Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
 • Zniszczenie tamy w Kachowce to katastrofa środowiskowa. Zagrożone dostawy wody do elektrowni jądrowej
 • Maj rekordowy dla OZE. Nigdy nie mieliśmy tyle energii z wiatru i słońca

  Maj rekordowy dla OZE. Nigdy nie mieliśmy tyle energii z wiatru i słońca

  W maju blisko 28 proc. energii wyprodukowaliśmy z wiatru i słońca. To dla Polski rekord, a wzrost udziału źródeł odnawialnych jest w ostatnich latach pokaźny. Z drugiej strony uzależnienie od węgla wciąż sprawia, że ślad węglowy naszej energetyki jest niemal największy w Unii Europejskiej.

 • Drobne cząstki plastiku jemy, pijemy i wdychamy. To rosnące zagrożenie dla zdrowia

  Drobne cząstki plastiku jemy, pijemy i wdychamy. To rosnące zagrożenie dla zdrowia

  Cząstki mikroplastiku mogą przenosić patogeny, pozostawać w naszych organizmach, trafiać dróg oddechowych podobnie jak smog. Jak dokładnie wpływa to na nasze zdrowie? Tego w dużej mierze wciąż nie wiemy, ale potencjalne konsekwencje mogą być bardzo groźne. Na konferencji z okazji Światowego Dnia Środowiska w Warszawie rozmawiano o tym, w jaki sposób ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem.

 • Planeta 'dławi się' od zaśmiecenia plastikiem

  Planeta "dławi się" od zaśmiecenia plastikiem

  Za kilkadziesiąt lat w oceanach może być więcej plastiku niż ryb - i nie jest to bez wpływu na nasze życie i zdrowie. Dlatego w tym roku hasłem Światowego Dnia Środowiska jest "Beat Plastic Pollution" - czyli wygrać z zanieczyszczeniem plastikiem. Dzień Środowiska jest obchodzony już po raz 50.

 • W ubiegłym roku Europa w panice kupowała węgiel. Teraz ładuje go na statki z powrotem do Afryki
 • 'Także część elektoratu PiS chce przyspieszenia zielonej transformacji'

  "Także część elektoratu PiS chce przyspieszenia zielonej transformacji"

  - Polacy chcą zielonych źródeł energii, wiedzą, że zapewni to niezależność energetyczną, niższe ceny - mówił Adam Traczyk z More in Common, gość Zielonego Poranka Gazeta.pl. Jednak pomimo "gremialnego" poparcia dla czystej energii, część wyborców - szczególnie tych popierających PiS i Konfederację - jest sceptyczna wobec "unijnej" polityki klimatycznej.

 • Po raz pierwszy precyzyjnie wyliczyli 'granice wytrzymałości' Ziemi. Niektóre już przekroczyliśmy
 • Wysypisko na dachu świata. Wycinają loga z namiotów, by nie było widać, kto śmiecił

  Wysypisko na dachu świata. Wycinają loga z namiotów, by nie było widać, kto śmiecił

  70 lat po pierwszym zdobyciu najwyższego szczytu Ziemi Mount Everest staje się kolejnym zakątkiem planety, który zaśmiecamy. Pracujący tam Szerpa pokazał nagranie, na którym widać śmietnisko pozostawione przez wyprawy w jednym z obozów na trasie na szczyt. Jak zauważył, niektóre firmy wycinają swoje logo z namiotów, by nie było wiadomo, kto pozostawił odpady.

 • Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform, gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl
 • Zielona energia z szarych bloków? Wyszli z pomysłem Warszawskich Elektrowni Słonecznych

  Zielona energia z szarych bloków? Wyszli z pomysłem Warszawskich Elektrowni Słonecznych

  - Warszawskie bloki to nasz potencjał - bo ich dachy możemy zamienić w Warszawskie Elektrownie Słoneczne - mówił Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze. Stowarzyszenie wraz z inicjatywą Wschód wyszli z inicjatywą tworzenia takich elektrowni i apelują do miasta o wsparcie. Fotowoltaika na dachach ma obniżać rachunki i zanieczyszczenia, ale barier jest sporo - od finansowych po prawne.

 • W ubiegłym roku Polacy pomagali tyle, co nigdy dotąd. Ale bywamy wybiórczy w tym, kogo wspierać

  W ubiegłym roku Polacy pomagali tyle, co nigdy dotąd. Ale bywamy wybiórczy w tym, kogo wspierać

  9 na 10 osób w Polsce w jakiś sposób angażowało się w ubiegłym roku w pomoc na rzecz innych. To skokowy wzrost, związany głównie z reakcją na wojnę w Ukrainie. Jednak nowe dane pokazują, że pomocy udzielamy raczej doraźnie niż stale, a do tego wybiórczo. Część z nas sceptycznie podchodzi m.in. do pomocy migrantom, a mężczyźni niekoniecznie są chętni do wspierania inicjatyw związanych z prawami kobiet czy osób LGBT.

 • Znaleźli sposób na drogi prąd. 'Nie będą dostawać typowego rachunku'
 • Cyklon Mocha rozdzierał domy, powalał wieże z antenami. Wiatr nawet do 250 km/h

  Cyklon Mocha rozdzierał domy, powalał wieże z antenami. Wiatr nawet do 250 km/h

  Cyklon Mocha był jednym z najsilniejszych sztormów w historii, które uderzyły w wybrzeże Mjanmy. Żywioł przyniósł wiatr o prędkości nawet 250 km/h, silne opady i wysokie fale. Skala zniszczeń nie jest znana, wiadomo o co najmniej kilku ofiarach w Mjanmie. Najsilniejsza część cyklonu ominęła gigantyczny obóz uchodźców w Bangladeszu, ale żywioł i tak wyrządził tam ogromne szkody.

 • Prognoza pogody na lato i na kolejne lata. Rozmawiamy z klimatologiem IMGW

  Prognoza pogody na lato i na kolejne lata. Rozmawiamy z klimatologiem IMGW

  Prof. Mirosław Miętus, wicedyrektor IMGW, mówił w Zielonym Poranku Gazeta.pl o El Nino i jego skutkach dla wszystkich kontynentów. Klimatolog zaznaczył, że do Europy gwałtowane zjawiska pogodowe, które wywołuje to zjawisko, mogą pojawić się dopiero w następnym roku. - Jeśli nie 2024, to na pewno 2025 będzie rekordowo gorący - dodał prof. Miętus, odnosząc się do skutków El Nino dla całej planety.

 • Gorzka ironia w Kanadzie. Napędzane emisjami CO2 pożary... wstrzymały produkcję ropy

  Gorzka ironia w Kanadzie. Napędzane emisjami CO2 pożary... wstrzymały produkcję ropy

  Kanadyjska prowincja Alberta nie radzi sobie z falą pożarów lasów. Ewakuowano 30 tys. osób, na pomoc wezwano wojsko, a z 27 z prawie 90 pożarów jest "poza kontrolą". Susze i upały, które przyczyniają się do takich pożarów, są napędzane przez globalne ocieplenie. Dlatego gorzką ironią może być to, że klęska uderzyła w... wydobycie ropy naftowej w Albercie, zmniejszając je o 319 tys. baryłek dziennie.

 • Ogromne pożary w Kanadzie. Chmura dymu sięgnęła za koło podbiegunowe
 • Rekord temperatury w Wietnamie. Władze mówią ludziom, by chronili się w domach
 • Fala gorąca w Hiszpanii 'prawie niemożliwa' bez zmiany klimatu. 'Straty będą rosły dramatycznie'
 • W majówkę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafił bocian... cały w marynacie z grilla
 • 'Religia klimatyzmu' owładnęła umysły unijnych urzędników? Nie, to tylko wiedza naukowa