Co działo się w 2022 roku? Kalendarium memowe przypomni ci najważniejsze wydarzenia minionego roku

Kacper Kolibabski
Memy towarzyszą nam każdego dnia. Nie tylko rozśmieszają, ale mają też funkcje informacyjne, szczególnie gdy odnoszą się do bieżących wydarzeń. A te nieustannie są inspiracją do tworzenia dziesiątków memów. Z tego też powodu postanowiliśmy wykorzystać je do podsumowania 2022 roku.

Są dwa tematy, które przewijają się praktycznie przez cały rok i ze względu na ich tragiczne skutki nikomu nie trzeba o nich przypominać. Chodzi o wojnę w Ukrainie i drożyznę. W przypadku tej drugiej odsyłamy do poniższej analizy memów o inflacji, w której rozprawiamy się z mitami na jej temat. 

Wiele innych wydarzeń mogło jednak nam umknąć. Ale memy nie zapominają i z ich pomocą możemy prześledzić wydarzenia 2022 roku. 

Styczeń 2022

Początek roku zazwyczaj przebiega pod znakiem zmian w prawie. Nie inaczej było w 2022 roku, choć wystarczy rzut oka na memy, by przypomnieć sobie, że nowe przepisy narobiły większego szumu niż zazwyczaj. 

Nowe mandaty od początku 2022 rokuNowe mandaty od początku 2022 roku fot. paczaizm.pl

Na początku 2022 roku wszedł w życie nowy taryfikator mandatów. Ich wysokość skoczyła kilkukrotnie. Czy to zmieniło coś na polskich drogach? O tym Grzegorz Sroczyński rozmawiał na łamach Gazeta.pl z Łukaszem Zboralskim w poniższym artykule. 

Polski ŁadPolski Ład fot. Donald.pl

Polski ŁadPolski Ład fot. Tygodnie NIE

Styczeń bez dwóch zdań zdominowało wejście Polskiego Ładu. Okazało się, że reforma to jeden wielki bubel prawny, do którego naprawy potrzeba było setek zmian... i kolejnej reformy, która w życie weszła w połowie roku. Rząd zapowiadał niższe podatki dla osób, które nie zarabiają dużo, skończyło się na niższych pensjach. W lipcu obniżono też podatki dla przedsiębiorców, które w styczniu podniesiono. Na Next.Gazeta.pl wygenerowaliśmy aż 19 stron tekstów pod tagiem "Polski Ład".

PegasusPegasus fot. Tygodnik NIE

Na początku stycznia wróciła też sprawa Pegasusa - gdy Jarosław Kaczyński przyznał, że Polska kupiła oprogramowanie szpiegujące. Polacy nie byli zbyt zadowoleni z takiego obrotu spraw.

Rada Medyczna rezygnujeRada Medyczna rezygnuje fot. Sekcja Gimnastyczna

Środek kolejnej fali epidemii COVID-19, tysiące przypadków dziennie, jeszcze więcej pacjentów w szpitalu, a rząd nadal nie słuchał ekspertów. To rozwścieczyło ich na tyle, że aż 13 z 17 członków Rady Medycznej przy premierze złożyło rezygnację. Trudno o przykład, który lepiej by podsumowywał, jaki chaos panuje w naszym rządzie. 

Skandal w Ordo IurisSkandal w Ordo Iuris fot. donald.pl

Rozwód, którego powodem był romans, a to wszystko w Ordo Iuris - konserwatywnej organizacji katolickiej, która pokazała m.in. projekt w sprawie utrudnienia procedury...rozwodów. Rok zaczęliśmy bardzo mocno.

Skute bobo, czyli Mata zatrzymanySkute bobo, czyli Mata zatrzymany fot. kwejk.pl

Mata został zatrzymanyMata został zatrzymany fot. Ostry Hardkor/JoeMonster.org

Trudny styczeń zakończył się zatrzymaniem jednego z najpopularniejszych polskich raperów - Maty. Słuchacze Młodego Matczaka nie mogli być zdziwieni, że powodem zatrzymania było posiadanie marihuany. Mata miał przy sobie ledwie 1,5 g suszu i został szybko wypuszczony z aresztu. "Skute bobo" to artystyczne alter ego Maty, pseudonim odnosi się do slangowego określenia bycia pod wpływem marihuany. 

