Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @strzalkowski.reporting

Patryk Strzałkowski
 • Deszcz zamiast śniegu w najwyżej położonej stacji na Grenlandii. Pierwszy raz od kiedy prowadzimy obserwacje
 • 'Nie drzwiami to oknem'. Lasy Państwowe omijają protest, by wywieźć drewno z Puszczy Karpackiej

  "Nie drzwiami to oknem". Lasy Państwowe omijają protest, by wywieźć drewno z Puszczy Karpackiej

  Zamiast dialogu leśnicy "tylnymi drzwiami" starają się wywozić wycięte drzewa z cennych obszarów Puszczy Karpackiej - alarmują aktywiści. Zarzucają, ze nadleśnictwo nie odpowiada na próby dialogu, a zamiast tego stworzyło nowe drogi do wywózki drewna. Przyrodnicy i ekolodzy od dekad zabiegają o utworzenie w regionie Turnickiego Parku Narodowego. Tymczasem Lasy Państwowe zapewniają, że przyroda nie jest tam zagrożona.

 • Niewidoczne zagrożenie dla klimatu wychodzi na światło dzienne. Polska ma wiele do zrobienia

  Niewidoczne zagrożenie dla klimatu wychodzi na światło dzienne. Polska ma wiele do zrobienia

  Metan jest gazem cieplarnianym, który zostaje w atmosferze przez ogrniczony czas, ale za to jest wielokrotnie silniejszy od CO2. Dotychczas jego emisje były w dużej mierze niewidoczne. Teraz możemy je lepiej dostrzegać, a ONZ-owski panel naukowców nowym raporcie zwraca uwagę na zagrożenie, jakie metan niesie dla klimatu. A także na korzyści z ograniczenia jego emisji.

 • 'Czerwony alarm dla ludzkości' w nowym raporcie na temat kryzysu klimatycznego. 'Nieodwracalne zmiany'

  "Czerwony alarm dla ludzkości" w nowym raporcie na temat kryzysu klimatycznego. "Nieodwracalne zmiany"

  W niedalekiej przyszłości przekroczymy próg ocieplenia Ziemi o 1,5 stopnia Celsjusza - z wszelkimi, niezwykle poważnymi konsekwencjami. Mamy jeszcze szansę, by zatrzymać ocieplenie nieco powyżej tego pułapu i z czasem je obniżyć, ale wymaga to natychmiastowych działań. Trzeba je podjąć, tym bardziej że nawet po przekroczeniu tego progu "liczy się każdy promil" ocieplenia mniej - informuje ONZ-towski panel ds. zmian klimatu w fundamentalnym raporcie.

 • Setki naukowców, tysiące opracowań. W poniedziałek ukaże się fundamentalny raport nt. klimatu

  Setki naukowców, tysiące opracowań. W poniedziałek ukaże się fundamentalny raport nt. klimatu

  Liczy się każdy ułamek stopnia, każda zatrzymana tona CO2 - mówią eksperci w oczekiwaniu na publikację najważniejszego od lat raportu nt. zmian klimatu. ONZ-owski panel badaczy przeanalizował tysiące prac naukowych i stworzył fundamentalną analizę stanu zmian klimatu na Ziemi i tego, jaka będzie przyszłość. Raport, którego streszczenie zostanie opublikowane w poniedziałek, ma być podstawą do decyzji m.in. na tegorocznym szczycie klimatycznym.

 • Denializm klimatyczny doradcy Dudy. Nie, naukowcy nie spierają się co do przyczyn zmian klimatu
 • 'Fit for 55'. Strategia leśna UE osłabiona przez 'krótkowzroczne interesy' m.in. władz Polski
 • Polska lobbuje przeciwko ochronie lasów. List ministra do KE pełen 'bzdur' i półprawd

  Polska lobbuje przeciwko ochronie lasów. List ministra do KE pełen "bzdur" i półprawd

  Eksperci zwracają uwagę na "bzdury" i półprawdy w piśmie ministra Michała Kurtyki do Komisji Europejskiej. Przekonuje on, że Polska powinna mieć "większą swobodę" w kwestiach wycinek lasów, zaś ochrona starych lasów jest "niezgodna z celami klimatycznymi". Tymczasem ich ochrona jest niezbędna w walce ze zmianami klimatu - podkreślają eksperci. List o element trwającego lobbingu przeciwko odgórnym celom ochrony lasów, w tym objęcia 10 proc. powierzchni UE ochroną ścisłą.

 • Lasy zarzucają aktywistom manipulację ws. mapy wycinek. 'Leśnicy uważają za 'las' nawet zrąb bez drzew'

  Lasy zarzucają aktywistom manipulację ws. mapy wycinek. "Leśnicy uważają za 'las' nawet zrąb bez drzew"

  "Celowe wprowadzenie w błąd opinii publicznej" zarzuca grupie aktywistów rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski. Chodzi o mapę, która wizualizuje miejsca planowanych i zrealizowanych wycinek drzew w całej Polsce. Jej twórcy odpierają te zarzuty - zwracają uwagę na brak przejrzystości w informowaniu o lasach i na to, że "skala wycinek w Polsce jest alarmująca dla społeczeństwa".

