Grzegorz Sroczyński

Dziennikarz i publicysta Gazeta.pl. Autor cyklu Wywiady Sroczyńskiego. Laureat m.in. nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press. W latach 1999-2017 pracował w Gazecie Wyborczej. Jest także autorem audycji Świat się chwieje w Radiu TOK FM i podcastu Sabat symetrystów.

Grzegorz Sroczyński
 • Zakłamana inflacja. 'Podnoszenie stóp nic nie da, poza ogoleniem klasy średniej'
 • Springer: Architektura 'dizajnerska' niszczy Mazury. Jak nie stał dom, to nie buduj!

  Springer: Architektura "dizajnerska" niszczy Mazury. Jak nie stał dom, to nie buduj!

  Można zrobić proste ćwiczenie w Google Maps i zobaczyć, jak wyglada granica jakiegokolwiek czeskiego czy niemieckiego miasta, gdzie się ono zaczyna i gdzie kończy, a potem wziąć miasto podobnej wielkości w Polsce i spróbować znaleźć granice. Powodzenia. To mnie okrutnie boli, że u nas można zabudować wszystko, więc jak gdzieś jest fajnie i odludnie, to za chwilę nie będzie fajnie - z Filipem Springerem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • 'Najbogatsi emitują najwięcej. Ludzie muszą zmienić wyznaczniki prestiżu'

  "Najbogatsi emitują najwięcej. Ludzie muszą zmienić wyznaczniki prestiżu"

  - Gdy popatrzymy na dane, widzimy, że im wyższą grupę bogatych odetniemy, tym oni proporcjonalnie więcej szkodzą klimatowi. W efekcie każdy ma wymówkę, że ci wyżej na drabinie społecznej robią jeszcze gorzej i niech najpierw oni zaczną się lepiej zachowywać, a potem my - z prof. Szymonem Malinowskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Putin jako pożyteczny idiota Bidena. 'Dzięki tej wojnie USA odnoszą same sukcesy'

  Putin jako pożyteczny idiota Bidena. "Dzięki tej wojnie USA odnoszą same sukcesy"

  Warunkiem zwycięstwa Ukrainy jest rozbicie pewnie ze trzech zgrupowań rosyjskich, okrążenie dwudziestu tysięcy żołnierzy, którzy się poddadzą. I wtedy otwiera się możliwość ograniczenia pozycji Rosji do Księstwa Moskiewskiego, co zarówno światu, jak i Rosji dobrze by zrobiło - z Robertem Kuraszkiewiczem rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • 'Byliśmy głupi? Nigdy w życiu!'. Merkel wciąż liczy, że historia przyzna jej rację
 • Co to jest WIBOR? Nikt nie wie. Polacy płacą raty od widzimisię

  Co to jest WIBOR? Nikt nie wie. Polacy płacą raty od widzimisię

  Problem rosnących rat kredytów będzie co parę miesięcy w Polsce wybuchał. Przy każdej kolejnej podwyżce stóp, a one będą dalej rosły. I politycy to wiedzą. Jak rząd to teraz prześpi, to w panice będzie musiał coś klecić tuż przed wyborami w 2023 roku - z ekonomistą Marcinem Wrońskim, byłym pracownikiem nadzoru bankowego, rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Bez embarga nie mamy z Rosją szans. Wywinie się, spłaci długi, kupi bomby

  Bez embarga nie mamy z Rosją szans. Wywinie się, spłaci długi, kupi bomby

  Pełne sankcje na surowce trzeba wprowadzić natychmiast. Dziś, jutro, zaraz. Kosmiczne ceny benzyny, a nawet powrót kartek na stacjach, to jest mały koszt w porównaniu z tym, co nam grozi, jeśli nie będziemy wobec Rosji zdecydowani. Zaoferujmy też rosyjskim żołnierzom zielone korytarze. Dezerterujesz? Unia płaci ci premię i gwarantuje dobre życia na Zachodzie. To dwuznaczne moralnie, ale bardzo skuteczne - z Wojciechem Paczosem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Kędzierski: 'Jak się przyjmuje dwa miliony gości, trzeba też zadbać o gospodarza'

  Kędzierski: "Jak się przyjmuje dwa miliony gości, trzeba też zadbać o gospodarza"

  Nie możemy dopuścić do wybuchu niezadowolenia społecznego w warunkach wojny z Rosją. Nastroje antyukraińskie byłyby natychmiast rozgrywane przez Kreml, podsycane, nie powinniśmy więc dawać podpałki. Puszczenie rynku pracy na żywioł, zostawienie usług publicznych bez dodatkowych środków - stójcie w kolejkach i się kłóćcie o dostęp do lekarza - to będzie taka podpałka. Zresztą i tak nas czeka kolejny okres wielkiej polaryzacji, więc nie dodawajmy nowego pola konfliktów - z Marcinem Kędzierskim rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • 'Rosja przegrała tę wojnę. Armia latami będzie wracać do formy po Ukrainie'

