Grzegorz Sroczyński

Dziennikarz i publicysta Gazeta.pl. Autor cyklu Wywiady Sroczyńskiego. Laureat m.in. nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press. W latach 1999-2017 pracował w Gazecie Wyborczej. Jest także autorem audycji Świat się chwieje w Radiu TOK FM i podcastu Sabat symetrystów.

Grzegorz Sroczyński
 • Tusk po wyborach zrobi z sędziami puciu-puciu, ale fikać za bardzo im nie pozwoli
 • Tak pruje się globalizacja. 'Biden kupuje amerykańskie, Scholz kupuje niemieckie'

  Tak pruje się globalizacja. "Biden kupuje amerykańskie, Scholz kupuje niemieckie"

  Europa wymyśliła sobie patent na dalsze dostatnie życie i zarabianie - zielone technologie - a tu wychodzi Biden z tym samym pomysłem. Nie dość, że przegraliśmy z Amerykanami i Chińczykami w Big Tech, to teraz możemy przegrać w zielone. Europejskie elity czują się zagonione do narożnika i wściekłe na USA - z prawnikiem i europeistą Dominikiem Chedą rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Czy Tusk pomaga PiS? 'Część wyborców tak go nie lubi, że zostaną w domach'

  Czy Tusk pomaga PiS? "Część wyborców tak go nie lubi, że zostaną w domach"

  Istnieje mocne przeświadczenie po stronie opozycyjnej, że wszystko musi się zawalić, nie ma cudów. "Jesteśmy na skraju przepaści, to się zaraz rozleci". I jakiejś części elektoratu opozycyjnego taka narracja odpowiada. Natomiast jeśli weźmiemy większość społeczeństwa, to na nich mocne straszenie już nie działa. Bo w 2022 roku przeżywali masę lęków, które się nie zmaterializowały - z szefem IBRIS-u Marcinem Dumą rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Algorytm kocha Tuska. Opozycja wygrywa z PiS-em bitwę o internet

  Algorytm kocha Tuska. Opozycja wygrywa z PiS-em bitwę o internet

  Przesada i prostota - czyli umowna "Polska w ruinie" - to najbardziej skuteczna dziś metoda komunikacji politycznej w necie. W dodatku uważam - i mówię to z pełnym przekonaniem - że mało który polityk tak dobrze rozumie media społecznościowe jak Donald Tusk. Tusk jest politykiem najlepiej skalibrowanym względem algorytmu - z szefem Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Michałem Fedorowiczem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Polska literatura ostrzega: natura to mściwe monstrum, które chce naszej krwi

  Polska literatura ostrzega: natura to mściwe monstrum, które chce naszej krwi

  Polska literatura współczesna wyświetla nam trzy warianty przyszłości. Złe i krótkie. We wszystkich natura powraca jako mściwe monstrum, a demokracja liberalna zostaje przemielona i upchnięta w kiszkę dyktatury - z Przemysławem Czaplińskim, krytykiem literackim, przewodniczącym jury nagrody NIKE rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Klęska 'zero covid' w Chinach: 'U nas rządzą eksperci, więc zaspawamy ci drzwi'

  Klęska "zero covid" w Chinach: "U nas rządzą eksperci, więc zaspawamy ci drzwi"

  Pekin nie przyzna się do błędu. No bo jak to? Przecież my wszystko robimy naukowo! To Zachód ma ten swój niespójny i niesprawny system demokratyczny, a my mamy prawdziwą merytokrację. Jeśli naukowcy mówili nam, że trzeba ludzi odizolować, to natychmiast to wprowadziliśmy na sto procent - z analitykiem chińskiej polityki Michałem Boguszem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Jedna czwarta Polek jest bezdzietna. 'Bez stałych etatów dzieci nie będzie'
 • Jak kryptowaluty oszukały świat. 'Zamiast wolności i równości mamy łowy na jelenie'
 • Cała Polska kocha Ukraińców? 'Są już sondaże tak złe, że nie zostały opublikowane'
 • Nie wolno już klepać w tyłek? Elon Musk zrobi to za ciebie

