Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • [Relacja z Glasgow] 'Decyzje podejmowane teraz zaważą na losie nas, na losie Ziemi'

  [Relacja z Glasgow] "Decyzje podejmowane teraz zaważą na losie nas, na losie Ziemi"

  - Chciałabym, żeby politycy traktowali to na serio, a nie żeby było to wzajemne spotkanie, wypicie kawy, przylecenie tutaj odrzutowcem. Oni mają w rękach losy przyszłych pokoleń. I nas - powiedziała w specjalnym programie Gazeta.pl aktywistka Małgorzata Lach, która jest obecnie na szczycie COP26. Pojechała na szczyt do Glasgow w ramach alternatywnej polskiej delegacji.

 • [Relacja z Glasgow] 'Miałbym nadzieję, że Polska wreszcie ogłosi datę neutralności klimatycznej'
 • Świat zmroził raport o tym, że 'mamy 12 lat'. Teraz zostało nam dziewięć lat i zegar zagłady tyka
 • Nasze dzisiejsze decyzje ukształtują świat na wieki. To ostatni moment, by uniknąć dystopii

  Nasze dzisiejsze decyzje ukształtują świat na wieki. To ostatni moment, by uniknąć dystopii

  Nie czas żałować kotleta, kiedy płoną lasy, a raczej gdy płonie planeta - chciałoby się powiedzieć odnośnie do niedawnych wypowiedzi polityków o "obronie schabowego". Ta pozornie błaha dyskusja pokazuje poważny problem na drodze do zatrzymania zmian klimatu. Wielu z nas - w tym politycy - nie rozumie ani wagi kryzysu i jego konsekwencji, ani skali tego, co musimy zrobić w celu jego zatrzymania.

 • Alarm dla klimatu - to nie są ćwiczenia. Kryzys klimatyczny już tu jest

  Alarm dla klimatu - to nie są ćwiczenia. Kryzys klimatyczny już tu jest

  Stoimy dziś przed wyborem, którego znaczenia nie sposób przecenić. To, jakie decyzje i działania podejmiemy w najbliższych miesiącach i latach, wskaże kierunek przyszłości naszej i kolejnych pokoleń. Czy ustabilizujemy rozchwianą kryzysem klimatycznym planetę? Czy pozwolimy postępować degradacji przyrody i klimatu? Dystopii możemy jeszcze uniknąć, ale czasu jest mało. Dlatego podnosimy alarm klimatyczny, który będzie mógł dotrzeć do co najmniej 4,2 mln ludzi.

 • 'Wielki mur klimatyczny'. Bogate kraje, zamiast zatrzymywać zmiany klimatu, budują dystopię

  "Wielki mur klimatyczny". Bogate kraje, zamiast zatrzymywać zmiany klimatu, budują dystopię

  Kraje, które najbardziej przyczyniają się do zmian klimatu, wydają kilkukrotnie więcej na zbrojenie swoich granicy przed potencjalnymi uchodźcami klimatycznymi niż na zatrzymanie globalnego ocieplenia - wynika z nowego raportu "Wielki mur klimatyczny". Autorzy wskazują, że prywatne firmy zarabiają na tym krocie, zwiększając zyski dzięki postępującemu kryzysowi klimatycznemu. Jednocześnie mają one powiązania z branżą paliw kopalnych - która jest jednym ze źródeł kryzysu.

 • Polską rządzi denialista klimatyczny. Kaczyński wbrew nauce mówi o 'niesprawdzonych teoriach'
 • Jeden człowiek może poważnie wykoleić walkę ze zmianami klimatu. Dorobił się milionów na węglu

  Jeden człowiek może poważnie wykoleić walkę ze zmianami klimatu. Dorobił się milionów na węglu

  W walce ze zmianami klimatu rzadko wiele zależy od tylko jednej osoby. Jednak inaczej jest w przypadku Joe Manchina. To jeden z senatorów Demokratów i prezydent Joe Biden potrzebuje głosu każdego z nich do poparcia swojej polityki klimatycznej. Bez tego USA nie pokażą progresu na szczycie klimatycznym, co może zniechęcić innych dużych trucicieli klimatu. Zaś Manchin - który dorobił się milionów na węglu - sprzeciwia się newralgicznej części projektowanego prawa.

 • Wymieranie jest na zawsze. Mamy ostatni moment, by otworzyć oczy na kryzys wokół nas

  Wymieranie jest na zawsze. Mamy ostatni moment, by otworzyć oczy na kryzys wokół nas

  - W moim dzieciństwie na osiedlowej łące można było spotkać setki różnych motyli. Teraz ich nie ma - mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. Zagrożenie wymarciem to coś, co kojarzymy często z dużymi, majestatycznymi zwierzętami. Ale dotyczy on także niepozornych roślin czy małych zwierząt. Te - nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy - leżą u podstawy "systemu podtrzymywania życia" naszej planety.

 • Holandia. Władze Hagi zabraniają reklam samochodów spalinowych i lotów

  Holandia. Władze Hagi zabraniają reklam samochodów spalinowych i lotów

  W półmilionowej Hadze w Holandii ograniczona zostanie możliwość reklamowania samochodów oraz podróży lotniczych. Umieszczanie takich reklam będzie zabronione na nośnikach na przystankach komunikacji miejskiej. Powód: ich rola w przyczynianiu się do zagrażających ludzkości zmian klimatu.

