkach wody z Odry bardzo dużą ilość tzw. złotych alg. Produkują one toksyny, które mogą być zabójcze dla ryb i innych organizmów wodnych. Na badania toksykologiczne trzeba poczekać, ale inne dowody potwierdzają tę hipotezę. Eksperci podkreślają, że pojawienie się takich alg (glonów) wcale nie jest naturalnym zjawiskiem - warunki do tego musiał stworzyć człowiek.

 • W sprawie Odry rząd wie, że nic nie wie. A ludzie się boją. 'Czy my mieszkający nad rzeką jesteśmy bezpieczni?'
 • Ochrona przyrody pozlepiana taśmą. 'Dziwię się, że jeszcze nie było katastrofy na Wiśle'

  Ochrona przyrody pozlepiana taśmą. "Dziwię się, że jeszcze nie było katastrofy na Wiśle"

  Katastrofa na Odrze ma wyjątkową skalę, ale jej powody mogą okazać się proste. Ktoś robił to samo, co robią wszyscy: traktował rzekę jako darmowy śmietnik. Tyle że w tym przypadku puściła taśma klejąca, którą pozlepiany jest nasz system ochrony przyrody. Praktycznie we wszystkich polskich rzekach mamy zły stan wód. Teraz pytanie nie brzmi: "czy katastrofa się powtórzy", tylko "która rzeka będzie następna".

 • Niemcy na bieżąco pokazują jakość wody w Odrze. Już tydzień temu wskaźnik wystrzelił poza skalę
 • Nie wiemy, kto zatruł Odrę. Ale jak na dłoni widać, co zatruwa debatę w Polsce

  Nie wiemy, kto zatruł Odrę. Ale jak na dłoni widać, co zatruwa debatę w Polsce

  Czyste środowisko to temat zupełnie ponad podziałami - nikt nie chce śniętych ryb w Odrze, zanieczyszczonej i potencjalnie groźnej wody w tej i każdej innej rzece. Jednak władza PiS nawet w tej sprawie stawia na polaryzację i politykierstwo. Gdy doszło do zrzutu ścieków w Warszawie, było to główny temat dla PiS. Odrą zajęli się dopiero po medialnej burzy - a i tak starają się uderzyć w opozycję [KOMENTARZ].

 • Skąd zatrucie Odry? Tropy w kilku miejscach, nagrania ścieków lecących do rzeki [WIDEO]

  Skąd zatrucie Odry? Tropy w kilku miejscach, nagrania ścieków lecących do rzeki [WIDEO]

  Mijają dwa tygodnie, od kiedy służby po raz pierwszy zaalarmowano ws. śniętych ryb w Odrze. Sprawą zajmuje się już prokuratura, ale wciąż nie ma informacji do co miejsca ani przyczyny możliwego skażenia. Wcześniej problem ginących ryb pojawił się w Gliwicach. Z kolei w Oławie, na granicy woj. dolnośląskiego, od lat mieszkańcy alarmują na temat ścieków przemysłowych zrzucanych do kanału Odry.

 • Greenpeace: W grudniu Polsce może zabraknąć gazu. Ratunek może kosztować dziesiątki miliardów
 • 'Dosyć polowania jak hiena na węgiel, kupuję pompę ciepła'. Ale to też nie takie proste

  "Dosyć polowania jak hiena na węgiel, kupuję pompę ciepła". Ale to też nie takie proste

  - Nie mamy i nie kupujemy - słyszymy na jednym ze składów węgla. - Wszystkiego brakuje - mówi instalator pomp ciepła. Nie wszędzie są takie braki, jednak widać kryzysową sytuację w sektorze ogrzewania. Węgiel jest drogi, podobnie jak inne paliwa, a na zimę najpewniej go zabraknie. Alternatywą - z korzyścią dla środowiska - jest pompa ciepła. Ale branża przeżywa boom i "wszystko, co jest wyprodukowane, się sprzedaje".

 • Kryzys energetyczny? Polityk od Ziobry i rzecznik Lasów Państwowych: Przywracamy kulturę palenia drewnem
 • Holendrzy dosłownie śpią na gazie. Ale zwiększą wydobycie z niebezpiecznego pola 'w ostateczności'