  Nie wolno już klepać w tyłek? Elon Musk zrobi to za ciebie

  Problem nie w Musku, tylko w tym, że nie ma obecnie wystarczająco silnych instytucji publicznych, które byłyby w stanie korygować jego zachowania. On po prostu robi to, na co ma ochotę i za to go kochają młodzi mężczyźni - z Filipem Konopczyńskim, analitykiem społeczeństwa informacyjnego rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Stagflacja już tu jest. Przyszła do nas ze świata, ale Kaczyński też się dołożył
 • Rosja jako anty-Zachód. 'Kradniemy i mamy kochanki, ale i tak unosimy się ponad wami'

  Rosja jako anty-Zachód. "Kradniemy i mamy kochanki, ale i tak unosimy się ponad wami"

  Z Putinem jest tak - i musisz o tym pamiętać - że jak dostaje po gębie, to eskaluje. Radykalizuje się, a nie wycofuje. Wszyscy opowiadają, że on się cofnie tylko przed siłą, ale to nie jest prawda, bo dotąd nigdy tak się nie zachował - z Piotrem Skwiecińskim, kiedyś dziennikarzem, a dziś dyplomatą, do niedawna szefem Instytutu Polskiego w Moskwie rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Niemcy kopiują Morawieckiego. 'Wypchnęli 200 mld euro poza budżet i zaciągają długi'
 • 'Tak trudnej sytuacji Rosjanie nie mieli nawet w 1941 roku. Atom też nie pomoże'
 • 'Pogaś światła, załóż sweter. Przykręcenie kaloryfera powinno być obowiązkowe'

  "Pogaś światła, załóż sweter. Przykręcenie kaloryfera powinno być obowiązkowe"

  Rosja prawdopodobnie całkowicie odetnie Europę od surowców w środku zimy. Mamy zmięknąć i spotulnieć. Rząd już teraz powinien wprowadzić obowiązek oszczędzania, ale władza w Polsce boi się reakcji społecznej, no bo u nas, wiadomo, nie będzie nikt mi mówił, ile mam mieć stopni w sypialni - z ekspertem rynku energii Wojciechem Jakóbikiem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Idzie kryzys w kształcie 'V'. Najpierw zjazd, a potem odbicie, że głowę urywa

  Idzie kryzys w kształcie "V". Najpierw zjazd, a potem odbicie, że głowę urywa

  - Nie zazdroszczę obecnie rządzącym w Europie. Muszą wybierać między rodzajami społecznego niezadowolenia: albo stracicie pracę i będziecie marzli, albo dorzucimy kasę, ale będziecie mieli inflację. Otoczenie zewnętrzne jest tak trudne, że ciężko o strategię win-win. Najlepiej byłoby w ogóle nie grać w tę grę, no ale trzeba, rządy muszą coś zrobić i chyba kombinują wszyscy nieźle - z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą banku Pekao SA, rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • 'Czarnek to nie jest głąb. Urósł z dziesięć razy tylko dlatego, że jest atakowany'

  "Czarnek to nie jest głąb. Urósł z dziesięć razy tylko dlatego, że jest atakowany"

  - Jak rozmawiam z ludźmi - także z rodzicami moich uczniów - to nie widzę wielu klientów na te wszystkie idiotyzmy, które media produkują tak obficie. Mam obawy, że w mediach pojawiła się grupa ludzi, którym wmówiono, że skuteczność oznacza zniżanie się do minimalnego poziomu - z dziennikarzem i nauczycielem historii Janem Wróblem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Imprezy Sanny Marin. 'Rządowi za dobrze szło i trzeba było znaleźć kij'
 • 'Rosja przegra z wyczerpania. Została zmuszona do wytracania ludzi i amunicji'
 • Rząd się modli o ciepłą zimę. 'Energia będzie śmiesznie tania, ale za 20 lat'

  Rząd się modli o ciepłą zimę. "Energia będzie śmiesznie tania, ale za 20 lat"

  - Być może przy ciepłej zimie i workach pieniędzy zrzucanych z helikopterów rządowi uda się przejść to bagno relatywnie niskim kosztem społecznym i sondażowym. Ale jeżeli temperatura się obniży, Putin całkowicie zakręci kurek z gazem, Niemcy nie dadzą rady, no to jesteśmy w świecie, którego nie widzieliśmy - z Robertem Tomaszewskim z Polityki Insight rozmawia Grzegorz Sroczyński.