Patryk Strzałkowski

Dziennikarz portalu Gazeta.pl, specjalizujący się w tematyce środowiskowej i sprawach zagranicznych, autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu.

Dziennikarz portalu Gazeta.pl od 2015 roku. Specjalizuje się w tematyce klimatu i środowiska oraz tematach sprawach zagranicznych. Autor m.in. cyklu Piątki dla klimatu, a także reportaży z Bliskiego Wschodu i innych części świata. Prowadzący rozmów na żywo w programie Zielony Poranek. Absolwent dziennikarstwa na UAM w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Twitter: @PStrzalkowski Instagram: @patryk__strzalkowski

Patryk Strzałkowski
  • Tracz o uniezależnieniu od rosyjskich surowców: KE postawiła sprawę jasno. musimy zrobić to jak najszybciej

    Tracz o uniezależnieniu od rosyjskich surowców: KE postawiła sprawę jasno. musimy zrobić to jak najszybciej

    - W obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę Komisja Europejska postawiła sprawę jasno. Musimy jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskich gazu, węgla i ropy - powiedziała w Zielonym Poranku Gazeta.pl Małgorzata Tracz. - Co ważne, szefowa KE jasno powiedziała, że musimy stawiać na energię ze słońca i wiatru, że to energia wolności, która tak naprawdę daję nam niezależność energetyczną - dodała posłanka Zielonych.

  • Samochody elektryczne alternatywą dla spalinowych? Jest jeden problem - ceny baterii
  • Raport. Polska zmarnowała miliardy. Mogły iść na uniezależnienie od paliw kopalnych. 'Niezgodnie z dyrektywą UE'
  • Rekordowe pożary na Syberii. Spłonęły lasy o powierzchni większej niż Luksemburg

    Rekordowe pożary na Syberii. Spłonęły lasy o powierzchni większej niż Luksemburg

    Rosja zmaga się nie tylko z konsekwencjami swojej agresji przeciwko Ukrainie, lecz także z problemami wewnętrznymi. Największym - w dosłownym znczeniu - są gigantyczne pożary na Syberii. Tylko w jednym z nich spłonął las wielkości połowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Całkowita spalona powierzchnia już jest rekordowa. Pożary są napędzane przez zmiany klimatu.

  • Pół roku po szczycie klimatycznym ani jeden kraj nie spełnił kluczowego zobowiązania

    Pół roku po szczycie klimatycznym ani jeden kraj nie spełnił kluczowego zobowiązania

    Już trwają przygotowania do nowej globalnej konferencji ws. zmian klimatu, która odbędzie się jesienią w Egipcie. Tymczasem żaden kraj nie spełnił jeszcze zobowiązania, które podjęto na ostatnim szczycie w Glasgow w listopadzie. Światu zostało kilka lat, by zacząć działania w celu zachowania bezpiecznego do życia klimatu. I jest coraz bardziej możliwe, że 2022 będzie kolejnym straconym rokiem.

  • Ekstremalne zagrożenie pożarowe, na Mazowszu spłonęło 100 ha lasu. IMGW 'nie ma dobrych informacji'

    Ekstremalne zagrożenie pożarowe, na Mazowszu spłonęło 100 ha lasu. IMGW "nie ma dobrych informacji"

    W wielu częściach Polski zagrożenie pożarowe jest ekstremalnie wysokie. Tylko jeden pożar w woj. mazowieckim objął 100 ha lasu. Brak opadów przekłada się też na suszę - silny wiatr powoduje nawet zamiecie pyłowe, rolnikom brakuje wody i przez najbliższe dni sytuacja się nie poprawi. - Zmiana klimatu postępuje i to widać gołym okiem - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

  • Irak. 5000 ludzi hospitalizowanych przez burze piaskowe. 'Pył wdziera się wszędzie'

    Irak. 5000 ludzi hospitalizowanych przez burze piaskowe. "Pył wdziera się wszędzie"

    Ponad 5000 osób potrzebowało pomocy w szpitalach po potężnej burzy piaskowej, która przeszła przez Irak. - Takie burze się tam zdarzają, ale nie pamiętam, by były tak silne - mówi Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej, która działa w Iraku. Przyczyniają się do tego zmiany klimatu, ale też błędy polityki władz w Bagdadzie.

  • Polska aktywistka rozmawiała z Macronem: Myślał, że chcemy zdjęcia, a my przyszłyśmy po konkrety

    Polska aktywistka rozmawiała z Macronem: Myślał, że chcemy zdjęcia, a my przyszłyśmy po konkrety

    - Jako ludzie, aktywistki, media, pociągać polityków i rządy do odpowiedzialności - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Dominika Lasota. Aktywistka klimatyczna podeszła w Parlamencie Europejskim do Emmanuela Macrona i pytała go o odejście od paliw kopalnych i krytykowaną inwestycję francuskiego Total. - Z początku myślał, że podochodzimy do niego po zdjęcia. A okazało się, że my przychodzimy po konkrety - powiedziała.

  • Śledztwo: Giganci paliwowi szykują 'bomby węglowe', które mogą doprowadzić do katastrofy klimatycznej

    Śledztwo: Giganci paliwowi szykują "bomby węglowe", które mogą doprowadzić do katastrofy klimatycznej

    Firmy takie jak Shell czy Exxon w ostatnich latach zaczęły przekonywać, że chcą być częścią rozwiązania kryzysu klimatycznego, a nie częścią problemu. Jednak nowe śledztwo dziennikarskie pokazuje, że w rzeczywistości jest wprost przeciwnie. Realizowane po cichu plany mają zakładać gwałtowny rozwój wydobycia paliw, w tym "bomby węglowe", które wystarczą, żeby zaprzepaścić szanse na bezpieczną przyszłość.

