Maria Mazurek

Wydawca i autorka serwisów ekonomicznych i informacyjnych, od sześciu lat związana z Gazeta.pl. Prowadząca programy Oko na Świat i Zielony Poranek. Swoją karierę dziennikarską zaczynała w TVN CNBC i TVN 24 BiS, gdzie była wydawcą programów o tematyce ekonomicznej i rynkowej m.in. Dzień na Rynkach, Bilans, Świat o Czwartej.

Maria Mazurek
 • Witajcie w nowych czasach. Dla Spitsbergenu już nadeszły. "Arktyka jest po pierwsze wielkim lustrem"

  Witajcie w nowych czasach. Dla Spitsbergenu już nadeszły. "Arktyka jest po pierwsze wielkim lustrem"

  - W zeszłym roku Sven doznał niesamowitego w swojej skali topnienia, zresztą tak jak i inne lodowce na całym Spitsbergenie. Nie spodziewałem się, że zobaczę na własne oczy tak silne topnienie - mówi w Zielonym Poranku Gazeta.pl dr Jakub Małecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu o swoim lodowcu testowym. - Jest to przygnębiające dla nas jako glacjologów, kiedy widzimy, jak nasi podopieczni odchodzą - stwierdza. Bo Sven, jak wiele innych lodowców, jest już w zasadzie skazany na śmierć.

 • "Zimne wybrzeża" coraz mniej zimne, w krainie mrozu topi się lód. Jedziemy zobaczyć to na własne oczy

  "Zimne wybrzeża" coraz mniej zimne, w krainie mrozu topi się lód. Jedziemy zobaczyć to na własne oczy

  "Svalbardi fundinn" - "zimne wybrzeża, które zostały znalezione" - przyciągają naukowców z całego świata, w tym szczególnie z Polski. Rejon ten ociepla się przynajmniej dwa razy szybciej niż średnio cała planeta. Topnieją lodowce, a lód morski, który rozrzucone wyspy i wysepki oraz wielkie połacie morza "skleja" w Arktykę, w ciągu trzech dekad latem ma zupełnie zniknąć. Ruszamy z naukowcami UAM do stacji polarnej, by pokazać, jak kraina lodu topnieje przez globalne ocieplenie.

 • "Ship me if you can"? Chiny zamknęły częściowo wielki port, a firmy pędzą po zapasy. Kierunek: wzrost cen

  "Ship me if you can"? Chiny zamknęły częściowo wielki port, a firmy pędzą po zapasy. Kierunek: wzrost cen

  Trzeci największy port kontenerowy świata jest częściowo zamknięty już dziesiąty dzień. Chińczycy zdecydowali się na ten ruch po wykryciu zaledwie jednego przypadku zakażenia koronawirusem. Efekt to kolejki statków i kolejny element globalnego problemu zakłóceń w łańcuchach dostaw. A ostatecznym skutkiem będzie wzrost cen, także dla konsumentów. Koszt transportu morskiego już ogromnie się zwiększył.

 • Afganistan to gospodarka uzależniona od pomocy z zewnątrz. Ale talibowie "siedzą" też na cennych surowcach
 • Puste niebo nad Afganistanem. Samoloty zmieniają trasy. A na lotnisku w Kabulu dramatyczne sceny
 • Pierwsze miejsce w tym przypadku jest ostatnim, jakie chce się zająć. Najgorętszy miesiąc w historii
 • Rynek pracy zagiął pandemię? "Firmy mają tyle zamówień, że brakuje im rąk do pracy". A co z płacami? [WYKRES DNIA]
 • Węgiel w Europie i dwa wskaźniki: 80 i 96 proc. W drugim chodzi o samą Polskę i to nie jest dobrze [WYKRES DNIA]
 • Ogniste niebo nad Europą, dym na biegunie północnym. "Piekielny wręcz znak" [WYKRES DNIA]

  Ogniste niebo nad Europą, dym na biegunie północnym. "Piekielny wręcz znak" [WYKRES DNIA]

  Mamy za sobą najgorszy lipiec pod względem pożarów na świecie, a tegoroczny sezon płonących lasów jeszcze się nie skończył. Ponurych rekordów jest więcej, a dystopijne widoki dotyczą nie tylko odległych od nas, bezludnych obszarów, doświadczają ich też odpoczywający na wakacjach w Europie turyści. Dzisiejszy "Wykres dnia" to tak naprawdę mapa - pożarów - i to bardzo zatłoczona.