Luty 2022

Wojna w UkrainieWojna w Ukrainie fot. Tygodnik NIE

Macron negocjuje z PutinemMacron negocjuje z Putinem fot. Memsekcja.pl

Choć wojna w Ukrainie wybuchła dopiero 24 lutego, wojska rosyjskie stacjonowały pod granicą tego kraju już kilka tygodni wcześniej. Luty upłynął więc pod znakiem niepokojów, czy dojdzie do inwazji. Mediacje z Putinem prowadził prezydent Francji Emmanuel Macron i jak sami widzicie, odbiegały one od standardowych. 

Marzec 2022 

SankcjeSankcje fot. Tygodnik NIE

Już 9 marca "sankcjometr oszalał". Po niecałych trzech tygodniach od początku agresji na Ukrainę, Rosja wskoczyła na pierwsze miejsce pod względem sankcji nałożonych na kraj. 

Zniesienie obostrzeńZniesienie obostrzeń fot. paczaizm.pl

Koniec marca to też koniec większości obostrzeń covidowych. Od 28 marca został zniesiony obowiązek noszenia maseczek (z wyjątkiem podmiotów leczniczych). Liczba zakażeń w dniu ogłoszenia zmian (24 marca) - 8994. Resztę dopowiedzcie sobie sami. 

Kwiecień 2022

InflacjaInflacja fot. memsekcja.pl

W kwietniu GUS podał dane na temat marcowej inflacji. Okazało się, że po raz pierwszy w XXI wieku wzrost cen w Polsce osiągnął dwucyfrowy wynik - inflacja sięgnęła 11 proc. Niestety w kolejnych miesiącach wskaźnik ciągle rósł. Inflacja minimalnie wyhamowała dopiero we wrześniu, ale powodów do radości i tak nie było. 

Lewandowski kontra Iga ŚwiątekLewandowski kontra Iga Świątek fot. paczaizm.pl

Na początku kwietnia Iga Świątek została pierwszą rakietą świata. Na pierwsze miejsce w rankingu WTA wskoczyła po tym, jak koniec kariery ogłosiła Ashleigh Barty. Świątek udowodniła jednak, że nie znalazła się na szczycie przez przypadek i w 2022 roku wygrała Rolland Garros i US Open. A to zapoczątkowało jeden z najważniejszych trendów w memach 2022 roku - rywalizację tenisistki z Robertem Lewadnowskim. 

Strajk kontrolerów lotówStrajk kontrolerów lotów fot. kwejk.pl

Pod koniec kwietnia rozpoczął się strajk kontrolerów lotów, który sparaliżował niebo. Podobne problemy nękały całą Europę. 

Maj 2022

Ambasador Rosji oblany farbąAmbasador Rosji oblany farbą fot. Tygodnik NIE

W czerwcu ambasadora Rosji w Polsce oblano czerwoną farbą. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, dlaczego. Choć wiele osób obawiało się, że wywoła to jakiś konflikt, ostatecznie sprawa rozeszła się po kościach.

Czereśnie i inflacjaCzereśnie i inflacja fot. Tygodnik NIE

Czereśnie i inflacjaCzereśnie i inflacja fot. Donald.pl


W maju inflacja nie ustępowała. Czereśnie na początku sezonu zawsze są drogie, ale cena 260 zł za kilogram nawet w czasach takiej inflacji może szokować.

Czerwiec 2022

ChrustChrust fot. joemonster.org


Problemy z gazem i węglem w czerwcu dopiero się rozkręcają. I choć jeszcze było ciepło, już w połowie rokui minister klimatu zachęcał do zbierania chrustu w lesie.

Strajk kontrolerów lotów zakończonyuStrajk kontrolerów lotów zakończonyu fot. donald.pl


Pod koniec czerwca, po niemal dwóch miesiącach negocjacji kontrolerzy lotów osiągnęli porozumienie z PAŻP. 

KryptowalutyKryptowaluty fot. Tygodnik NIE


W czerwcu znów rozpoczął się kryptogeddon
, kolejny olbrzymi spadek wartości kryptowalut. 

Tomasz LisTomasz Lis fot. donald.pl

Tomasz Lis z "Newsweeka" odszedł już w maju. Ale dopiero w czerwcu rozkręciła się afera. WP wówczas opublikowało zarzuty wobec dziennikarza. Pracownicy zarzucali mu mobbing, seksizm i chamstwo. 

