-
Zniszczenie tamy w Kachowce to katastrofa środowiskowa. Zagrożone dostawy wody do elektrowni jądrowej
Zbiornik powyżej zapory w Nowej Kachowce, który teraz rozlewa się poniżej zniszczonej tamy, był głównym źródłem wody do chłodzenia Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. W tej chwili nie ma zagrożenia dla elektrowni, ale problem może narastać. Przerwanie zapory może też oznaczać katastrofę ekologiczną na południu Ukrainy, zarówno w krótkim, jak i dłuższym terminie.
-
Maj rekordowy dla OZE. Nigdy nie mieliśmy tyle energii z wiatru i słońca
W maju blisko 28 proc. energii wyprodukowaliśmy z wiatru i słońca. To dla Polski rekord, a wzrost udziału źródeł odnawialnych jest w ostatnich latach pokaźny. Z drugiej strony uzależnienie od węgla wciąż sprawia, że ślad węglowy naszej energetyki jest niemal największy w Unii Europejskiej.
-
Drobne cząstki plastiku jemy, pijemy i wdychamy. To rosnące zagrożenie dla zdrowia
Cząstki mikroplastiku mogą przenosić patogeny, pozostawać w naszych organizmach, trafiać dróg oddechowych podobnie jak smog. Jak dokładnie wpływa to na nasze zdrowie? Tego w dużej mierze wciąż nie wiemy, ale potencjalne konsekwencje mogą być bardzo groźne. Na konferencji z okazji Światowego Dnia Środowiska w Warszawie rozmawiano o tym, w jaki sposób ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem.
-
Planeta "dławi się" od zaśmiecenia plastikiem
Za kilkadziesiąt lat w oceanach może być więcej plastiku niż ryb - i nie jest to bez wpływu na nasze życie i zdrowie. Dlatego w tym roku hasłem Światowego Dnia Środowiska jest "Beat Plastic Pollution" - czyli wygrać z zanieczyszczeniem plastikiem. Dzień Środowiska jest obchodzony już po raz 50.
-
W ubiegłym roku Europa w panice kupowała węgiel. Teraz ładuje go na statki z powrotem do Afryki
Wiemy już, że mimo początkowych obaw kryzys energetyczny w 2022 roku nie przyniósł "renesansu węgla" w Europie. Teraz sytuacja wręcz się odwróciła. Węgiel, który rok temu kupowano w panice z różnych części świata, teraz jest odsprzedawany i wysyłany z Europy z powrotem do państw Afryki i Azji.
-
"Także część elektoratu PiS chce przyspieszenia zielonej transformacji"
- Polacy chcą zielonych źródeł energii, wiedzą, że zapewni to niezależność energetyczną, niższe ceny - mówił Adam Traczyk z More in Common, gość Zielonego Poranka Gazeta.pl. Jednak pomimo "gremialnego" poparcia dla czystej energii, część wyborców - szczególnie tych popierających PiS i Konfederację - jest sceptyczna wobec "unijnej" polityki klimatycznej.
-
Po raz pierwszy precyzyjnie wyliczyli "granice wytrzymałości" Ziemi. Niektóre już przekroczyliśmy
Ludzkość ryzykuje przyszłość naszej cywilizacji i życia na Ziemi, jakie znamy - pokazuje przełomowe badanie. Naukowcy po raz pierwszy precyzyjnie wyliczyli granice bezpieczeństwa systemu planety, od których uzależnione jest nasze życie. Większość granic już została przekroczona.
-
Wysypisko na dachu świata. Wycinają loga z namiotów, by nie było widać, kto śmiecił
70 lat po pierwszym zdobyciu najwyższego szczytu Ziemi Mount Everest staje się kolejnym zakątkiem planety, który zaśmiecamy. Pracujący tam Szerpa pokazał nagranie, na którym widać śmietnisko pozostawione przez wyprawy w jednym z obozów na trasie na szczyt. Jak zauważył, niektóre firmy wycinają swoje logo z namiotów, by nie było wiadomo, kto pozostawił odpady.
-
Aleksander Śniegocki, prezes Instytutu Reform, gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl
Aleksander Śniegocki, prezes think tanku Instytut Reform, jest gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl. Rozmawiamy o unijnym pakiecie Fit for 55 i tym, jak straszą nim politycy. Zapraszamy do oglądania!
-
Zielona energia z szarych bloków? Wyszli z pomysłem Warszawskich Elektrowni Słonecznych
- Warszawskie bloki to nasz potencjał - bo ich dachy możemy zamienić w Warszawskie Elektrownie Słoneczne - mówił Jan Mencwel z Miasto Jest Nasze. Stowarzyszenie wraz z inicjatywą Wschód wyszli z inicjatywą tworzenia takich elektrowni i apelują do miasta o wsparcie. Fotowoltaika na dachach ma obniżać rachunki i zanieczyszczenia, ale barier jest sporo - od finansowych po prawne.