 • Inflacja w Polsce idzie szeroką ławą. Gdzie nie spojrzeć, tam podwyżki cen
 • Z upalnej Syberii uwalnia się niebezpieczny metan. "Pilnie potrzebne są dalsze badania"

  Z upalnej Syberii uwalnia się niebezpieczny metan. "Pilnie potrzebne są dalsze badania"

  Na Syberii mróz, a dokładnie zmarznięta ziemia, określana mianem wieloletniej (kiedyś częściej jako "wiecznej") zmarzliny, więzi gigantyczne pokłady metanu. To gaz cieplarniany, wielokrotnie silniejszy od dwutlenku węgla - lepiej zatrzymuje ciepło w atmosferze. Przez długi czas ten rezerwuar metanu był w miarę bezpieczny, jednak powtarzające się w ostatnich latach fale upałów - intensywniejszych i dłużej trwających niż niegdyś - wzmacniają topnienie zmarzliny i powodują przedostawanie się do atmosfery wspomnianego gazu. Ale metan uwalnia się też z innych miejsc na Syberii. Zjawisko zbadali naukowcy, wśród których znalazł się polski profesor. Ich wnioski są niepokojące.

 • Grenlandia. "Masywne" topnienie lodu, w jeden dzień zniknęło 8,5 mld ton. Do tego rekordowy upał
 • Nowy raport pokazuje, jak Polska wyłamuje się z trendu. My i węgiel w kontrze do UE
 • Węgry znów to zrobiły. Podniosły stopy procentowe, mocniej od oczekiwań. Powód: inflacja
 • Na ten raport czekaliśmy osiem lat. IPCC finalizuje prace nad kluczowym dokumentem

  Na ten raport czekaliśmy osiem lat. IPCC finalizuje prace nad kluczowym dokumentem

  Linijka po linijce, strona po stronie. Naukowcy zaczynają omawiać najnowszy raport ws. klimatu z przedstawicielami 195 krajów. Ostatnia tak szeroka ocena sytuacji klimatycznej została opublikowana w 2013 roku - wtedy ustalono, że to ludzie odpowiadają za globalne ocieplenie z ostatnich kilkudziesięciu lat. Tym razem ma być m.in. o ryzyku wystąpienia ekstremalnych zjawisk, powodujących katastrofy naturalne.

 • Gotowi na Fit for 55? Nadciągają wielkie zmiany w motoryzacji. "Emisja CO2 musi mieć swoją cenę"

  Gotowi na Fit for 55? Nadciągają wielkie zmiany w motoryzacji. "Emisja CO2 musi mieć swoją cenę"

  Od ogrzewania domu przez podróż samochodem do korzystania z lasów. Komisja Europejska przedstawiła pierwszy zestaw przepisów, które mają doprowadzić do realizacji uchwalonego niedawno ostatecznie prawa klimatycznego. Chodzi o to, by UE do 2030 roku mocniej ścięła emisje CO2, a 20 lat później prowadziła już gospodarkę zeroemisyjną. To oznacza konieczność wprowadzenia dużych zmian. Propozycja zakłada między innymi, że od 2035 roku wszystkie nowe samochody będą musiały być zeroemisyjne.

 • Burze podzieliły Europę na samym początku lata. "Kopuła ciepła" na wschodzie, 40 stopni na Węgrzech
 • Emerytury tematem nowego programu Gazeta.pl. Q&A odpowiada na pytania czytelników

  Emerytury tematem nowego programu Gazeta.pl. Q&A odpowiada na pytania czytelników

  Q&A, nowy program Gazeta.pl, odpowie na pytania Polaków o emerytury. Gościem Marii Mazurek jest prof. Paweł Wojciechowski, wiceprezydent i główny ekonomista Pracodawców RP, były minister finansów. Wyjaśni wątpliwości czytelników, którzy swoje pytania przesyłali do redakcji. Czy Polski Ład, pomysły "Solidarności" i prezydenta Andrzeja Dudy, wywrócą emerytury do góry nogami? Zapraszamy do obejrzenia programu.

 • Polski łowca burz w USA: zmiany klimatu dorzucają niepewność, ale burze mogą być częstsze

  Polski łowca burz w USA: zmiany klimatu dorzucają niepewność, ale burze mogą być częstsze

  - Aby powstała silna burza, muszą zostać spełnione trzy warunki, a wraz z ocieplającym się klimatem bardzo trudno jest określić, jak te poszczególne elementy będą się zmieniały. Badanie ekstremalnych zjawisk burzowych jest problematyczne także dlatego, że liczba raportów tornad i gradobić wzrasta wraz z rozwojem technologii i dostępności mediów społecznościowych, a naukowcy muszą odgraniczyć te wzrosty od kwestii zmian klimatu. Wiemy, że tornada w Polsce występują od co najmniej kilku wieków, ale zaczęliśmy o tym mówić dopiero w ostatnich 20 latach - mówi dr Mateusz Taszarek z UAM, który obecnie w USA bada ekstremalne zjawiska burzowe oraz ściga tornada.

 • Bada topniejący lód na Spitsbergenie. "To naprawdę jest rewolucja i widzimy to na własne oczy"