 • Prof. Kowalczyk o drucie na granicy: Śmiertelna pułapka dla zwierząt. Tnie mięśnie, skórę, ścięgna

  Prof. Kowalczyk o drucie na granicy: Śmiertelna pułapka dla zwierząt. Tnie mięśnie, skórę, ścięgna

  Na granicy Polski i Białorusi ma miejsce przede wszystkim kryzysu humanitarny, dotykający ludzi przekraczających tę granicę. Jednak postawienie tam przez wojsko ogrodzenia z drutu żyletkowego ma fatalne konsekwencje także dla zwierząt. Jak mówił nam pracujący w Białowieży prof. Rafał Kowalczyk, płot z jednej strony kaleczy i zabija zwierzęta, a drugiej - ogranicza ich migracje czy dostęp do pożywienia. To wielkie zagrożenie m.in. dla populacji rysia.

 • Nie, erupcja na La Palmie nie emituje 'potężnych ilości CO2'. Wulkany mogą wręcz chłodzić atmosferę

  Nie, erupcja na La Palmie nie emituje "potężnych ilości CO2". Wulkany mogą wręcz chłodzić atmosferę

  "Czy Unia Europejska nałoży na wulkan kary za emisje CO2?" - kpił na Twitterze jeden z posłów PiS. To, że wulkany emitują "potężne" ilości dwutlenku węgla to powracający mit. W rzeczywistości ich emisje są znikome wobec tego, co robi ludzkość i w zasadzie nie przekładają się na zmiany klimatu. Co więcej, niektóre wulkany mogą nawet przyczynić się do krótkotrwałego ochłodzenia temperatury Ziemi.

 • Na gaz = 'ekologiczny'? Bynajmniej. Ciężarówki na LNG niewiele lepsze od Diesla

  Na gaz = "ekologiczny"? Bynajmniej. Ciężarówki na LNG niewiele lepsze od Diesla

  Stawianie na ciężarówki zasilane LNG zamiast na te z silnikami Diesla to "ślepy zaułek" na drodze do ograniczania emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń - oceniają eksperci. Komentują w ten sposób nowe badanie, które pokazuje, że ciężarówki na gaz, choć nieraz reklamowane jako "ekologiczne", są tak samo szkodliwe dla klimatu.

 • Ponad 1300 protestów na całym świecie. Młodzi ludzie wracają na ulice po pandemii

  Ponad 1300 protestów na całym świecie. Młodzi ludzie wracają na ulice po pandemii

  Pandemia wstrzymała możliwość protestowania, ale nie zatrzymała kryzysu klimatycznego. Dlatego młodzi ludzie zapowiedzieli na 24 września globalną mobilizację i protesty na wszystkich kontynentach. W wielu miejscach duże manifestacje klimatyczne odbędą się pierwszy raz od początku pandemii. W Polsce zapowiedziano młodzieżowe strajki klimatyczne w 21 miastach.

 • Obecne plany klimatyczne nawet nie zbliżają nas do celu. Emisje mają rosnąć, zamiast spadać
 • TSUE: Polska musi zapłacić za niezamknięcie kopalni Turów. 500 000 euro dziennie

  TSUE: Polska musi zapłacić za niezamknięcie kopalni Turów. 500 000 euro dziennie

  Pół miliona euro dziennie za każdy dzień zwłoki w zastosowaniu się do decyzji Trybunału - tyle musi zapłacić Polska zgodnie z decyzją TSUE. W ramach sporu z Czechami zostaliśmy zobowiązani do środka tymczasowego w postaci wstrzymania działalności kopalni Turów. Polska tego nie zrobiła i teraz za każdy kolejny dzień jej działania powinniśmy płacić karę.

 • Deszcz zamiast śniegu w najwyżej położonej stacji na Grenlandii. Pierwszy raz od kiedy prowadzimy obserwacje
 • 'Nie drzwiami to oknem'. Lasy Państwowe omijają protest, by wywieźć drewno z Puszczy Karpackiej

  "Nie drzwiami to oknem". Lasy Państwowe omijają protest, by wywieźć drewno z Puszczy Karpackiej

  Zamiast dialogu leśnicy "tylnymi drzwiami" starają się wywozić wycięte drzewa z cennych obszarów Puszczy Karpackiej - alarmują aktywiści. Zarzucają, ze nadleśnictwo nie odpowiada na próby dialogu, a zamiast tego stworzyło nowe drogi do wywózki drewna. Przyrodnicy i ekolodzy od dekad zabiegają o utworzenie w regionie Turnickiego Parku Narodowego. Tymczasem Lasy Państwowe zapewniają, że przyroda nie jest tam zagrożona.

 • Niewidoczne zagrożenie dla klimatu wychodzi na światło dzienne. Polska ma wiele do zrobienia

  Niewidoczne zagrożenie dla klimatu wychodzi na światło dzienne. Polska ma wiele do zrobienia

  Metan jest gazem cieplarnianym, który zostaje w atmosferze przez ogrniczony czas, ale za to jest wielokrotnie silniejszy od CO2. Dotychczas jego emisje były w dużej mierze niewidoczne. Teraz możemy je lepiej dostrzegać, a ONZ-owski panel naukowców nowym raporcie zwraca uwagę na zagrożenie, jakie metan niesie dla klimatu. A także na korzyści z ograniczenia jego emisji.

 • 'Czerwony alarm dla ludzkości' w nowym raporcie na temat kryzysu klimatycznego. 'Nieodwracalne zmiany'

  "Czerwony alarm dla ludzkości" w nowym raporcie na temat kryzysu klimatycznego. "Nieodwracalne zmiany"

  W niedalekiej przyszłości przekroczymy próg ocieplenia Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza - z wszelkimi, niezwykle poważnymi konsekwencjami. Mamy jeszcze szansę, by zatrzymać ocieplenie nieco powyżej tego pułapu i z czasem je obniżyć, ale wymaga to natychmiastowych działań. Trzeba je podjąć, tym bardziej że nawet po przekroczeniu tego progu "liczy się każdy promil" ocieplenia mniej - informuje ONZ-towski panel ds. zmian klimatu w fundamentalnym raporcie.