Grzegorz Sroczyński

Dziennikarz i publicysta Gazeta.pl. Autor cyklu Wywiady Sroczyńskiego. Laureat m.in. nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press. W latach 1999-2017 pracował w Gazecie Wyborczej. Jest także autorem audycji Świat się chwieje w Radiu TOK FM i podcastu Sabat symetrystów.

Grzegorz Sroczyński
 • 'AI jest słabsza niż Salieri. Jak zwolnię grafika, to będę miał produkt banalny'
 • Biden ogrzał Europę. Ameryka daje gaz i chce mieć 'wpływ korygujący'

  Biden ogrzał Europę. Ameryka daje gaz i chce mieć "wpływ korygujący"

  Z polskiego systemu energetycznego może wypaść jedna piąta obecnych elektrowni węglowych i połowa zwyczajnego poboru. I teraz pytanie: kto zbuduje fabrykę w kraju, który na stałe będzie musiał wkomponować w swoją gospodarkę 20 stopień zasilania? - z analitykiem systemów energetycznych Jakubem Wiechem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Toksyczna opozycja. 'Żarty z Obajtka, że jest z Pcimia, to przepis na przegrane wybory'
 • 'Mówienie, że dłuższa praca na pewno wam się opłaci, jest mamieniem ludzi'

  "Mówienie, że dłuższa praca na pewno wam się opłaci, jest mamieniem ludzi"

  Nasz system emerytalny jest dobry dla mężczyzny na etacie, który nie ma przerw w karierze, nieźle zarabia i systematycznie awansuje. Takie osoby będą miały dobre świadczenia. Kobieta z rocznika 1986 dostanie najprawdopodobniej emeryturę minimalną - z Janiną Petelczyc, ekspertką ds. zabezpieczenia społecznego rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • 'Płace spadają pierwszy raz od lat 90. Opozycja musi mieć pomysł na podwyżki'

  "Płace spadają pierwszy raz od lat 90. Opozycja musi mieć pomysł na podwyżki"

  Najważniejszym zjawiskiem w polskiej gospodarce jest obecnie spadek naszych dochodów realnych. Pensje rosną wolniej od inflacji, realne wynagrodzenia spadną w tym roku o kilka procent i to pierwszy taki moment od lat 90. Programy wyborcze opozycji powinny się jakoś do tego odnieść - z ekonomistą Marcinem Wrońskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Tusk po wyborach zrobi z sędziami puciu-puciu, ale fikać za bardzo im nie pozwoli
 • Tak pruje się globalizacja. 'Biden kupuje amerykańskie, Scholz kupuje niemieckie'

  Tak pruje się globalizacja. "Biden kupuje amerykańskie, Scholz kupuje niemieckie"

  Europa wymyśliła sobie patent na dalsze dostatnie życie i zarabianie - zielone technologie - a tu wychodzi Biden z tym samym pomysłem. Nie dość, że przegraliśmy z Amerykanami i Chińczykami w Big Tech, to teraz możemy przegrać w zielone. Europejskie elity czują się zagonione do narożnika i wściekłe na USA - z prawnikiem i europeistą Dominikiem Chedą rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Czy Tusk pomaga PiS? 'Część wyborców tak go nie lubi, że zostaną w domach'

  Czy Tusk pomaga PiS? "Część wyborców tak go nie lubi, że zostaną w domach"

  Istnieje mocne przeświadczenie po stronie opozycyjnej, że wszystko musi się zawalić, nie ma cudów. "Jesteśmy na skraju przepaści, to się zaraz rozleci". I jakiejś części elektoratu opozycyjnego taka narracja odpowiada. Natomiast jeśli weźmiemy większość społeczeństwa, to na nich mocne straszenie już nie działa. Bo w 2022 roku przeżywali masę lęków, które się nie zmaterializowały - z szefem IBRIS-u Marcinem Dumą rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Algorytm kocha Tuska. Opozycja wygrywa z PiS-em bitwę o internet

