-
Zegar tyka. W 2048 r. rozpocznie się walka o surowce Antarktydy? Jeden z graczy rozwija się w niesamowitym tempie
Zbudowali najwyżej położoną stację badawczą na Antarktydzie i chcą znaleźć lód sprzed 1,5 mln lat. Chiny przygotowują się na zmiany w Układzie Antarktycznym?
-
Gazeta.pl na Antarktydzie. Dopłynęliśmy do ukraińskiej stacji badawczej [RELACJA]
- Wszystkie oczy na Antarktydę - słyszymy od naukowców, których pytamy o zmiany klimatyczne. Teraz chcemy przyjrzeć się temu miejscu z bliska. Trwa wyprawa Dominika Szczepańskiego na Półwysep Antarktyczny. Poniżej jego relacje z jachtu "Selma Expeditions".
-
Rusza wyprawa na jedno z najzimniejszych mórz świata. Cel: Znaleźć "Endurance", legendarny statek sir Ernesta Shackletona
Najsłynniejszy obok Titanica wrak świata leży trzy km pod lodem pokrywającym Morze Weddella. Ktoś zapłacił za to 10 mln dolarów, żeby go odnaleźć. Jeśli się nie uda, naukowcy przynajmniej zbiorą informacje na temat zmian klimatycznych.
-
Gazeta.pl na Antarktydzie. "Nie ma dziś ważniejszego miejsca na Ziemi"
Płyniemy tam, żeby zobaczyć i opisać najszybciej zmieniający się kawałek świata. - Wszystkie oczy na Antarktydę, nie ma dziś ważniejszego miejsca na Ziemi - słyszymy od naukowców, których pytamy o zmiany klimatyczne. Ruszamy w podróż, żeby przyjrzeć się temu miejscu z bliska.
-
Pracownicy Lasów Państwowych dorabiają jako niezależni audytorzy kontrolujący Lasy Państwowe
Leśnicy z jednych nadleśnictw audytują inne nadleśnictwa. Kierownikiem w jednej z firm audytowych jest emerytowany pracownik Lasów Państwowych.
-
Były audytor FSC: Nie nadążamy za potrzebami społecznymi. Nie mieliśmy czasu na przeczytanie całej dokumentacji
Przyrodnicy i mieszkańcy Giżycka zarzucają leśnikom i audytorom, że złamali międzynarodowe przepisy. - Potraktowali nas jak ludzi z Borneo i Amazonii - mówią.
-
Tak nas odzierają z najcenniejszych drzew? Mocne oskarżenia wobec firm audytujących Lasy Państwowe
Przyrodnicy zarzucają pracownikom Lasów Państwowych wycinanie najcenniejszych drzew, a międzynarodowym firmom audytowym fałszerstwa, niedbałość i sprzyjanie leśnikom. Nie wierzą też w jakość najważniejszego certyfikatu drewna w Polsce.
-
Trwa wyścig o drzewa. "Lasy Państwowe chcą wybić zęby ostatniemu certyfikatowi, z którym leśnicy się liczą"
Od czterech lat trwają prace nad rewizją certyfikatu FSC. Stawka jest wysoka - jeśli znikną zapisy o lasach referencyjnych i biogrupach, Lasy Państwowe będą mogły ciąć więcej i łatwiej. Brak znaczka FSC oznacza dla Lasów Państwowych poważne konsekwencje finansowe.
-
Tak nas odzierają z najcenniejszych drzew? Mocne oskarżenia wobec firm audytujących Lasy Państwowe [ZAPOWIEDŹ]
Przyrodnicy zarzucają pracownikom Lasów Państwowych wycinanie najcenniejszych drzew, a międzynarodowym firmom audytowym fałszerstwa, niedbałość i sprzyjanie leśnikom. Nie wierzą też w jakość najważniejszego certyfikatu drewna w Polsce. Alternatywne audyty w Lasach Państwowych prowadzą ich pracownicy.
-
Raport NIK: 9 na 10 nowych suplementów diety nikt nie zbadał. Kontrole trwają nawet kilkanaście lat
Weryfikacja suplementów diety trwa nawet kilkanaście lat, choć ponad połowa Polski zażywa je codziennie. 63 tysiące nowych produktów kontroluje tylko siedem osób - to wnioski z najnowszego raportu Najwyżej Izby Kontroli.
-
Największy rybi żłobek świata. Sensacyjne wieści z Antarktydy [WIDEO]
Na dnie pokrytego lodem Morza Weddella odkryto największą dotąd kolonię lęgową ryb białokrwistych. Liczy ok. 60 mln gniazd i jest wielkości Malty. - Nigdy czegoś takiego nie wiedzieliśmy - mówią naukowcy.
