-
Kraków na podium miast o najgorszej jakości powietrza na świecie. Goni go Warszawa
Temperatura w Polsce w ciągu ostatnich dni znacznie spadła. Efekt? Znów pojawił się smog - i to nie byle jaki. W poniedziałek 21 listopada Kraków i Warszawa znalazły się w ścisłej czołówce pięciu miast z najgorszą jakością powietrza na świecie.
-
Ostrołęka. Dał się sfilmować w intymnej chwili. Kobieta zagroziła, że "zamieni jego życie w piekło"
Policjanci z Ostrołęki (woj. mazowieckie) ostrzegają przed zamieszczaniem w sieci prywatnych zdjęć i filmów. O tym, jak niebezpieczne może się to okazać, przekonał się ostatnio jeden z mieszkańców powiatu ostrołęckiego. Po intymnym wideoczacie mężczyzna padł ofiarą szantażu.
-
Tatry. Można już wjechać kolejką na Kasprowy Wierch. A w górach cieplej niż w Zakopanem
Od niedzieli, po przeglądzie technicznym, ruszyła ponownie kolej linowa na Kasprowy Wierch w Tatrach. Przestój trwał dwa dni dłużej, niż pierwotnie planowano. Pod Giewont na długi weekend przyjechało natomiast dużo turystów.
-
Premier o komisji weryfikacyjnej ws. energetyki. "Będzie badała bez żadnego znieczulenia"
Premier Mateusz Morawiecki podczas środowej konferencji prasowej poświęconej budowie reaktorów atomowych w Polsce stwierdził, że jest za powołaniem komisji weryfikacyjnej w sprawie energetyki. Szef rządu zapowiedział, że w ciągu dwóch tygodni zostanie ogłoszony projekt powołujący takie gremium.
-
Jeden wiatrak wystarczy 20-30 tys. osób. Przez 10H straciliśmy już tyle energii, ile zużywamy w ciągu dwóch lat
Energia pozyskiwana z wiatru jest czysta, a jej pozyskiwanie bardzo tanie. Cóż z tego, skoro budowę nowych wiatraków blokuje zasada 10H. Jak wylicza think tank Ember, gdyby nie ona, udałoby się nam pozyskać z wiatru do tej pory 60 terawatogodzin (i oszczędzić nawet 30 mln ton węgla). - To tyle, ile wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce zużywają w ciągu dwóch lat - mówił w Zielonym Poranku Gazeta.pl Piotr Czopek z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ile energii dostarczy jedna turbina i jak długo trwa jej budowa?
-
PiS planuje waloryzację 500 plus? Jarosław Kaczyński uchylił rąbka tajemnicy. "Dzieci jest za mało"
Waloryzacja 500 plus w obliczu rosnącej inflacji to temat, który coraz częściej poruszają politycy PiS. Niedawno na ten temat krytycznie wypowiadała się m.in. Marlena Maląg. W sobotę, podczas spotkania z wyborcami mówił o niej również prezes partii rządzącej, Jarosław Kaczyński.
-
Elon Musk znów zmienia zdanie. Będzie finansował system Starlink dla Ukrainy. "Do diabła z tym"
Elon Musk zapowiedział, że jego firma SpaceX będzie nadal finansowała działanie systemu komunikacji satelitarnej Starlink na Ukrainie. Wcześniej miliarder mówił o braku funduszy na utrzymanie sieci komunikacyjnej.
-
Na energii z wiatru i słońca moglibyśmy pokaźnie oszczędzić. Ekspert: "Spadki rzędu kilkuset złotych". Jest haczyk
Energia pozyskiwana z wiatru i dzięki promieniom słonecznym jest tania, ale niestety w Polsce jej pozyskiwanie jest, póki co, utrudnione. Jak bardzo wiatraki i panele fotowoltaiczne mogą pomóc nam obniżyć ceny prądu? W Zielonym Poranku Gazeta.pl rozmawialiśmy na ten temat z Piotrem Czopkiem z Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
-
USA. Pentagon przekaże Ukrainie nowy pakiet pomocy militarnej. Wiemy, co się w nim znajdzie
Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej o wartości 725 milionów dolarów. Decyzję tej sprawie podjął prezydent Joe Biden. Uzbrojenie będzie pochodzić z obecnych zasobów Pentagonu.
-
Nowe sankcje UE wobec Rosji weszły w życie. Restrykcjami objęto m.in. Aleksandra Dugina
Pułapy cenowe na rosyjską ropę, ograniczenia w imporcie i eksporcie z Rosją oraz uderzenie w możliwości modernizacyjne jej gospodarki - to niektóre z najnowszych sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Ósmy pakiet restrykcji został właśnie opublikowany w unijnym Dzienniku Urzędowym i tym samym wszedł w życie.
