Grzegorz Sroczyński

Dziennikarz i publicysta Gazeta.pl. Autor cyklu Wywiady Sroczyńskiego. Laureat m.in. nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press. W latach 1999?2017 pracował w Gazecie Wyborczej. Jest także autorem audycji Świat się chwieje w Radiu TOK FM i podcastu Sabat symetrystów.

Grzegorz Sroczyński
 • Putina skorumpować się nie da. Zrezygnuje z zachodnich kont, byle trwać

  Putina skorumpować się nie da. Zrezygnuje z zachodnich kont, byle trwać

  Próbowaliśmy elitę polityczną Rosji przez lata westernizować, czytaj: przekupić, tymczasem mamy sytuację odwrotną, że to Rosjanie nas skuteczniej skorumpowali. Dziś moglibyśmy im jedynie powiedzieć: możecie zarobić trochę więcej. Ale im już nie zależy - z prof. Agnieszką Legucką rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • "Patusy", "pasożyty", "hołota". Klasa średnia chce żyć i lżyć
 • Dyktatura pięćdziesięciolatków. "Chcą wszystko zmienić, żeby wszystko pozostało tak jak jest"
 • Komuniści, głupki, złodzieje. Jak polaryzacja niszczy USA

  Komuniści, głupki, złodzieje. Jak polaryzacja niszczy USA

  Wyborcy dostają od mediów obraz przeciwnika, który staje się Hitlerem. O kim w kółko mówią media liberalne? O Marjorie Taylor Greene i Lauren Boebert, czyli postaciach ekstremalnych w Partii Republikańskiej. Chodzi o to, żebyś, myśląc o republikanach, widział twarze najbardziej ekstremalnych aktorów - z badaczem polaryzacji Dominikiem Stecułą z Colorado State University rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Zielona wyspa 2. "Jak patrzę na dane z Polski, to mnie wbija w fotel"

  Zielona wyspa 2. "Jak patrzę na dane z Polski, to mnie wbija w fotel"

  - Moim zdaniem ględzenie, że jesteśmy "montownią pralek", jest już dawno nieaktualne. Od dziesięciu lat słyszę o tej "montowni pralek", o "pułapce średniego rozwoju" i "panu Zenku", który bazuje na taniej pracy i nie jest innowacyjny. Te koncepcje się totalnie nie sprawdzają - z ekonomistą Ignacym Morawskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Ewangelia według Elona Muska: Zarabiam miliardy, żeby was uratować

  Ewangelia według Elona Muska: Zarabiam miliardy, żeby was uratować

  Nie mam wątpliwości, że SpaceX czy NASA dowiozą człowieka na Marsa. Będzie to fascynujący projekt badawczy i wspaniałe osiągnięcie naszego gatunku. Ale bajdurzenie, że się w ten sposób uratuje ludzkość i powstanie tam milionowa metropolia, będą kluby nocne i pizzerie, to jest jakiś absurd - z Wojciechem Borowiczem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • "Komunizm". "Janosik". "Inwazja marksizmu". Dlaczego rozmawiamy tak głupio o podatkach?
 • Pawlicki: TVP to teraz samodzielny ośrodek władzy jak Nowogrodzka czy Pałac Prezydencki
 • "Segregowanie śmieci to hipokryzja. Czy to zmieszamy, czy nie, dla planety mała różnica"
 • Biden złamał neoliberalizm. "To największy przewrót od czasów Reagana"

  Biden złamał neoliberalizm. "To największy przewrót od czasów Reagana"

  Nie sądzę, żeby udało się wrócić po pandemii do opowieści, że trzeba ciąć wydatki na usługi publiczne i obniżać podatki wielkiemu biznesowi. Od marca zeszłego roku do dziś Amerykanie dostali już trzy programy pomocowe, które w sumie kosztowały 22 procent amerykańskiego PKB! Więc jeśli za chwilę ktoś powie, że nie można wydać stu miliardów dolarów na stołówki w szkołach, to będzie śmiech na sali - z prof. Tomaszem Makarewiczem z Uniwersytetu w Bielefeld rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Doktoraty copy-paste. Polska nauka uzależniła się od plagiatów

  Doktoraty copy-paste. Polska nauka uzależniła się od plagiatów

  - To byłby ogromny despekt dla państwa. Gigantyczna afera. Wyobraża pan to sobie? Nagle jedna trzecia polskich prac dyplomowych obronionych w ostatnich latach świeci się w programie antyplagiatowym na czerwono - z prof. Markiem Wrońskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Kędzierski: Będzie, jak było, tyle że bardziej. Z pandemią Polska przegrała