-
W ubiegłym roku Polacy pomagali tyle, co nigdy dotąd. Ale bywamy wybiórczy w tym, kogo wspierać
9 na 10 osób w Polsce w jakiś sposób angażowało się w ubiegłym roku w pomoc na rzecz innych. To skokowy wzrost, związany głównie z reakcją na wojnę w Ukrainie. Jednak nowe dane pokazują, że pomocy udzielamy raczej doraźnie niż stale, a do tego wybiórczo. Część z nas sceptycznie podchodzi m.in. do pomocy migrantom, a mężczyźni niekoniecznie są chętni do wspierania inicjatyw związanych z prawami kobiet czy osób LGBT.
-
Znaleźli sposób na drogi prąd. "Nie będą dostawać typowego rachunku"
Czy sklepikarz, urzędnik i kilkudziesięciu innych sąsiadów mogą zbudować swoją elektrownię? Taką na węgiel nie bardzo. Ale ze źródeł odnawialnych jak najbardziej. Kilkudziesięciu mieszkańców Serocka właśnie zaczęło ją zakładać. Na nieczynnym składowisku odpadów.
-
Cyklon Mocha rozdzierał domy, powalał wieże z antenami. Wiatr nawet do 250 km/h
Cyklon Mocha był jednym z najsilniejszych sztormów w historii, które uderzyły w wybrzeże Mjanmy. Żywioł przyniósł wiatr o prędkości nawet 250 km/h, silne opady i wysokie fale. Skala zniszczeń nie jest znana, wiadomo o co najmniej kilku ofiarach w Mjanmie. Najsilniejsza część cyklonu ominęła gigantyczny obóz uchodźców w Bangladeszu, ale żywioł i tak wyrządził tam ogromne szkody.
-
Prognoza pogody na lato i na kolejne lata. Rozmawiamy z klimatologiem IMGW
Prof. Mirosław Miętus, wicedyrektor IMGW, mówił w Zielonym Poranku Gazeta.pl o El Nino i jego skutkach dla wszystkich kontynentów. Klimatolog zaznaczył, że do Europy gwałtowane zjawiska pogodowe, które wywołuje to zjawisko, mogą pojawić się dopiero w następnym roku. - Jeśli nie 2024, to na pewno 2025 będzie rekordowo gorący - dodał prof. Miętus, odnosząc się do skutków El Nino dla całej planety.
-
Gorzka ironia w Kanadzie. Napędzane emisjami CO2 pożary... wstrzymały produkcję ropy
Kanadyjska prowincja Alberta nie radzi sobie z falą pożarów lasów. Ewakuowano 30 tys. osób, na pomoc wezwano wojsko, a z 27 z prawie 90 pożarów jest "poza kontrolą". Susze i upały, które przyczyniają się do takich pożarów, są napędzane przez globalne ocieplenie. Dlatego gorzką ironią może być to, że klęska uderzyła w... wydobycie ropy naftowej w Albercie, zmniejszając je o 319 tys. baryłek dziennie.
-
Ogromne pożary w Kanadzie. Chmura dymu sięgnęła za koło podbiegunowe
Kanadyjska prowincja Alberta wprowadziła w niedzielę stan wyjątkowy. Dziesiątki tysięcy ludzi zostało ewakuowanych z powodu "bezprecedensowych" pożarów. Ich skalę widać na obrazach z satelity - chmura dymu liczy 1500 km i rozciąga się aż za koło podbiegunowe.
-
Rekord temperatury w Wietnamie. Władze mówią ludziom, by chronili się w domach
Początek maja przyniósł - już kolejną w tym roku - falę upałów w Azji Południowo-Wschodniej. Padł rekord temperatury w Wietnamie i Laosie. Napędzane zmianą klimatu coraz silniejsze fale gorąca to zagrożenie dla zdrowia ludzi czy rolnictwa.
-
Fala gorąca w Hiszpanii "prawie niemożliwa" bez zmiany klimatu. "Straty będą rosły dramatycznie"
W środku wiosny Hiszpanię, Portugalię i Maroko nawiedziły letnie upały. To nie przypadek - naukowcy w nowym badaniu potwierdzili, że fala gorąca byłaby praktycznie niemożliwa, gdyby nie zmiana klimatu. Upały w tym okresie roku są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia, a do tego pogarszają głęboką suszę w regionie.
-
W majówkę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafił bocian... cały w marynacie z grilla
Nietypowym przypadkiem zajmowali się w majówkę pracownicy Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Trafił do nich bocian ubrudzony tłuszczem z przyprawami - a konkretnie marynatą do dań z grilla. Po takiej majówce zwierzę potrzebuje kilku dni na dojście do siebie.
-
"Religia klimatyzmu" owładnęła umysły unijnych urzędników? Nie, to tylko wiedza naukowa
- Z czego wynikają cele klimatyczne? Z tego, że nauka mówi, że żebyśmy mogli kontynuować naszą egzystencję jako cywilizacja, rozwijać się, to musimy ograniczyć emisje gazów cieplarnianyc - mówił szef organizacji WWF Polska Mirosław Proppé w rozmowie z Karoliną Hytrek-Prosiecką.