  • Pierwsza rozprawa przeciwko Polsce za zmiany klimatu. 'Państwo zawiodło'

    Pierwsza rozprawa przeciwko Polsce za zmiany klimatu. "Państwo zawiodło"

    W środę obyła się pierwsza rozprawa obywatelki przeciwko państwu w sprawie o zmiany klimatu. Wspierana przez ClientEarth mieszkanka Podlasia Małgorzata Górska mówiła przed sądem, że państwo ponosi winę za szkody, jakich ona doświadcza z powodu kryzysu klimatycznego. Teraz sąd czeka na pisemne stanowiska stron przed wydaniem wyroku.

  • Zmanipulowana kampania żarówkowa za miliony obrzydziła UE, ale przekonała głównie 'swoich' [SONDAŻ]

    Zmanipulowana kampania żarówkowa za miliony obrzydziła UE, ale przekonała głównie "swoich" [SONDAŻ]

    Państwowe spółki wydały miliony, by zrzucić winę za drożejący prąd na UE. Kampania żarówkowa na początku tego roku miała ogromny zasięg. Efekt jest mizerny - jak pokazuje nowy sondaż, Polacy winią za to głównie rząd i kraje sprzedające surowce (w tym Rosję). Tym, co udało się osiągnąć PiS-owi, jest pogorszenie opinii na temat UE - głównie wśród swoich wyborców.

  • Gazu nie zabraknie, ale to nie powód, by przy nim obstawać. Będzie drogi i szkodliwy

    Gazu nie zabraknie, ale to nie powód, by przy nim obstawać. Będzie drogi i szkodliwy

    Mimo zakręcenia kurka z rosyjskim gazem, dostawy tego surowca do Polski są zabezpieczone - zapewnia rząd. Jednak gaz dalej jest problematyczny. Ceny mogą rosnąć, poza tym powinniśmy odchodzić od paliw kopalnych, by zatrzymać zmiany klimatu. Zdaniem ekspertów władze muszą zrewidować plany inwestycji w elektrownie gazowe i natychmiast postawić na odnawialne źródła energii.

  • 'O 10 rano nie da się pracować'. Fala upałów w Indiach i Pakistanie. Blisko 50 stopni Celsjusza
  • Gazeta.pl wśród finalistów globalnego konkursu dziennikarskiego dotyczącego zmian klimatu

    Gazeta.pl wśród finalistów globalnego konkursu dziennikarskiego dotyczącego zmian klimatu

    Gazeta.pl razem z Koalicją Klimatyczną została nominowana w konkursie dziennikarskim Covering Climate Now, globalnej koalicji mediów piszących nt. zmian klimatu. Jesteśmy finalistami w kategorii Innowacje za akcję "Alarm dla klimatu". Jesienią 2021 roku, tuż przed szczytem klimatycznym, uruchomiliśmy alarmy symbolizujące zagrożenie ze strony kryzysu klimatycznego.

  • Aktywistka z Kijowa: To błąd UE, że uzależniła się od rosyjskich paliw. A my płacimy za to życiem

    Aktywistka z Kijowa: To błąd UE, że uzależniła się od rosyjskich paliw. A my płacimy za to życiem

    - Jeśli miałabym poprosić Europejczyków o jedną rzecz, to byłoby to domaganie się do polityków embarga na rosyjskie paliwa - mówi w rozmowie z Gazeta.pl ukraińska aktywistka Arina Bilai. 16-latka wspomina, że przez połowę jej życia Rosja toczy wojnę przeciwko Ukrainie, a pomimo tego Europa uzależniła się od rosyjskiej ropy i gazu. - Dlaczego to my mamy płacić naszym życiem za czyjś błąd i ignorancję? - pyta.

  • Nie karm Putina. 'Rosja to kartel narkotykowy wyposażony w czołgi, a my jesteśmy uzależnieni'
  • Nie karm Putina. Wybieraj lokalne produkty

    Nie karm Putina. Wybieraj lokalne produkty

    Zużywana przez nas ropa to nie tylko taka, którą sami nalewamy do baku samochodu. Transport wszelkich produktów wiąże się ze zużyciem paliwa. Jeśli chcemy kupować mniej rosyjskiej ropy - i zmniejszać emisje gazów cieplarnianych - wybierajmy lokalne produkty.

  • Nie karm Putina. Wybieraj transport publiczny lub rower

    Nie karm Putina. Wybieraj transport publiczny lub rower

    "Znalazł jeden sposób, by kupować mniej ropy, oszczędzać i żyć zdrowiej - Putin go nienawidzi!" - tak moglibyśmy zatytułować ten artykuł i nie byłaby to duża przesada. Ukraina wzywa Europę do embarga na rosyjskie paliwa. Zanim to się stanie, jednym z najskuteczniejszych sposobów, żeby ograniczyć ich zużycie, jest zamiana samochodu na rower lub komunikację publiczną.

  • Nie karm Putina. Ściągnij nogę z gazu

    Nie karm Putina. Ściągnij nogę z gazu

    Jednym z najbardziej efektywnych sposobów, by ograniczyć zużycie (nie tylko) rosyjskiej ropy, jest zamiana samochodu na rower lub komunikację publiczną. Nie każdy może się na to zdecydować. Ale każdy kierowca może świadomie jeździć 10-20 km/h wolniej. Wolniejsza, ekonomiczna jazda to mniejsze zużycie paliwa, a więc mniejsze zapotrzebowanie na rosyjską ropę, która napędza wojnę w Ukrainie.

  • Zielony Poranek Gazeta.pl. Kamil Wyszkowski o wojnie i cenach żywności. 'Potężny wstrząs dla łańcucha dostaw'