W czerwcu zaczęły też powstawać pierwsze obrazy generowane przez sztuczną inteligencję. Trend ten wybuchł i rozwijał się przez kolejne miesiące. My skorzystaliśmy z tej opcji, by zobaczyć, co algorytm wyrzuci, gdy wytycznymi będą paski z TVP. 

Lipiec 2022

Robert Lewandowski trafił do BarcelonyRobert Lewandowski trafił do Barcelony fot. Tygodnik NIE


O tym transferze pisały media na całym świecie. Robert Lewandowski w lipcu został piłkarzem Barcelony.

Olga TokarczukOlga Tokarczuk fot. donald.pl

Olga Tokarczuk w lipcu wypowiedziała zaś słowa, które poniosły się szerokim echem po Polsce. -  Literatura nie jest dla idiotów. Żeby czytać książki, trzeba mieć jakąś kompetencję, pewną wrażliwość, pewne rozeznanie w kulturze - powiedziała noblistka. Sprowokowała w ten sposób dyskusję na temat czytelnictwa.

CukierCukier fot. paczaizm.pl

Ważnym tematem lipca były też braki cukru w sklepach i jego wysoka cena. Wokół tematu narosła spora panika, ale eksperci tłumaczyli, że to tylko przejściowe problemy spowodowane zbiegiem kilku zdarzeń.

Sierpień 2022

Katastrofa na OdrzeKatastrofa na Odrze fot. paczaizm.pl

Katastrofa na Odrze to w ogóle jedno z najważniejszych wydarzeń 2022 roku. Niestety, mimo powagi problemu, polski rząd najwyraźniej nie bardzo się tym przejął, bo ryzyko kolejnej katastrofy wciąż jest bardzo duże, o czym pisali niedawno nasi dziennikarze.

Ławki patriotyczneŁawki patriotyczne fot. donald.pl

Na koniec sierpnia w całej Polsce stanęły ławki, których konstrukcja miała kształt konturów naszego kraju, a warte były 100 tys. zł każda. Ferment wywołał między innymi regulamin użytkowania ławek, który zabraniał np. leżenia na nich. Hitem stała się też ławka z Poznania, która została zniszczona przez... deszcz. I to ledwie 10 dni od jej postawienia. 

Wrzesień 2022

Jacek Kurski odchodzi z TVPJacek Kurski odchodzi z TVP fot. Tygodnik NIE

Jacek Kurski, człowiek odpowiedzialny za propagandę w TVP porównywaną do tej z czasów PRL został na początku września odwołany ze stanowiska. Zastąpił go Mateusz Matyszkowicz.

Karol III nowym królem Wielkiej BrytaniiKarol III nowym królem Wielkiej Brytanii fot. donald.pl

Po 70 latach panowania w wieku 96 lat 8 września 2022 roku zmarła królowa Elżbieta II. Królem Wielkiej Brytanii został zaś jej syn - Karol III. 

Michał DworczykMichał Dworczyk fot. Tygodnik NIE

Od czerwca 2021 r. na stronie Poufna Rozmowa regularnie publikowane są screeny wiadomości, które mają pochodzić ze skrzynki elektronicznej Michała Dworczyka. Jednak dopiero we wrześniu 2022 roku Dworczyk został usunięty z rządu.

Nord Stream 2Nord Stream 2 fot. twojememy.pl

Nord StreamNord Stream fot. paczaizm.pl


Wieloletnia inwestycja w gazociąg Nord Stream poszła na marne. Seria wybuchów zniszczyła infrastrukturę. Do dziś nie wiadomo, kto wysadził gazociąg. 

Październik 2022

Zmarł Jerzy UrbanZmarł Jerzy Urban fot. kwejk.pl

W poniedziałek 3 października zmarł Jerzy Urban. Dziennikarz, publicysta, założyciel i długoletni redaktor naczelny tygodnika "NIE", a w latach 1981-1989 rzecznik prasowy Rady Ministrów PRL oraz współtwórca propagandy i cenzury stanu wojennego miał 89 lat.

Stopy procentoweStopy procentowe fot. Tygodnik NIE


Po 12 podwyżkach stóp procentowych z rzędu cykl został zatrzymany.
Do dziś RPP utrzymuje je na poziomie 6,75 proc. 

KerfuśKerfuś fot. kwejk.pl

W październiku serca Polaków podbił Kerfuś. Robot był jednym z najważniejszych trendów w memach w 2022 roku. 