 • Polska, lato i zmiany klimatu: Bałtyk w sinicach, za to 'popływać' można w zalanych miastach
 • Wyciekł raport nt. ocieplenia. 'Życie na Ziemi może podnieść się ze zmian klimatu; ludzkość - nie'

  Wyciekł raport nt. ocieplenia. "Życie na Ziemi może podnieść się ze zmian klimatu; ludzkość - nie"

  Skutki zmian klimatu już teraz są widoczne, a nim urodzone dziś dzieci skończą 30 lat, będą "boleśnie odczuwalne" - wynika z jeszcze nieopublikowanego raportu ONZ nt. zmian klimatu. Naukowcy ostrzegają, że punkty krytyczne globalnego ocieplenia są bliżej, niż sądziliśmy. Pewne negatywne skutki są już pewne, jednak wciąż mamy (bardzo niewiele) czasu, by uniknąć drastycznego pogorszenia sytuacji.

 • Chcieli uzupełnić słynną mapę wycinek. Lasy Państwowe zarzucały im manipulację, teraz nie wysyłają danych

  Chcieli uzupełnić słynną mapę wycinek. Lasy Państwowe zarzucały im manipulację, teraz nie wysyłają danych

  - Wzięliśmy wycinek danych Lasów Państwowych i "przetłumaczyliśmy" je na ludzki język oraz przystępnie zwizualizowaliśmy - mówią autorzy słynnej mapy. Lasy zarzuciły im manipulację, bo nie uwzględniono na niej niektórych informacji. Tyle, że te dane nie są dostępne na specjalnym portalu LP. Gdy aktywiści zawnioskowali o ich przesłanie, dyrekcja stwierdziła, że takich informacji nie posiada, zaś nadleśnictwa odmawiają ich udostępnienia.

 • Szczyt G7. Eksperci: Przepaść między potrzebami a działaniami i 'nieświeży pasztecik'

  Szczyt G7. Eksperci: Przepaść między potrzebami a działaniami i "nieświeży pasztecik"

  Dużo retoryki i obietnic, mało szczegółów i konkretów - tak eksperci oceniają ustalenia szczytu G7 ws. klimatu. Zdaniem części zabrakło jasnych deklaracji m.in. w kwestii wsparcia finansowego dla krajów rozwijających się czy konkretnej daty odejścia od węgla. Teraz przywódcy i dyplomaci muszą postarać się o wiele bardziej, by trudne negocjacje na dorocznym szczycie klimatycznym COP odniosły sukces.

 • Trybunał UE nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów

  Trybunał UE nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla w kopalni Turów

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ramach środków tymczasowych nakazał Polsce natychmiastowe zaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. To efekt sprawy wniesionej przez władze Czech, które uważają, że Polska, wydając koncesję na dalsze wydobycie, złamała przepisy unijne. W komunikacie TSUE czytamy, że uznano, iż dalsze wydobycie może szkodzić zasobom wodnym w Czechach i dlatego do czasu wydania ostatecznej decyzji należy je wstrzymać.

 • Warszawa chce, by firmy wsparły rozwój zieleni. Będą mogły dofinansować nowe parki czy drzewa

  Warszawa chce, by firmy wsparły rozwój zieleni. Będą mogły dofinansować nowe parki czy drzewa

  Biznes będzie mógł bezpośrednio zaangażować się w rozwój zieleni miejskiej w Warszawie. Firmy będą mogły wpłacać środki na specjalny Zielony Fundusz, z którego finansowane będą np. nasadzenia drzew. Ratusz zapewnia, że już jest zainteresowanie ze strony przedsiębiorców. Ma to być rozwiązanie podobne do istniejących w Londynie czy Nowym Jorku, ale jest też dodatkowy powód. Jak mówił Rafał Trzaskowski, miasto szuka nowych środków, bo działania rządu zmniejszają budżety samorządów.

 • Mamy to! Gazeta.pl tworzy Green Desk i nawiązuje partnerstwo z Koalicją Klimatyczną

  Mamy to! Gazeta.pl tworzy Green Desk i nawiązuje partnerstwo z Koalicją Klimatyczną

  Od teraz w Gazeta.pl co tydzień znajdziecie artykuły napisane przez ekspertów polskich organizacji działających na rzecz klimatu i środowiska - publikujemy je w ramach partnerstwa z Koalicją Klimatyczną. To część zmian, których podejmujemy się, by jeszcze lepiej wypełniać rolę, którą mają media w walce z kryzysem klimatycznym i środowiskowym.

 • Poziom CO2 w atmosferze najwyższy od milionów lat. 'Ludzkość nigdy nie żyła na takiej planecie'
 • Tylko nieliczne restauracje i sklepy sprzedają taniej jedzenie, któremu grozi zmarnowanie
 • Co zrobić, by wyrzucać mniej? Wypróbuj dzienniczek marnowania jedzenia

  Co zrobić, by wyrzucać mniej? Wypróbuj dzienniczek marnowania jedzenia

  Wiele problemów związanych ze środowiskiem i klimatem wymaga systemowych rozwiązań, a działania jednostki mają dla nich niewielkie znacznie. Jest jednak coś, co sami możemy robić lepiej, by pomóc przyrodzie (i nie tylko) - wyrzucać mniej jedzenia. W domach marnuje się najwięcej i by temu zapobiec, kluczowe jest dobre planowanie. A aby planować, trzeba dobrze poznać problem - dlatego warto sporządzić dzienniczek marnowania jedzenia.

 • Niszczymy planetę dla jedzenia, którego nigdy nie zjadamy. A najwięcej marnujemy w domach