-
Tusk po wyborach zrobi z sędziami puciu-puciu, ale fikać za bardzo im nie pozwoli
Jako zawodowy pełnomocnik mogę cię zapewnić: z polskich sądów w większości przypadków obie strony wychodzą niezadowolone. Ci, co przegrali i ci, co wygrali - z mecenasem Jackiem Sokołowskim, współautorem raportu "Rząd pod lupą 2022" rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Tak pruje się globalizacja. "Biden kupuje amerykańskie, Scholz kupuje niemieckie"
Europa wymyśliła sobie patent na dalsze dostatnie życie i zarabianie - zielone technologie - a tu wychodzi Biden z tym samym pomysłem. Nie dość, że przegraliśmy z Amerykanami i Chińczykami w Big Tech, to teraz możemy przegrać w zielone. Europejskie elity czują się zagonione do narożnika i wściekłe na USA - z prawnikiem i europeistą Dominikiem Chedą rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Czy Tusk pomaga PiS? "Część wyborców tak go nie lubi, że zostaną w domach"
Istnieje mocne przeświadczenie po stronie opozycyjnej, że wszystko musi się zawalić, nie ma cudów. "Jesteśmy na skraju przepaści, to się zaraz rozleci". I jakiejś części elektoratu opozycyjnego taka narracja odpowiada. Natomiast jeśli weźmiemy większość społeczeństwa, to na nich mocne straszenie już nie działa. Bo w 2022 roku przeżywali masę lęków, które się nie zmaterializowały - z szefem IBRIS-u Marcinem Dumą rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Algorytm kocha Tuska. Opozycja wygrywa z PiS-em bitwę o internet
Przesada i prostota - czyli umowna "Polska w ruinie" - to najbardziej skuteczna dziś metoda komunikacji politycznej w necie. W dodatku uważam - i mówię to z pełnym przekonaniem - że mało który polityk tak dobrze rozumie media społecznościowe jak Donald Tusk. Tusk jest politykiem najlepiej skalibrowanym względem algorytmu - z szefem Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych Michałem Fedorowiczem rozmawia Grzegorz Sroczyński
-
Polska literatura ostrzega: natura to mściwe monstrum, które chce naszej krwi
Polska literatura współczesna wyświetla nam trzy warianty przyszłości. Złe i krótkie. We wszystkich natura powraca jako mściwe monstrum, a demokracja liberalna zostaje przemielona i upchnięta w kiszkę dyktatury - z Przemysławem Czaplińskim, krytykiem literackim, przewodniczącym jury nagrody NIKE rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Klęska "zero covid" w Chinach: "U nas rządzą eksperci, więc zaspawamy ci drzwi"
Pekin nie przyzna się do błędu. No bo jak to? Przecież my wszystko robimy naukowo! To Zachód ma ten swój niespójny i niesprawny system demokratyczny, a my mamy prawdziwą merytokrację. Jeśli naukowcy mówili nam, że trzeba ludzi odizolować, to natychmiast to wprowadziliśmy na sto procent - z analitykiem chińskiej polityki Michałem Boguszem rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Jedna czwarta Polek jest bezdzietna. "Bez stałych etatów dzieci nie będzie"
- Kobiety po studiach wolą pozostać samotne, niż związać się z mężczyzną ze słabszym wykształceniem. Żeby urodziło się pierwsze dziecko, potrzebny jest stały związek, stały etat i własne mieszkanie - z ekspertem od demografii Mateuszem Łakomym rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Jak kryptowaluty oszukały świat. "Zamiast wolności i równości mamy łowy na jelenie"
Upadek miliardera Sama Bankmana i jego giełdy FTX odsłania kompletne fiasko projektu kryptowalut. Obecnie ten projekt nie opiera się już na żadnej idei, podtrzymuje go wyłącznie obietnica szybkiego zarobku - z analitykiem gospodarki cyfrowej Krystianem Łukasikiem rozmawia Grzegorz Sroczyński
-
Cała Polska kocha Ukraińców? "Są już sondaże tak złe, że nie zostały opublikowane"
Pod wpływem wojny, inflacji, kryzysu energetycznego ludzie dużo mocniej obawiają się o swoją pozycję społeczną. "Mogę wszystko stracić". Klasę średnią i klasę ludową mocno połączyła obawa, że jacyś inni odbiorą im miejsce w kolejce do szpitala czy żłobka - z socjologiem Przemysławem Sadurą rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Nie wolno już klepać w tyłek? Elon Musk zrobi to za ciebie