Liz Truss przegrała z sałatąLiz Truss przegrała z sałatą fot. Rob Kenny

W lipcu Boris Johnson ustąpił ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii. Jego następczynią dopiero we wrześniu została Liz Truss. I choć może to dziwić, sprawowała tę funkcję jeszcze gorzej i śmieszniej niż jej poprzednik. Liz Truss zrezygnowała po tym, jak Wielka Brytania źle przyjęła jej reformę obniżającą podatki dla najbogatszych. "Daily Star" chciał sprawdzić, kto wytrwa dłużej - Liz Truss na stanowisku premierki Wielkiej Brytanii czy główka sałaty, zanim zgnije. Premierka ustąpiła 20 października po 45 dniach i tym samy przegrała z sałatą.

Apostazja Dawida PosiadłyApostazja Dawida Posiadły fot. Tydonik NIE

Apostazja Dawida PosiadałyApostazja Dawida Posiadały fot. Kwejk.pl


Pod koniec października Dawid Podsiadło był gościem ostatniego odcinka podcastu Kuby Wojewódzkiego i Piotra Kędzierskiego. W rozmowie zapowiedział odejście z Kościoła katolickiego i przyznał, że jest w trakcie procesu apostazji.

Jerzy StuhrJerzy Stuhr fot. Polska Orka Polityczna

Choć wyższe mandaty przyniosły pewną poprawę, to Polska niewątpliwie wciąż ma problem z alkoholem. Gwiazdy prowadzące pod wpływem są zatrzymywane nad Wisłą niestety regularnie. W ubiegłym roku złapano Beatę Kozidrak. W październiku 2022 roku natomiast Jerzy Stuhr nie tylko prowadził samochód pod wpływem alkoholu, ale do tego potrącił motocyklistę.

TwitterTwitter fot. Kwejk.pl

Pod koniec miesiąca Elon Musk ostatecznie kupił Twittera za 44 mld dolarów. To, co działo się później, jest już historią. Od trzech miesięcy jesteśmy świadkami bardzo chaotycznego zarządzania platformą. Miliarder wprowadza zmiany i testuje je na żywym organizmie. Większość jego pomysłów okazuje się chybiona i zostają szybko wycofane. 

Listopad 2022

Kaczyński o kobietach dających w szyjęKaczyński o kobietach dających w szyję fot. Wiktoria Szydło

W listopadzie Jarosław Kaczyński podpadł całej Polsce słowami o młodych kobietach "dających w szyję".

Grudzień 2022

Jacek KurskiJacek Kurski fot. Tygodnik NIE

Jacek Kurski nie pozostawał długo bezrobotny. Zaskakuje jednak kierunek, w którym poszedł. Były prezes TVP Jacek Kurski rozpoczął pracę jako Alternate Executive Director szwajcarsko-polskiej konstytuanty w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie. Jego kandydaturę zgłosił prezes NBP Adam Glapiński.

30 milionó premii dla piłkarzy za mundial30 milionó premii dla piłkarzy za mundial fot. donald.pl

Wojciech Szczęsny i Robert LewandowskiWojciech Szczęsny i Robert Lewandowski fot. jbzd.pl


Na przełomie listopada i grudnia dominował temat mundialu. Polacy zdołali wyjść z grupy mistrzostw świata w piłce nożnej. W trakcie tej przygody Wojciech Szczęsny obronił karnego późniejszego mistrza świata Leo Messiego, a Robert Lewandowski wreszcie strzelił bramkę na mundialu. Nie obyło się bez kontrowersji, gdy w mediach pojawiła się informacja, że piłkarze za awans otrzymają 30 mln zł premii od rządu. Ostatecznie nagrody nie przyznano.

Pobór do wojskaPobór do wojska fot. donald.pl

Od początku grudnia Polska dyskutowała na temat poboru. Ministerstwo Obrony ma bowiem w planach przeszkolić 200 tys. rezerwistów. 

Remont komendy po wybuchu granatnikaRemont komendy po wybuchu granatnika fot. paczaizm.pl

W grudniu memosferę rozsadził (gra słów zamierzona) jeszcze jeden temat. W Komendzie Głównej Policji został uruchomiony granatnik i to w biurze komendanta głównego. Gen. Jarosław Szymczyk mimo tego utrzymał posadę. Policja na cito szuka teraz ekipy remontowej.

Więcej o: