Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
  • Pieczemy się. Polska w objęciach groźnego upału, w tym tygodniu możliwe 36-38 stopni
  • To nie jest 'zwykłe lato'. Upałów jest więcej, są silniejsze i coraz groźniejsze
  • Kod kreskowy katastrofy. Jedna grafika pokazuje, jak zmieniamy klimat Ziemi

    Kod kreskowy katastrofy. Jedna grafika pokazuje, jak zmieniamy klimat Ziemi

    W ostatnich dniach wiele map pogodowych krzyczy do nas kolorem czerwonym, symbolizując falę upałów. Cała nasza planeta jest coraz częściej rozgrzana do czerwoności. To, jak wraz z wywołanym przez człowieka ociepleniem klimatu zmienia się średnia temperatura, widać na tak zwanych paskach klimatycznych.

  • Pękła bańka 'suwerenności energetycznej' i 'zapasów na 200 lat'. Rząd zmierza w węglowy tunel [KOMENTARZ]

    Pękła bańka "suwerenności energetycznej" i "zapasów na 200 lat". Rząd zmierza w węglowy tunel [KOMENTARZ]

    Embargo na rosyjski węgiel miało być tym najłatwiejszym dla polskiej gospodarki - w porównaniu do gazu i ropy import ze wschodu stanowi jedynie małą część zużycia w Polsce. Teraz ceny opału wzrosły 2- lub 3-krotnie, czasem węgla kupić się nie da. Rząd stara się ratować sytuację dopłatami i sprowadzaniem go z drugiego końca świata. A przez lata przekonywano, że to węgiel jest podstawą "suwerenności energetycznej".

  • Kto bogatemu zabroni. Zamiast odważnych decyzji i szczerości - rząd chce zrobić zrzutkę na zyski z węgla
  • PiS rozwiązuje problem, który sam stworzył. Wiatraki są kluczowe, ale droga daleka
  • Tanie truskawki z Hiszpanii? Cenę płaci natura. Wysycha park narodowy z setkami gatunków ptaków
  • Po co w miastach chaszcze i 'nieużytki'? Oglądaj dyskusję z udziałem Jana Mencwela

    Po co w miastach chaszcze i "nieużytki"? Oglądaj dyskusję z udziałem Jana Mencwela

    Przycięte żywopłoty, trawa skoszona równo do milimetra, drzewa w równych rzędach - tak często wygląda zieleń w naszych miastach. Teraz powoli zaczyna się to zmieniać i częściej akceptujemy dzikie łąki, ale zielone chaszcze i "nieużytki" wciąż budzą raczej negatywne emocje i pytania: "czemu to takie zaniedbane". Ale może w miastach powinno być miejsce także na "zaniedbane" tereny, które bywają nazywane czwartą przyrodą? Oglądaj dyskusję na ten temat:

  • Warszawa. Rafał Trzaskowski chce stworzyć park na terenie, który już jest zielony. 'Greenwashing'

    Warszawa. Rafał Trzaskowski chce stworzyć park na terenie, który już jest zielony. "Greenwashing"

    W Warszawie powstanie nowy park - ogłosił w czwartek prezydent Rafał Trzaskowski. Jednak ta decyzja wcale nie cieszy obrońców przyrody i aktywistów, którzy zazwyczaj z nowych parków się cieszą. Bo teren "nowego" parku już jest obszarem zielonym - to półdzikie wybrzeże Wisły. Ingerencje - jak mówią aktywiści - są tam niepotrzebne i nie skorzysta na nich przyroda, a co najwyżej sam Trzaskowski, chwaląc się "największym parkiem w Warszawie".

  • Zielony Poranek Gazeta.pl. Wiktoria Jędroszkowiak o tym, czy wysokie ceny paliw uderzają w klimat

    Zielony Poranek Gazeta.pl. Wiktoria Jędroszkowiak o tym, czy wysokie ceny paliw uderzają w klimat

    Szalejące ceny paliw na stacjach przykuwają uwagę społeczeństwa i mediów. Drożyzna na stacjach to jednak tylko jedna strona medalu. Drugą może być zahamowanie transformacji energetycznej niezbędnej do ratowania klimatu. Czy władze powinny przeorientować swoje cele w związku z nową sytuacją geopolityczną? W Zielonym Poranku Gazeta.pl Patryk Strzałkowski spyta o to Wiktorię Jędroszkowiak, aktywistkę klimatyczną.

  • 'Czeka nas bardzo zły sezon smogowy'. Rząd namawia do palenia drewnem, które może być nielegalne

    "Czeka nas bardzo zły sezon smogowy". Rząd namawia do palenia drewnem, które może być nielegalne

    Rosnące ceny węgla grożą nie tylko ubóstwem energetycznym, ale też pogorszeniem problemu smogu. Rządowe "rozwiązania", jak zachęcanie do palenia drewnem, mogą tylko pogorszyć sprawę. Jak tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, zebrane dziś drewno będzie jesienią zbyt wilgotne, żeby nim palić - i wyemituje jeszcze więcej zanieczyszczeń. Trzeba natychmiast stawiać na ocieplenie budynków i pompy ciepła, mówi.