Problem nie w Musku, tylko w tym, że nie ma obecnie wystarczająco silnych instytucji publicznych, które byłyby w stanie korygować jego zachowania. On po prostu robi to, na co ma ochotę i za to go kochają młodzi mężczyźni - z Filipem Konopczyńskim, analitykiem społeczeństwa informacyjnego rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Stagflacja już tu jest. Przyszła do nas ze świata, ale Kaczyński też się dołożył
Recesja będzie krótka i płytka. Tylko co z tego, że zamiast minus 0,1 procenta PKB, będziemy mieli plus 0,1 procenta? - z ekonomistką Polityki Insight Hanną Cichy rozmawia Grzegorz Sroczyński
-
Rosja jako anty-Zachód. "Kradniemy i mamy kochanki, ale i tak unosimy się ponad wami"
Z Putinem jest tak - i musisz o tym pamiętać - że jak dostaje po gębie, to eskaluje. Radykalizuje się, a nie wycofuje. Wszyscy opowiadają, że on się cofnie tylko przed siłą, ale to nie jest prawda, bo dotąd nigdy tak się nie zachował - z Piotrem Skwiecińskim, kiedyś dziennikarzem, a dziś dyplomatą, do niedawna szefem Instytutu Polskiego w Moskwie rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Niemcy kopiują Morawieckiego. "Wypchnęli 200 mld euro poza budżet i zaciągają długi"
- Wszyscy w tym kryzysie robią to samo równocześnie. Jak jedni podnoszą stopy procentowe, no to inni też podnoszą i nie wiadomo, jak ten wyścig zakończyć - z ekonomistą Michałem Możdżeniem rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
"Tak trudnej sytuacji Rosjanie nie mieli nawet w 1941 roku. Atom też nie pomoże"
Celem Rosji już nie jest wygranie wojny. Chodzi o to, żeby załatać najgorsze dziury na froncie i w ogóle móc kontynuować działania wojskowe bez kompromitacji - z analitykiem białego wywiadu Jarosławem Wolskim rozmawia Grzegorz Sroczyński
-
"Pogaś światła, załóż sweter. Przykręcenie kaloryfera powinno być obowiązkowe"
Rosja prawdopodobnie całkowicie odetnie Europę od surowców w środku zimy. Mamy zmięknąć i spotulnieć. Rząd już teraz powinien wprowadzić obowiązek oszczędzania, ale władza w Polsce boi się reakcji społecznej, no bo u nas, wiadomo, nie będzie nikt mi mówił, ile mam mieć stopni w sypialni - z ekspertem rynku energii Wojciechem Jakóbikiem rozmawia Grzegorz Sroczyński
-
Idzie kryzys w kształcie "V". Najpierw zjazd, a potem odbicie, że głowę urywa
- Nie zazdroszczę obecnie rządzącym w Europie. Muszą wybierać między rodzajami społecznego niezadowolenia: albo stracicie pracę i będziecie marzli, albo dorzucimy kasę, ale będziecie mieli inflację. Otoczenie zewnętrzne jest tak trudne, że ciężko o strategię win-win. Najlepiej byłoby w ogóle nie grać w tę grę, no ale trzeba, rządy muszą coś zrobić i chyba kombinują wszyscy nieźle - z Ernestem Pytlarczykiem, głównym ekonomistą banku Pekao SA, rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
"Czarnek to nie jest głąb. Urósł z dziesięć razy tylko dlatego, że jest atakowany"
- Jak rozmawiam z ludźmi - także z rodzicami moich uczniów - to nie widzę wielu klientów na te wszystkie idiotyzmy, które media produkują tak obficie. Mam obawy, że w mediach pojawiła się grupa ludzi, którym wmówiono, że skuteczność oznacza zniżanie się do minimalnego poziomu - z dziennikarzem i nauczycielem historii Janem Wróblem rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Imprezy Sanny Marin. "Rządowi za dobrze szło i trzeba było znaleźć kij"
Fińska polityka wygląda tak, jakby główny spór polityczny toczył się między Petru i Zandbergiem, a nie między Kaczyńskim i Tuskiem - z socjologiem i badaczem Finlandii Wojciechem Woźniakiem rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
"Rosja przegra z wyczerpania. Została zmuszona do wytracania ludzi i amunicji"
- Żeby zabić jednego żołnierza, Rosjanie muszą wystrzelić dwieście pocisków. Tak naprawdę trafia jeden pocisk na tysiąc, bo wpadnie do okopu, a reszta ryje pola i wyrywa drzewa. To Rosję wykończy - z majorem Michałem Fiszerem, analitykiem wojskowym, rozmawia Grzegorz Sroczyński.
-
Rząd się modli o ciepłą zimę. "Energia będzie śmiesznie tania, ale za 20 lat"
- Być może przy ciepłej zimie i workach pieniędzy zrzucanych z helikopterów rządowi uda się przejść to bagno relatywnie niskim kosztem społecznym i sondażowym. Ale jeżeli temperatura się obniży, Putin całkowicie zakręci kurek z gazem, Niemcy nie dadzą rady, no to jesteśmy w świecie, którego nie widzieliśmy - z Robertem Tomaszewskim z Polityki Insight rozmawia Grzegorz Sroczyński.