-
Drewno bez żadnej kontroli. Ujawniamy szokujący raport
Czy to możliwe, żeby największe przedsiębiorstwo drzewne w Polsce samo decydowało, czy pozyskuje drewno w legalny sposób? Wydarzyło się to na Podkarpaciu w jednych z najcenniejszych lasach w kraju. Problem dotyczy jednak całej Polski. Kontrola łańcuchów dostaw drewna praktycznie nie istnieje - wynika z najnowszego raportu ClientEarth.
-
Czas pogardy. Bezprecedensowy sprzeciw wobec wycinek Lasów Państwowych. Co wydarzyło się na Górnym Śląsku?
Największe konsultacje społeczne w Lasach Państwowych w ostatniej dekadzie, a może i w ogóle, skończyły się skandalem. Leśnicy najpierw wyśmiewali, potem unikali, a na koniec zostawili mieszkańców Górnego Śląska bez wyjaśnień.
-
Kanał, który płonął od petardy. Czy to tam zaczęła się śmierć Odry?
Wody Polskie, główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju, nie jest w stanie ustalić, które przedsiębiorstwa wpuszczają ścieki do Kanału Kędzierzyńskiego i Kłodnicy. Tymczasem w sąsiednim Kanale Gliwickim woda pieni się na dwa metry i umierają kolejne tony ryb.
-
Rząd szuka węgla na starych hałdach. ''Bandytyzm. Nawet nie wiadomo, co tam dokładnie leży''
Milion ton węgla z pogórniczych odpadów, gdzie obok surowca leżą przemysłowe śmieci i niebezpieczne substancje - to nowy pomysł Jacka Sasina i rządu na ciepłą zimę. - To węgiel kiepskiej jakości. Brakuje nawet badań jak bardzo kiepskiej - mówią nam eksperci.
-
Skandaliczne decyzje i uśpione konie na Służewcu. ''Przychodzę tu od 50 lat, ale czegoś podobnego nie pamiętam''
Jeśli wyścigi konne są w Polsce pod kroplówką, to w tym roku zapchał się wlew. - Witamy w cyrku - słyszymy na Służewcu, gdzie trenerzy boją się mówić pod nazwiskiem o zaniedbaniach Totalizatora Sportowego. - Zostali wykastrowani przez system - uważa jeden z najlepszych polskich szkoleniowców.
-
Największy polski ogród botaniczny zagrożony przez CPK. "Zniszczą przyrodę, a 250 tys. osób zrobią bezdomnymi''
50 mln zł inwestycji, szansa na europejską przyszłość, ponad setka chronionych gatunków roślin i zwierząt. CPK może przekreślić przyszłość Śląskiego Ogrodu Botanicznego. I mieszkańców Mikołowa. ''Pytaliśmy w gminach, nie ma miejsc dla wywłaszczonych. Pójdą pod most?'', ''Co ze starszymi? Przecież nie dostaną kredytu'' - mówią na Śląsku. Oto kolejne #EkoŚledztwo Gazeta.pl.
-
Ekocyd, ekologiczna zbrodnia na Odrze. Dowody od lat są w dokumentach
Wszystkie grzechy ochrony środowiska objawiły się śmiercią rzeki. W Polsce wylewa się więcej nieoczyszczonych ścieków, niż jest wody w zbiornikach retencyjnych.
-
Odra to dopiero początek. ''Weekendami oczyszczalnie w całej Polsce spuszczają do rzek ścieki, żeby zaoszczędzić''
Dziesiątki ton ryb gniją nad brzegami Odry. - Brakuje ludzi, żeby je zbierać. Nawet nie wiemy, co dokładnie umiera, nikt tego nie liczy. Za to nad rzeką latają helikoptery. Po co? Nie działa cały system. Nie ma monitoringu i stacji pomiarowych. Są za to nowe samochody dla Wód Polskich - mówi Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki.
-
Tysiące martwych ryb w jednym zakolu. Pomiędzy nimi bóbr. "Zdychały nam na rękach. Ludzie boją się o siebie"
Najbardziej śmierdzą największe ryby. W Gostchorzu wciąż gniją ich tysiące. - Taka ryba pęcznieje, potem wystrzeli. Zwierzęta i ptactwo to jedzą - mówią nam członkowie Straży Rybackiej z Krośna Odrzańskiego.
-
Minister chce się kąpać, a w Odrze jest rtęć. ''Hiroszima! Dlaczego nas nie ostrzegliście?''