  • W środę Europarlament może zdecydować o końcu samochodów spalinowych. Jest data
  • 'Dużo mówi się o retencji wody. Ale mało o tym, co konkretnie trzeba robić'

    "Dużo mówi się o retencji wody. Ale mało o tym, co konkretnie trzeba robić"

    Albo trawniki wyschnięte na wiór, albo podtopione ulice po ulewie - takie obrazki widzimy w miastach coraz częściej. To wina nie tylko zmian klimatu, ale też tego, jak budowaliśmy dotychczas - mówi Ryszard Gajewski, szef spółki Gdańskie Wody. Dotychczasowe podejście trzeba zmienić - i można na tym oszczędzić, przekonuje.

  • Timmermans dla Gazeta.pl: Polska może być jednym z prymusów zielonej transformacji

    Timmermans dla Gazeta.pl: Polska może być jednym z prymusów zielonej transformacji

    - Polskie społeczeństwo w pełni pisze się na zieloną transformację energetyczną - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl wiceszef Komisji Europejskiej, Frans Timmermans. Jego zdaniem Polska ma wielki potencjał zielonej transformacji. Jednak potrzebny jest kierunek odwrotny od tego, który widzą niektórzy politycy PiS, czyli dłuższe obstawanie przy węglu. - To wyrzucanie miliardów euro na coś, co nie ma przyszłości - ocenił.

  • Ropa jest gęstsza niż krew? Rozwodnione embargo na rosyjskie paliwo pod znakiem zapytania

    Ropa jest gęstsza niż krew? Rozwodnione embargo na rosyjskie paliwo pod znakiem zapytania

    Według angielskiego przysłowia "krew jest gęstsza od wody". Ma to znaczyć, że więzi rodzinne zawsze są ważniejsze od innych relacji. Od miesięcy Ukraina słyszy zapewnienia, że jej miejsce jest w Europie i należy ona do europejskiej rodziny. Jednak gdy przychodzi co do czego, od krwi gęstsza okazuje się ropa, którą kupujemy od Rosji. [KOMENTARZ]

  • 'Auto stoi dużo częściej w garażu'. Drogie paliwo wymusza zmiany, ale nie wszyscy mają wybór
  • Zawiercie. Mieszkańcy walczą z czerwonym pyłem z odlewni chińskiego koncernu. 'My tym oddychamy!'
  • Bożek: Łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską, niż o drzewo, które niszczy sąsiad

    Bożek: Łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską, niż o drzewo, które niszczy sąsiad

    - Od lat nie powstał w Polsce nowy park narodowy, a niektóre istniejące są okrajane - mówił w Zielonym Poranku Gazeta.pl Jacek Bożek. Do tego często nie szanujemy rezerwatów i terenów chronionych: zostawiamy śmieci, wyprowadzamy psy, chodzimy poza szlakami. To wszystko szkodzi przyrodzie. Jak mówił Bożek, konieczna jest i edukacja, i egzekwowanie tych zasad. - Kocham zwierzęta, ale pies nie myśli, czy jest w rezerwacie. Będzie się uganiał za ptakami - powiedział.

  • Niemcy wprowadzają 'miesięczny' za 9 euro jako odpowiedź na drogie paliwo. W Polsce bilety drożeją

    Niemcy wprowadzają "miesięczny" za 9 euro jako odpowiedź na drogie paliwo. W Polsce bilety drożeją

    Rafał Trzaskowski "nie wyklucza", że w Warszawie wzrosną ceny biletów komunikacji miejskiej. Stolica byłaby w tym nie pierwszym, lecz jednym z ostatnich dużych miast. Niektóre już kolejny raz podnoszą ceny biletów, przez drożejący prąd, paliwa i inne koszty. Z tych samych powodów, wyższe są też ceny przejazdów koleją. Tymczasem np. Niemcy czy Irlandia wprowadzają obniżki - by wesprzeć ludzi dotkniętych inflacją oraz zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko.

  • Rosyjska wojna i kryzys klimatyczny wpędzają miliony w głód. 'Naturalny kalendarz jest zachwiany'

    Rosyjska wojna i kryzys klimatyczny wpędzają miliony w głód. "Naturalny kalendarz jest zachwiany"

    Sudan Południowy - najmłodsze państwo świata - z trudnością podnosi się z lat wojny domowej. Teraz uderzenia kolejnych kryzysów - zmian klimatu, pandemii i skutków wojny w Ukrainie - mogą wpędzić jeszcze więcej mieszkańców w głód. A środków na pomoc humanitarną jest mniej niż wcześniej. - W napięciu czekamy na to, co przyniesie przyszłość - mówi Maria Piotrowska z Polskiej Akcji Humanitarnej.