  "Rosja przegrała tę wojnę. Armia latami będzie wracać do formy po Ukrainie"

  - Ten cały imperialny plan Putina zaczyna się walić jak domek z kart, bo jeśli Ukraina mu nie wyjdzie, to wzrośnie też autonomia Białorusi. Łukaszenka przecież wyciągnie z tego wszystkiego po swojemu wnioski. Czyli Rosjanie wracają do punktu wyjścia, ponieśli gigantyczne straty, wydali wielkie pieniądze i nie zyskali nic - z analitykiem białego wywiadu Jarosławem Wolskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • 'Chiny nie chcą trzeciej wojny. Narysowały Putinowi mocną czerwoną linię'

  "Chiny nie chcą trzeciej wojny. Narysowały Putinowi mocną czerwoną linię"

  - Chińczycy dali Putinowi zielone światło. Uwierzyli we własną narrację propagandową, że Zachód umiera i Europa się rozpruje jak stare gacie, kiedy tylko Rosjanie pociągną jedną nitkę. Wygląda na to, że wszystko Putinowi poszło nie tak i Chińczycy są tym bardzo zaskoczeni - z Michałem Boguszem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Polska po pandemii. 'Rekordowy wzrost PKB kosztem 214 tysięcy trupów'

  Polska po pandemii. "Rekordowy wzrost PKB kosztem 214 tysięcy trupów"

  W Polsce pandemię wygrało stronnictwo anarchizującego indywidualizmu. Solidaryzm społeczny znalazł się w stanie śmierci klinicznej. Nie wiem, jak byłoby w przypadku wojny, ale też moglibyśmy się bardzo zdziwić. Podejrzewam, że nasze piękne mity o wielkim poświęceniu i braterstwie cokolwiek już nie działają - z Marią Liburą i Marcinem Kędzierskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Cała Polska jeździ wolniej. 'Wreszcie nikt na mnie nie trąbi, nie mruga, nie wyprzedza'
 • Więcej mocarstw, więcej wojen. Rosja rozumie, jaki będzie nowy świat

  Więcej mocarstw, więcej wojen. Rosja rozumie, jaki będzie nowy świat

  - Każda destabilizacja świata oznacza szansę na rozepchanie się dla silnych i ambitnych, no i ryzyko dla słabych i mało ambitnych, pasywnych, do których moim zdaniem Polska należy. Bo im intensywniejsza rywalizacja, tym bardziej dostają po głowie słabi i nieprzygotowani - z Bartłomiejem Radziejewskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • 'Najgorszą rzeczą, jaką teraz robimy, to mówienie ludziom, że z wirusem 'trzeba się nauczyć żyć''
 • Młodzi już nie chcą mieć. 'Pilnie zamienię prawo własności na prawo dostępu'
 • W Unii prąd ma być drogi. 'Trzeba z energii zrobić upierdliwy element życia'
 • Eldorado polskich firm. 'Klient i tak kupi, bo uważa, że ceny muszą rosnąć'

  Eldorado polskich firm. "Klient i tak kupi, bo uważa, że ceny muszą rosnąć"

  Wszystko jest jakby na sterydach. Na koniec 2021 roku większość krajów w pół roku odrobiła największą recesję od wojny. W pół roku! Nikt sobie nie wyobrażał, że coś takiego w ekonomii w ogóle jest możliwe. To się musiało skończyć gigantycznymi napięciami - z Andrzejem Kubisiakiem z Polskiego Instytutu Ekonomicznego rozmawia Grzegorz Sroczyński

 • Nierówności 2021. 'Świat wrócił do różnic dochodowych z epoki kolonializmu'
 • PiS się ślizga na oleju. 'Wyborcy uważają, że inflacja jest pięć razy wyższa'
 • Prezydent Biden tonie. 'Zapnijmy pasy, szykujmy się na powrót Trumpa'

  Prezydent Biden tonie. "Zapnijmy pasy, szykujmy się na powrót Trumpa"

  Inflacja skoczyła do 6,2 proc. "Wina Bidena". Ceny benzyny poszły w górę o 50 proc. "Wina Bidena". I nawet jeśli rozwiązania z ustawy "Build Back Better" podobają się ludziom, to wciąż słyszą od Republikanów, że wydatki publiczne skończą się jeszcze większą inflacją, a Biden chce drukować dolary bez pokrycia - z Tomaszem Makarewiczem z Uniwersytetu w Bielefeld rozmawia Grzegorz Sroczyński.