-
Na Antarktydzie jak w labiryncie na polu kukurydzy. Waligóra coraz bliżej bieguna
Mateusz Waligóra od trzech tygodni przemierza Antarktydę, aby jako czwarty Polak dotrzeć na nartach do bieguna południowego. I co ważne - przyspiesza.
-
''Wycinka to już za słabe słowo. Obecnie lasy uzdrowiskowe są wyrzynane''. Pod topór idzie potencjalny rezerwat przyrody
Pracownicy Nadleśnictwa Rymanów rozpoczęli wycinkę w być może najpiękniejszym fragmencie lasu uzdrowiskowego porastającego zbocza między Iwoniczem-Zdrojem a Rymanowem-Zdrojem. Drzewa znikają też przy głównych ulicach uzdrowiska. Mieszkańscy protestują, apelują do rządu i Komisji Europejskiej. Burmistrzowie nie widzą problemu i wierzą w kompetencje leśników.
-
Biała ciemność, mocne opady śniegu, - 50 stopni Celsjusza. Waligóra: Idę na biegun, ale za wolno
Mateusz Waligóra od kilkunastu dni przemierza Antarktydę. Przeszedł ok. 300 km, przed nim jeszcze 900. Przez ostatnie dni warunki atmosferyczne były bardzo wymagające, a podróżnik przeżył kryzys.
-
17 milionów kurczaków wokół świętego obrazu. A to dopiero początek
Kolejne próby budowy gigaferm drobiu w powiecie bialskim. W gminach rozwijających się dzięki ekologicznym uprawom i niedaleko wsi, gdzie święty obraz - być może skradziony z Watykanu - przyciąga co roku 80 tys. pielgrzymów.
-
Polska kurnikiem Europy. Kurze miasteczko może w każdej chwili powstać za twoim płotem
W ciągu dekady liczba wielkoprzemysłowych ferm drobiu zwiększyła się w Polsce trzykrotnie. Produkujemy dwa razy więcej niż potrzebujemy. Jednocześnie rośnie zagrożenie epidemiami ptasiej grypy i roznoszeniem się bakterii odpornych na antybiotyki. Prawa broniącego sąsiadujacych z fermami ludzi - nie mówiąc o zwierzętach - wciąż nie ma.
-
Dramat Doliny Zielawy. W jedynym miejscu na świecie, gdzie uprawia się malinę moroszkę, ma powstać gigantyczna ferma
Jedyne na świecie (sic!) miejsce, gdzie uprawia się malinę moroszkę - nazywaną matką wszystkich malin - może za chwilę sąsiadować z wielką fermą drobiu. - O inwestycji dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili. Czujemy, że próbowano ją przed nami ukryć. Jeśli ta ferma powstanie, rozłoży cały region na łopatki - mówią mieszkańcy Doliny Zielawy.
-
Mateusz Waligóra rusza na biegun południowy
Samotnie i bez wsparcia z zewnątrz - w połowie listopada polarnik Mateusz Waligóra rozpocznie marsz w kierunku bieguna południowego. Przed nim 1200 km wędrówki przez największe pustkowie świata. Od godz. 11:00 na Gazeta.pl - transmisja LIVE z konferencji prasowej, w trakcie której Waligóra opowie więcej o ekspedycji.
-
Drewno bez żadnej kontroli. Ujawniamy szokujący raport
Czy to możliwe, żeby największe przedsiębiorstwo drzewne w Polsce samo decydowało, czy pozyskuje drewno w legalny sposób? Wydarzyło się to na Podkarpaciu w jednych z najcenniejszych lasach w kraju. Problem dotyczy jednak całej Polski. Kontrola łańcuchów dostaw drewna praktycznie nie istnieje - wynika z najnowszego raportu ClientEarth.
-
Czas pogardy. Bezprecedensowy sprzeciw wobec wycinek Lasów Państwowych. Co wydarzyło się na Górnym Śląsku?
Największe konsultacje społeczne w Lasach Państwowych w ostatniej dekadzie, a może i w ogóle, skończyły się skandalem. Leśnicy najpierw wyśmiewali, potem unikali, a na koniec zostawili mieszkańców Górnego Śląska bez wyjaśnień.
-
Kanał, który płonął od petardy. Czy to tam zaczęła się śmierć Odry?
Wody Polskie, główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju, nie jest w stanie ustalić, które przedsiębiorstwa wpuszczają ścieki do Kanału Kędzierzyńskiego i Kłodnicy. Tymczasem w sąsiednim Kanale Gliwickim woda pieni się na dwa metry i umierają kolejne tony ryb.