  Kędzierski: Będzie, jak było, tyle że bardziej. Z pandemią Polska przegrała

  Mamy tragiczną śmiertelność drugiej jesiennej fali, prawdopodobnie będziemy mieli tragedię obecnej wiosennej fali, ale informacje, że naprawdę było źle, docierają z ponad miesięcznym opóźnieniem, kiedy ludzie już przestają tym żyć. Znacznie łatwiej jest tę tragedię ukryć - z Marcinem Kędzierskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Sroczyński: Nic lepszego niż "500 plus" nie mogło się Polsce trafić

  Sroczyński: Nic lepszego niż "500 plus" nie mogło się Polsce trafić

  Powszechność i bezwarunkowość wypłat z programu "500 plus" jest jednym z najmądrzejszych posunięć w życiu Kaczyńskiego. Gdyby ten program wprowadzał Zandberg, Trzaskowski, Kosiniak-Kamysz czy ktokolwiek inny przytomny, to musiałby zrobić to samo. Bo klasę wyższą i średnią trzeba sobie "kupić", zjednać do takich posunięć.

 • Polacy, jesteście zwyczajni. Ani wielcy bohaterowie, ani straszni antysemici

  Polacy, jesteście zwyczajni. Ani wielcy bohaterowie, ani straszni antysemici

  - Część antypisu w ogóle nie chce myśleć o narodzie, uważają, że są Europejczykami i że ten spór jest anachroniczny. Zwłaszcza inteligencja ma taki pogląd. To jest nieprawda. Ten spór trwa i nie da się od niego uciec - z prof. Brianem Porter-Szucsem z Michigan University rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Rządy mają moc. Po 30 latach władza nad rynkami wraca w ręce polityków
 • "Śmieci, wieśniaki, hołota". Jak dyskryminuje się białych w USA

  "Śmieci, wieśniaki, hołota". Jak dyskryminuje się białych w USA

  Kiedy biały kończy w przyczepie kempingowej, nie ma nic na swoje usprawiedliwienie. Przecież jest uprzywilejowany rasowo, więc jeśli mu nie wyszło, to wyłącznie jego wina. W poprawnej politycznie Ameryce można obrażać ubogich białych w zasadzie bez konsekwencji - z Małgorzatą Durską rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Szło wam dobrze, wyszło źle. Zachód się dziwi pandemii w Polsce

  Szło wam dobrze, wyszło źle. Zachód się dziwi pandemii w Polsce

  - Ponad 70 tysięcy zgonów nadmiarowych... Ludzie chyba nie byliby w stanie normalnie funkcjonować, gdyby dotarła do nich skala tej tragedii. Zresztą ja sam, chociaż siedzę w tym zawodowo, teraz już ograniczam czytanie doniesień związanych z pandemią do minimum niezbędnego w pracy naukowej - z Michałem Zabdyrem-Jamrozem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd

  Wiech: Chodzi o gaz, nie o klimat. Niemcy nas pchają w zielony absurd

  Zielona lewica snuje rzewne opowieści, że "sto procent OZE tu i teraz". I wtedy prawicy łatwo straszyć ludzi, że to szaleństwo. Albo rozdmuchiwać takie sytuacje jak z Niemiec na początku roku, kiedy w systemie praktycznie zabrakło źródeł odnawialnych, energetyka wiatrowa pracowała na poziomie kilku procent mocy - z Jakubem Wiechem z portalu Energetyka24 rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Zboralski: Na drogach jesteśmy bandytami. Polak nie zwalnia nawet na pasach
 • Gebert: Świat pachnie wojną. I nie chodzi o ropę, tylko kto będzie większym kogutem

  Gebert: Świat pachnie wojną. I nie chodzi o ropę, tylko kto będzie większym kogutem

  - Jak działa dziś świat? Nie porządkują go już ani ropa, ani żadne ideologie. Trochę to żenujące po Heglu, po Marksie, a nawet po Fukuyamie, ale dziś chodzi już tylko o to, kto w swoim regionie weźmie za mordę innych, kto będzie największym kogutem na wzgórzu - z Konstantym Gebertem (Dawidem Warszawskim) rozmawia Grzegorz Sroczyński.