-
Ładowarka USB C będzie obowiązkowa w całej Unii. PE zatwierdza nowe przepisy
Za dwa lata w Unii Europejskiej będzie jedna, uniwersalna ładowarka do małych i średnich przenośnych urządzeń elektronicznych. Od jesieni 2024 roku wspólnym portem ładowania będzie USB typu C. Europosłowie na sesji plenarnej w Strasburgu zatwierdzili unijne przepisy w tej sprawie.
-
Czechy przywrócą kontrole na granicy ze Słowacją. "Wyczerpaliśmy środki przewidziane przez prawo"
Czeski rząd zdecydował o czasowym przywróceniu kontroli na granicy ze Słowacją. Będą one obowiązywać od czwartku, wstępnie przez 10 dni. Powodem jest wzmożenie nielegalnej migracji.
-
W sobotę oficjalne otwarcie Kanału Żeglugowego przez Przekop Mierzei Wiślanej. Szukano "odważnego kapitana"
W sobotę (17 września) nastąpi uroczyste otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną - nowej drogi wodnej, łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Od niedzieli kanał będzie ogólnodostępny dla jednostek pływających. Po raz pierwszy w historii będą one mogły wpłynąć na Zalew Wiślany z pominięciem rosyjskiej strefy przybrzeżnej. Pełną funkcjonalność kanał uzyska w przyszłym roku.
-
Strasburg. Przewodnicząca KE wygłosi orędzie o stanie Unii. Przedstawi sposoby na walkę z kryzysem energetycznym
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosi dziś w Parlamencie Europejskim w Strasburgu orędzie o stanie Unii (początek ok. 9.00). Następnie odbędzie się debata z europosłami, która ma potrwać około trzech godzin.
-
Wyciek maili Daniela Obajtka na serwisie Poufna Rozmowa? Orlen zajął stanowisko
W piątek 2 września serwis Poufna Rozmowa zapowiedział publikacjię wiadomości, które mają pochodzić ze skrzynki mailowej Daniela Obajtka. Opublikowano również pierwszego maila. Dotychczas publikowane na portalu wiadomości miały pochodzić jedynie ze skrzynki mailowej Michała Dworczyka, szefa KPRM.
-
Gazprom jednak nie odkręci kurka. Uruchomienie Nord Stream 1 odwołane. Pretekstem "wyciek"
Gazprom odwołał zapowiedziane na sobotni poranek wznowienie pracy gazociągu Nord Stream 1. Jak wyjaśnia biuro prasowe gazowego giganta, dostrzeżono wyciek oleju na agregacie tłoczącym gaz. Do usterki miało dojść w kompleksie "Portowaja" w pobliżu Wyborga nad Morzem Bałtyckim.
-
Co zamiast WIBOR? Jest decyzja Komitetu Sterującego. Zastąpi go wskaźnik WIRD
Indeks WIRD zastąpi WIBOR - decyzję o wyborze podjął Komitet Sterujący narodowej grupy roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych. WIRD ma docelowo stać się kluczowym wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej, który stosowany jest w umowach i instrumentach finansowych oraz przez fundusze inwestycyjne.
-
Wiceprezes PAN alarmuje: To największa susza od kilkuset lat. Objęła 45 proc. terytorium UE
Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk hydrolog prof. Paweł Rowiński powiedział, że dane naukowe wskazują, iż w tym roku możemy mieć do czynienia z najgłębszą od 500 lat suszą w Europie. Również inne kontynenty są zagrożone wysychaniem rzek, jezior oraz obniżaniem się poziomu wód gruntowych.
-
Rusza Gazociąg Polska-Słowacja. W piątek premierzy Morawiecki i Heger symbolicznie uruchomią przesył gazu
Na terenie Tłoczni Strachocina w powiecie sanockim zostanie oddany do eksploatacji międzynarodowy Gazociąg Polska-Słowacja. W uroczystości wezmą udział szefowie rządów obu krajów - Mateusz Morawiecki i Eduar Heger. "W ramach uroczystości premierzy symbolicznie uruchomią przesył gazu pomiędzy oboma państwami" - podała KPRM. Początek o godzinie 10.
-
Słowacja dostanie niemieckie czołgi Leopard 2 w zamian za pojazdy przekazane Ukrainie. "Wymiana okrężna"
W zamian za dostawę 30 bojowych wozów piechoty na Ukrainę Słowacja otrzyma 15 niemieckich czołgów typu Leopard 2 A4 - poinformował we wtorek szef słowackiego MON Jaroslav Nad'. Oficjalny dokument dotyczący współpracy podpisali sekretarz stanu w słowackim MON Marián Mayer i sekretarz stanu w niemieckim MON Benedikt Zimmer.