-
Mówiła Dudzie, że chciałaby w Polsce czystej energii. Prezydent: A ja bym chciał śnieg w górach
Jak w ciągu dwóch lat mam nadrobić 30 lat zaniedbań? - mówił rządzący od 2015 roku Andrzej Duda, gdy aktywistka Dominika Lasota zapytała go o zapóźnienia w polskiej energetyce. Podczas szczytu klimatycznego pytała go o działania Polski i rozwój czystej energii. Duda skwitował te postulaty mówiąc, że on chciałby "śniegu w górach i ciepła na nizinach".
-
Andrzej Duda czaruje na szczycie klimatycznym. "Polska jest wzorem zrównoważonego rozwoju"
- Tej zimy nie zapytają nas "jak wiele ambitnych celów klimatycznych osiągnęliśmy". Zapytają o to, dlaczego zasoby energetyczne są drogie i dlaczego ich standard życia się obniża - powiedział Andrzej Duda na szczycie, który ma doprowadzić do wypełnienia celów klimatycznych. Polski prezydent chwalił także osiągnięcia kraju w "zrównoważonym rozwoju".
-
Czarny punkt Europy. Polska na ostatnim miejscu w nowym rankingu "zielonych" państw UE
Malta dba o środowisko, Francja ma czystą energię z atomu, a Szwecja - czyste powietrze. Te kraje wypadają najlepiej w rankingu zielonych państw UE. Na ostatnim miejscu znalazła się Polska. Sam stan środowiska jest kiepski, ale już fatalne wypadają nasze starania na rzecz ochrony przyrody i klimatu.
-
Będzie ostry mróz na koniec lutego? Takie prognozy mają mało wspólnego z rzeczywistością
Zima 2022/2023 powinna być łagodna - wynika z aktualnych prognoz długoterminowych. Zimowe miesiące powinny być normalne lub ciepłe. Jednak rzetelne prognozy długoterminowe nie powiedzą nam, czy np. pod koniec stycznia będzie mróz - bo dotyczą one średniej temperatury całego miesiąca, a nie konkretnych wartości na wybrane dni, tłumaczy nam specjalista Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
-
Gdzie, kiedy, jakie? Oto plany budowy elektrowni atomowych w Polsce [MAPA]
Wiadomo, gdzie i kiedy ma powstać pierwsza elektrownia atomowa w Polsce. Ale na niej jednej atomowe plany się nie kończą. Rząd chce co najmniej jeszcze jedną taką elektrownię, a swój biznesowy projekt w partnerstwie z Koreańczykami ogłosiły spółki PGE i ZE PAK. Gdyby wszystkie te elektrownie istniały dziś, pokryłyby połowę naszego zapotrzebowania na prąd.
-
Chłodnej jesieni nie było dawno, ale ten październik jest wyjątkowy. Temperatura bliska rekordu
Mamy ostatni dzień października, a w Zakopanem termometry pokazały 23 stopnie. Tak ciepłego 31 października nie było od lat, a cały miesiąc może być drugi najgorętszy w historii pomiarów.
-
Amazonia na skraju przepaści. Czy Lula ją uratuje, a Bolsonaro odda władzę? "Walczymy o zerowe wylesianie"
Wybory prezydenckie w Brazylii przyciągnęły uwagę świata przede wszystkim z jednego powodu: losu Amazonii. Jair Bolsonaro i Luiz Inácio Lula da Silva prezentują skrajnie odmienne stanowiska: obecny prezydent sprzyja wielkiemu biznesowi, lekceważy kwestie środowiskowe i za jego rządów poziom wylesienia wystrzelił. Jego następca obiecuje nie tylko zatrzymać trend - chce doprowadzić poziom wylesiania do zera. Ale wygrana Luli w wyborach to dopiero pierwszy krok.
-
Kempa użalała się nad "zmarzniętymi rowerzystami". Ci kpią: Pozdrawiamy ze średniowiecza
- Jak patrzę czasem, jak o 7:00 zmarznięci ludzie wożą dzieci na rowerach do szkół, to trochę się uśmiecham - powiedziała europosłanka Beata Kempa (Solidarna Polska), dla której to zaprzeczenie "postępu". W reakcji na te słowa wielu rodziców pokazało w mediach społecznościowych, jak jeżdżą z dziećmi do szkoły. "Jesteśmy zmarznięci. Prosimy o podwózkę limuzyną" - żartowali.
-
Rozmawiamy z aktywistką, która wylała zupę na obraz Van Gogha. "Czas ucieka, walczymy o życie"
- Nie chodzi o to, czy każdy powinien teraz wylewać zupę na dzieła sztuki. W ten sposób tylko przyciągamy uwagę, żeby zadać pytania o rzeczy, które naprawdę się liczą - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Phoebe Plummer, jedna z aktywistek, które oblały zupą obraz Van Gogha. Te ważne pytania - mówi - dotyczą już odczuwanych przez miliony skutków kryzysu klimatycznego i tego, co robimy - lub czego nie robimy - w celu jego zatrzymania.
-
Ptasi rekordzista za jednym zamachem przeleciał z Alaski na Tasmanię
11 dni, około 13560 km, prawdopodobnie non-stop - tak wyglądała podróż, jaką odbył w tym miesiącu ptak z gatunku szlamnik zwyczajny. To gatunek znany z pokonywania ogromnych dystansów, ale po praz pierwszy oznaczony przez badaczy osobnik pokonał taką odległość.
-
Lasy Państwowe wydały oświadczenie ws. konkursu promującego drewno. "Był otwarty dla wszystkich"
Lasy Państwowe wydały oświadczenie ws. głośnego konkursu "Drewno jest z lasu". Jak zwracali uwagę użytkownicy mediów społecznościowych, większość beneficjentów stanowiły parafie. "Konkurs był ogólnopolski, otwarty dla wszystkich podmiotów, a jego jasne, obiektywne kryteria zawierał regulamin" - podkreślają urzędnicy. Dodano jednocześnie, że "nieprawdą jest, że nagrody zostały wypłacone Kościołowi".
-
Zapraszają do odwiedzenia Niewidzialnego Parku Narodowego w "sezonie mgieł"
Na początku października opublikowaliśmy projekt reporterski Gazeta.pl dot. projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Teraz lokalni aktywiści zapraszają do odwiedzenia niezwykłego miejsca w ramach mikrofestiwalu Sezon Mgieł.
-
Lasy Państwowe zorganizowały konkurs, by "promować drewno". Miliony złotych dla parafii
Lasy Państwowe zorganizowały konkurs, który ma na celu promowanie drewna, gospodarki leśnej i samych LP. Laureaci na ten cel mogą dostać nawet po 100 tys. zł. W wynikach jest 118 podmiotów, z czego ogromna większość to parafie i inne instytucje Kościoła katolickiego. Środki mają być wydane np. na remonty zabytkowych elementów drewnianych w kościołach.
-
Francja idzie w ślad Polski. Chce wystąpić z mało znanego porozumienia, by uniknąć ogromnych strat
Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja wycofa się z Traktatu Karty Energetycznej. Wcześniej taki sam krok poparł polski Sejm. To porozumienie z lat 90., o którym mało kto słyszał, ale jego konsekwencje mogły być bardzo poważne: mogło kosztować kraje miliardy, opóźniać politykę klimatyczną, a być może - także pomagać Rosji.
-
Cały film o jednym dębie. "Ekologa wpędza w poczucie winy. My chcieliśmy zachwycić naturą"
Wąż powoli pełznie ku ofierze, kolorowe ptaki tańczą na gałęziach, nagła burza porywa liście. To sceny z filmu przyrodniczego, ale nie pokazuje on egzotycznej Amazonii czy Afryki. "Serce dębu" to obraz niesamowitej różnorodności, którą także w Polsce możemy mieć tuż za płotem. - To cuda, których często nie zauważamy lub nie doceniamy - mówią w rozmowie z Gazeta.pl twórcy filmu.
-
Zielony Poranek Gazeta.pl. Jak oszczędzać tej zimy? "Drobne kroki". Wśród rozwiązań gruba kotara
Gościem Zielonego Poranka był Bernard Swoczyna z Fundacji Instrat. Autor raportu pt. "Koniec rosyjskiego węgla i gazu w polskich domach" odpowiadał na pytania o to, jak możemy oszczędzać energię i opał w domach w dobie kryzysu energetycznego.
-
Rybnik planuje zmiany w centrum. Na rynku ma być mniej bruku, a więcej zieleni
Pisząc o remontach placów w polskich miastach trudno o dobre wiadomości - wciaż często jest to umacnianie betonozy. W drugą stron idzie Rybnik, który właśnie ogłosił plan zazielenienia centrum. Kilkanaście nowych drzew może brzmieć skromnie, ale miasto chce znaleźć równowagę między zielenią a innymi funkcjami rynku. I liczy, że drzewa pomogą radzić sobie z upałami.
-
W PiS "nie ma klimatu" na uwolnienie energii wiatrowej. "Rząd jest jak jeździec bez głowy"
W dobie kryzysu energetycznego odnawialne źródła energii to już nie tylko kwestia ochrony klimatu, ale też bezpieczeństwa i walki z inflacją. Tymczasem w sejmowej zamrażarce utknął projekt uwalniający inwestycje w energię wiatrową. Rządzący mówią, że teraz "nie ma na to klimatu" i zajmują się głównie cenami prądu. To paradoks, bo właśnie wiatraki pozwolą w dłuższej perspektywie uzyskać tańszą energię.
-
Rząd mówił: Nie kupujcie węgla w panice, bo będzie taniej. Od tego czasu cena 70 proc. w górę
Kto posłuchał rad rządu, ten mógł stracić. W czerwcu politycy apelowali, żeby "nie kupować węgla w panice", co ceny spadną. Trzy miesiące później węgiel jest droższy o kilkadziesiąt procent, a najbardziej zdrożał ten ze sklepu PGG.
-
"Nie chodzi o największe statki". PiS świętuje otwarcie przekopu, a kto przeciw - ten ruska onuca
Otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej - lub "otwarcie etapu", jak mówili politycy PiS - przyciągnęło sporą rzeszę chętnych do zobaczenia uroczystości. Najlepszy widok był z górki, tam jednak wstęp miały tylko kluby "Gazety Polskiej". Ludzie przemówień polityków słuchali na telefonach, podobnie zresztą jak dziennikarze, niewpuszczeni do głównego namiotu.