Tony martwych ryb w Odrze. Ludzie zamykają w domach psy i proszą Wody Polskie o pomoc w kupnie wiaderek i ochronnej odzieży, żeby mogli pomóc w oczyszczaniu rzeki. Tymczasem wiceminister Infrastuktury Grzegorz Witkowski deklaruje, że się w niej wykąpie.
-
Gazeta.pl nad Odrą. "Kto jest winny?". Najnowsze zdjęcia naszego reportera
Reporter Gazeta.pl Dominik Szczepański jest na miejscu katastrofy ekologicznej na Odrze - publikujemy jego zdjęcia zrobione m.in. w okolicy Krosna Odrzańskiego. - Żyję tu kilkadziesiąt lat, a nigdy czegoś takiego nie widziałem. Martwe ryby płyną od półtora tygodnia. Kto jest winny? - pyta jeden z mieszkańców. I potwierdza, że na brzegu wciąż znajdowane są martwe ryby. Nadal nie wiadomo, co jest powodem skażenia wody.
-
Wielkie lanie wody. Zmarnowano 5300000000 litrów. A to tylko wyrywkowa kontrola
NIK sprawdziła, co dzieje się w 20 z 2800 miejsc, które dostarczają wodę do naszych kranów. Wyniki nadzoru są przerażające. Skontrolowane przedsiębiorstwa zmarnowały 1/3 wody.
-
Brakuje węglarek i torów. Porty i składy opału mocno obciążone. Węgiel może nie dojechać do małych miast
Zapowiada się trudna zima. Rząd szuka kilku milionów ton węgla. Nawet jeśli znajdzie, pojawi się kłopot z transportem surowca do miast powiatowych. - Wąskich gardeł jest kilka - mówi Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl
-
CPK chce zniszczyć zielone płuca Śląska. "Mieszkańcy potrzebują opieki psychologa''
Pociągi mają przejeżdżać przez Palowice z prędkością 250 km/godz. Tory prowadzące do Centralnego Portu Komunikacyjnego przetną park krajobrazowy na kilka części. - Nikt się z nami nie liczy - mówią mieszkańcy śląskiej wsi.
-
Tatrzańskie Opowieści. Waligóra: Zorientowałem się, że nie idę przez las, ale przez tartak
Pierwsze dni wyprawy #TatrzańskieOpowieści, podczas której podróżnik Mateusz Waligóra zamierza przejść każdy centymetr znakowanych szlaków w polskich Tatrach, stały pod znakiem upałów, gwałtownych zmian pogody, ale też kontrowersji dotyczących tego, jak odnosimy się do siebie w górach. My, czyli ludzie, do siebie nawzajem, ale też my, ludzie - do zwierząt.
-
Ponad stuletnie drzewa idą pod topór w lasach uzdrowiskowych. ''Niepokojąca reakcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska''
Chodzi o wycinkę lasów o wysokim stopniu naturalności w obszarze Natura 2000 pomiędzy Rymanowem-Zdrojem i Iwoniczem-Zdrojem. Mimo apelu miejscowego przyrodnika Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie podejmuje działań. Władze tych gmin milczą albo popierają lesników.
-
Do Polski płynie krwawy węgiel. I wcale nie chodzi o ten z Rosji
Aby zapełnić dziurę po dostawach z Rosji, państwowe spółki zamówiły setki tysięcy ton węgla m.in. z Kolumbii, Indonezji i RPA. W każdym z tych krajów za mieszkanie obok kopalni płaci się życiem.
-
Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan przeszli Grenlandię. Fascynujący, bezsenny finisz
Wędrówka z zachodu na wschód największej wyspy świata zajęła Waligórze i Superganowi 35 dni. W tym czasie przeszli 622 km i dołączyli do grona 12 Polek i Polaków, którym się to udało. W trakcie wyprawy zwracali uwagę na zmiany klimatyczne zachodzące w tym rejonie.
-
Największy las między Warszawą a Łodzią zagrożony przez budowę CPK. ''To jakby autostradą przeciąć Białowieżę''
Samorządowcy z Mazowsza proponują zbudować w Bolimowskim Parku Krajobrazowym drogę i tory do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Nie pytają nikogo o zdanie. - Nas też nikt nie pyta - mówi wójt Jaktorowa.
-
Polscy podróżnicy wkraczają na tereny niedźwiedzi polarnych. ''Te zwierzęta znikają z Północy"
Po prawie miesiącu wędrówki Mateusz Waligóra i Łukasz Supergan zbliżają się do wschodniego wybrzeża największej wyspy świata. Ich wyprawa wchodzi w ostatni etap - do końca zostało ok. 200 km, a zapasy żywności kurczą się.