-
Przerażający raport NIK o żywności. Najwięcej salmonelli w UE, brakuje kontrolerów, sprzętu, umiejętności
Żywność z Polski jest najniebezpieczniejsza w całej UE. Kontrolerzy odchodzą z pracy, bo nie chcą zarabiać 3 tys. zł. brutto miesięcznie. Praktycznie nikt nie czuwa nad ubojem i sprawdzaniem, czym się suplementujemy - to tylko kilka wniosków z raportu Najwyższej Izby Kontroli o bezpieczeństwie żywności w Polsce.
-
"Na spacery zostanie nam cmentarz". Jaworzno zmienia plan. Bloki zamiast lasu obok fabryki Izery
Mieszkańcy Jaworzna protestują przeciwko wycince. Od głównego planisty usłyszeli, że lasu nie potrzebują, na spacer mogą wyjść do ogródka, a celem miasta jest zarabianie na mieszkańcach. Prezydent ich unika i dorabia w elektrowni.
-
Drewniane OZE. Polska osiągnęła cel energii odnawialnej, zmieniając sposób liczenia spalonego drewna
Nie inwestycje, nie nowe technologie, a palenie drewnem w kominkach i piecach - uznawane za odnawialne źródło energii - pozwoliło Polsce spełnić unijny cel OZE na 2020 roku. A konkretnie pomógł tu nowy sposób liczenia tego, ile drewna spalamy. Polska uniknie kar i na papierze jest to sukces. Jednak palenie drewnem oznacza zanieczyszczanie powietrza, a dane pokazują, że trudno uznać je za "odnawialne" źródło energii.
-
Więcej osiedli w Kampinoskim Parku Narodowym? We wtorek #ekośledztwo Gazeta.pl
Dlaczego w parku narodowym można stawiać budynki mieszkalne? Ile działek budowlanych w najbliższym czasie sprzeda Kampinoski Park Narodowy i co dostanie w zamian? W których miejscach w ciągu najbliższych 10 lat mogą powstać nowe osiedla? We wtorek kolejne #ekośledztwo Gazeta.pl.
-
Jak polskie miasta walczą z trującym powietrzem? Nowy Targ przenosi stację, Jaworzno usuwa czujniki
W Nowym Targu stację pomiaru powietrza przeniesiono z centrum nad rzekę z dala od zabudowań. W Rybniku - zmieniono dostawcę sensorów. Z Jaworzna w ogóle czujniki wyrzucono, bo prezydent stwierdził, że w Katowicach śmierdzi bardziej.
-
Czy Kampinoski Park Narodowy skurczy się dla dewelopera?
Mieszkańcy Lipkowa stawiają zasieki i ratują uwięzione na ogrodzonej działce łosie. Deweloper planuje wycinkę ponad 300 drzew i budowę osiedla na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak dowiedziała się Gazeta.pl - takich sytuacji wkrótce może być więcej.
-
Polskę zalewa węgiel z Rosji i Kolumbii. Skąd dokładnie pochodzi? Rządu to nie interesuje
Rosję oskarża się o sprzedawanie ukraińskiego antracytu z Donbasu. W Kolumbii gigantyczna kopalnia wysuszyła szesnaście rzek. Żeby wydobywać surowiec w Mozambiku, przesiedla się jego ubogich mieszkańców na jałowe ziemie. Węgiel z tych miejsc płonie w polskich piecach, ale nikt nie zbiera informacji na temat jego dokładnego pochodzenia.
-
Wojna o ekogroszek. Dlaczego górnicy chcą za wszelką cenę bronić rakotwórczego węgla?
Co roku w Polsce znika 46-tysięczne miasto - tyle osób umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza. Z rakotwórczym benzo(a)pirenem mamy największy problem w Europie. Rząd chce podnieść normy jakościowe węgla, którym pali się w domach, ale branża górnicza grozi wypowiedzeniem umowy społecznej.
-
Najlepszy sposób na zatrzymanie globalnego ocieplenia istnieje, ale przeszkodą są... publiczne pieniądze
Gdyby bydło było krajem, zajęłoby trzecie miejsce wśród państw emitujących najwięcej gazów cieplarnianych. Pieniądze z banków rozwoju płyną na preferencyjnych warunkach do międzynarodowych korporacji hodowlanych, którym zarzuca się korupcję, nielegalną wycinkę lasów i łamanie praw człowieka.