  Algorytm kocha Tuska. Opozycja wygrywa z PiS-em bitwę o internet

  Przesada i prostota - czyli umowna "Polska w ruinie" - to najbardziej skuteczna dziś metoda komunikacji politycznej w necie. W dodatku uważam - i mówię to z pełnym przekonaniem - że mało który polityk tak dobrze rozumie media społecznościowe jak Donald Tusk. Tusk jest politykiem najlepiej skalibrowanym względem algorytmu - z szefem Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Michałem Fedorowiczem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Polska literatura ostrzega: natura to mściwe monstrum, które chce naszej krwi

  Polska literatura ostrzega: natura to mściwe monstrum, które chce naszej krwi

  Polska literatura współczesna wyświetla nam trzy warianty przyszłości. Złe i krótkie. We wszystkich natura powraca jako mściwe monstrum, a demokracja liberalna zostaje przemielona i upchnięta w kiszkę dyktatury - z Przemysławem Czaplińskim, krytykiem literackim, przewodniczącym jury nagrody NIKE rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Klęska 'zero covid' w Chinach: 'U nas rządzą eksperci, więc zaspawamy ci drzwi'

  Klęska "zero covid" w Chinach: "U nas rządzą eksperci, więc zaspawamy ci drzwi"

  Pekin nie przyzna się do błędu. No bo jak to? Przecież my wszystko robimy naukowo! To Zachód ma ten swój niespójny i niesprawny system demokratyczny, a my mamy prawdziwą merytokrację. Jeśli naukowcy mówili nam, że trzeba ludzi odizolować, to natychmiast to wprowadziliśmy na sto procent - z analitykiem chińskiej polityki Michałem Boguszem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Jedna czwarta Polek jest bezdzietna. 'Bez stałych etatów dzieci nie będzie'
 • Jak kryptowaluty oszukały świat. 'Zamiast wolności i równości mamy łowy na jelenie'
 • Cała Polska kocha Ukraińców? 'Są już sondaże tak złe, że nie zostały opublikowane'
 • Nie wolno już klepać w tyłek? Elon Musk zrobi to za ciebie

  Nie wolno już klepać w tyłek? Elon Musk zrobi to za ciebie

  Problem nie w Musku, tylko w tym, że nie ma obecnie wystarczająco silnych instytucji publicznych, które byłyby w stanie korygować jego zachowania. On po prostu robi to, na co ma ochotę i za to go kochają młodzi mężczyźni - z Filipem Konopczyńskim, analitykiem społeczeństwa informacyjnego rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Stagflacja już tu jest. Przyszła do nas ze świata, ale Kaczyński też się dołożył
 • Rosja jako anty-Zachód. 'Kradniemy i mamy kochanki, ale i tak unosimy się ponad wami'

  Rosja jako anty-Zachód. "Kradniemy i mamy kochanki, ale i tak unosimy się ponad wami"

  Z Putinem jest tak - i musisz o tym pamiętać - że jak dostaje po gębie, to eskaluje. Radykalizuje się, a nie wycofuje. Wszyscy opowiadają, że on się cofnie tylko przed siłą, ale to nie jest prawda, bo dotąd nigdy tak się nie zachował - z Piotrem Skwiecińskim, kiedyś dziennikarzem, a dziś dyplomatą, do niedawna szefem Instytutu Polskiego w Moskwie rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Niemcy kopiują Morawieckiego. 'Wypchnęli 200 mld euro poza budżet i zaciągają długi'
 • 'Tak trudnej sytuacji Rosjanie nie mieli nawet w 1941 roku. Atom też nie pomoże'
 • 'Pogaś światła, załóż sweter. Przykręcenie kaloryfera powinno być obowiązkowe'

  "Pogaś światła, załóż sweter. Przykręcenie kaloryfera powinno być obowiązkowe"

  Rosja prawdopodobnie całkowicie odetnie Europę od surowców w środku zimy. Mamy zmięknąć i spotulnieć. Rząd już teraz powinien wprowadzić obowiązek oszczędzania, ale władza w Polsce boi się reakcji społecznej, no bo u nas, wiadomo, nie będzie nikt mi mówił, ile mam mieć stopni w sypialni - z ekspertem rynku energii Wojciechem Jakóbikiem rozmawia Grzegorz Sroczyński