-
Rząd szuka węgla na starych hałdach. ''Bandytyzm. Nawet nie wiadomo, co tam dokładnie leży''
Milion ton węgla z pogórniczych odpadów, gdzie obok surowca leżą przemysłowe śmieci i niebezpieczne substancje - to nowy pomysł Jacka Sasina i rządu na ciepłą zimę. - To węgiel kiepskiej jakości. Brakuje nawet badań jak bardzo kiepskiej - mówią nam eksperci.
-
Skandaliczne decyzje i uśpione konie na Służewcu. ''Przychodzę tu od 50 lat, ale czegoś podobnego nie pamiętam''
Jeśli wyścigi konne są w Polsce pod kroplówką, to w tym roku zapchał się wlew. - Witamy w cyrku - słyszymy na Służewcu, gdzie trenerzy boją się mówić pod nazwiskiem o zaniedbaniach Totalizatora Sportowego. - Zostali wykastrowani przez system - uważa jeden z najlepszych polskich szkoleniowców.
-
Największy polski ogród botaniczny zagrożony przez CPK. "Zniszczą przyrodę, a 250 tys. osób zrobią bezdomnymi''
50 mln zł inwestycji, szansa na europejską przyszłość, ponad setka chronionych gatunków roślin i zwierząt. CPK może przekreślić przyszłość Śląskiego Ogrodu Botanicznego. I mieszkańców Mikołowa. ''Pytaliśmy w gminach, nie ma miejsc dla wywłaszczonych. Pójdą pod most?'', ''Co ze starszymi? Przecież nie dostaną kredytu'' - mówią na Śląsku. Oto kolejne #EkoŚledztwo Gazeta.pl.
-
Ekocyd, ekologiczna zbrodnia na Odrze. Dowody od lat są w dokumentach
Wszystkie grzechy ochrony środowiska objawiły się śmiercią rzeki. W Polsce wylewa się więcej nieoczyszczonych ścieków, niż jest wody w zbiornikach retencyjnych.
-
Odra to dopiero początek. ''Weekendami oczyszczalnie w całej Polsce spuszczają do rzek ścieki, żeby zaoszczędzić''
Dziesiątki ton ryb gniją nad brzegami Odry. - Brakuje ludzi, żeby je zbierać. Nawet nie wiemy, co dokładnie umiera, nikt tego nie liczy. Za to nad rzeką latają helikoptery. Po co? Nie działa cały system. Nie ma monitoringu i stacji pomiarowych. Są za to nowe samochody dla Wód Polskich - mówi Jacek Engel z Fundacji Greenmind i Koalicji Ratujmy Rzeki.
-
Tysiące martwych ryb w jednym zakolu. Pomiędzy nimi bóbr. "Zdychały nam na rękach. Ludzie boją się o siebie"
Najbardziej śmierdzą największe ryby. W Gostchorzu wciąż gniją ich tysiące. - Taka ryba pęcznieje, potem wystrzeli. Zwierzęta i ptactwo to jedzą - mówią nam członkowie Straży Rybackiej z Krośna Odrzańskiego.
-
Minister chce się kąpać, a w Odrze jest rtęć. ''Hiroszima! Dlaczego nas nie ostrzegliście?''
Tony martwych ryb w Odrze. Ludzie zamykają w domach psy i proszą Wody Polskie o pomoc w kupnie wiaderek i ochronnej odzieży, żeby mogli pomóc w oczyszczaniu rzeki. Tymczasem wiceminister Infrastuktury Grzegorz Witkowski deklaruje, że się w niej wykąpie.
-
Gazeta.pl nad Odrą. "Kto jest winny?". Najnowsze zdjęcia naszego reportera
Reporter Gazeta.pl Dominik Szczepański jest na miejscu katastrofy ekologicznej na Odrze - publikujemy jego zdjęcia zrobione m.in. w okolicy Krosna Odrzańskiego. - Żyję tu kilkadziesiąt lat, a nigdy czegoś takiego nie widziałem. Martwe ryby płyną od półtora tygodnia. Kto jest winny? - pyta jeden z mieszkańców. I potwierdza, że na brzegu wciąż znajdowane są martwe ryby. Nadal nie wiadomo, co jest powodem skażenia wody.
-
Wielkie lanie wody. Zmarnowano 5300000000 litrów. A to tylko wyrywkowa kontrola
NIK sprawdziła, co dzieje się w 20 z 2800 miejsc, które dostarczają wodę do naszych kranów. Wyniki nadzoru są przerażające. Skontrolowane przedsiębiorstwa zmarnowały 1/3 wody.
-
Brakuje węglarek i torów. Porty i składy opału mocno obciążone. Węgiel może nie dojechać do małych miast
Zapowiada się trudna zima. Rząd szuka kilku milionów ton węgla. Nawet jeśli znajdzie, pojawi się kłopot z transportem surowca do miast powiatowych. - Wąskich gardeł jest kilka - mówi Mariusz Marszałkowski z BiznesAlert.pl