Grzegorz Sroczyński

Dziennikarz i publicysta Gazeta.pl. Autor cyklu Wywiady Sroczyńskiego. Laureat m.in. nagrody im. Barbary Łopieńskiej, Nagrody im. Andrzeja Woyciechowskiego i Grand Press. W latach 1999?2017 pracował w Gazecie Wyborczej. Jest także autorem audycji Świat się chwieje w Radiu TOK FM i podcastu Sabat symetrystów.

Grzegorz Sroczyński
 • Polska kolej wstaje z kolan. "Zrywamy dobre tory i dajemy nowe, bo Unia płaci"

  Polska kolej wstaje z kolan. "Zrywamy dobre tory i dajemy nowe, bo Unia płaci"

  - Budujemy "po byku" i wymieniamy wszystko jak leci. Zrywamy dobre 20-letnie szyny i podkłady, dajemy nowe, chociaż po tamtych pociągi mogłyby jeździć kolejne 20 lat. Wszystko po to, żeby wydać jak najwięcej pieniędzy i przeciąć wstęgę - z Piotrem Malepszakiem, ekspertem infrastruktury, byłym szefem Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie, rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Z inflacją da się żyć? "Kuracja byłaby dobra dla banków i fatalna dla zwykłych ludzi"

  Z inflacją da się żyć? "Kuracja byłaby dobra dla banków i fatalna dla zwykłych ludzi"

  Możemy sobie oczywiście powtarzać, że Kaczyński z Morawieckim odpowiadają za wzrost cen chleba, ale lepiej zmierzyć się z faktem, że zmiany klimatyczne będą po prostu podwyższać ceny żywności. I to będzie kolejny impuls inflacyjny w nadchodzącej dekadzie. Prąd, mieszkania i żywność - bez tych trzech rzeczy człowiek nie może funkcjonować, a w każdym z tych obszarów pojawiły się światowe czynniki inflacyjne - z dr. Maciejem Grodzickim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Czego PiS nie zlikwiduje, to Grodzki dokończy. Zamykać szpitale chce rząd i opozycja
 • Jak Warszawa wysysa prowincję. "Jeśli znikną średnie miasta nic nie skapnie w dół"
 • Koniec klasy średniej biurowej. "Prezesi uważają, że zatrudnianie ich jest bez sensu"

  Koniec klasy średniej biurowej. "Prezesi uważają, że zatrudnianie ich jest bez sensu"

  Dwa lata pracy zdalnej przeorało świadomość firm. "Po co zatrudniać ludzi? Można zamawiać ich pracę na platformach on-line" - tak zaczyna uważać wielu szefów. Model firmy-wydmuszki, gdzie jest tylko prezes, wiceprezes i dyrektor wykonawczy, może pogłębiać peryferyjność polskiej gospodarki - z dr. Karolem Muszyńskim z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Na rynku mieszkań trwa nabór jeleni. "Stracą najwięcej, bo czują mus"

  Na rynku mieszkań trwa nabór jeleni. "Stracą najwięcej, bo czują mus"

  Rekiny w tej chwili już nie kupują, mniejsi spekulanci - jeszcze trochę tak. Mieszkania kupują głównie "normalsi". Nie dość, że zapłacą astronomiczne kwoty, to za chwilę dostaną po głowie stopami procentowymi. Ryzyko bańki cenowej dotyka najbardziej tych, którzy się najmniej do niej przyczynili - z Adamem Czerniakiem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Co tydzień koniec świata. Jak kultura przesady zjada polską politykę

  Co tydzień koniec świata. Jak kultura przesady zjada polską politykę

  - Polityk w obecnym świecie, a zwłaszcza w Polsce, to ktoś bardzo słabo legitymizowany, on musi iść krok za swoimi wyborcami, a nie krok przed nimi. Każdy polityk jest dziś populistą - w tym sensie, że musi dostosowywać się do swojego ludu, rzadko kiedy może być moderatorem tego ludu, już nie mówiąc o przywództwie. Więc jeśli liberalne partie mają jako wyborców zaniepokojonych mieszczan, to nie będą ważyły słów - z politologiem Rafałem Chwedorukiem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Czym było "polskie bicie"? "Nie dało się dobrze pracować i nie być karanym"

  Czym było "polskie bicie"? "Nie dało się dobrze pracować i nie być karanym"

  Rozmaite nasze kompleksy, lęki czy nieufność wobec wszelkiej władzy, niezrozumienie dla dobra wspólnego - to wszystko dziedzictwo systemu, w którym codziennie starasz się uniknąć bicia. Jeśli moi czy pańscy przodkowie nie należeli do trzech procent szlachty, to jesteśmy potomkami ludzi, którzy byli nieustannie narażeni na tortury - z Kamilem Janickim, autorem książki "Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa" rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • "To nie była nasza wojna". Dlaczego Biden kłamie o Afganistanie?
 • "Buraki" kontra "aborygeni". Ludzie się nienawidzą, gdy brakuje parków i szkół

  "Buraki" kontra "aborygeni". Ludzie się nienawidzą, gdy brakuje parków i szkół

  W niechęci do Miasteczka Wilanów nie chodzi o zazdrość, zawiść, czy inne złe cechy, których doszukujemy się w Polakach. Mieszkańcy sąsiednich Zawad uważają, że "plac zabaw dla psów" i inne "fanaberie" na Wilanowie istnieją kosztem nowego przedszkola czy żłobka, który mógłby być dla nich - z Justyną Kościńską rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Dorzynanie klasy średniej? "Rząd obniża podatki, a krzyk jest taki, jakby podwyższał"

  Dorzynanie klasy średniej? "Rząd obniża podatki, a krzyk jest taki, jakby podwyższał"

  - Te same osoby, które teraz krzyczą o "dorzynaniu klasy średniej", od lat pomstowały na wysoki klin podatkowy i niską kwotę wolną. Polski Ład to obniżka podatków, a nie podwyżka, wpływy budżetu centralnego zmniejszą się o siedem miliardów - z ekonomistą Nikodemem Szewczykiem z Instytutu Badań Strukturalnych rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Jak wydaliśmy miliardy na innowacje. "Stworzę portal dla kotów i to będzie żarło"
 • Putina skorumpować się nie da. Zrezygnuje z zachodnich kont, byle trwać

  Putina skorumpować się nie da. Zrezygnuje z zachodnich kont, byle trwać

  Próbowaliśmy elitę polityczną Rosji przez lata westernizować, czytaj: przekupić, tymczasem mamy sytuację odwrotną, że to Rosjanie nas skuteczniej skorumpowali. Dziś moglibyśmy im jedynie powiedzieć: możecie zarobić trochę więcej. Ale im już nie zależy - z prof. Agnieszką Legucką rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • "Patusy", "pasożyty", "hołota". Klasa średnia chce żyć i lżyć
 • Dyktatura pięćdziesięciolatków. "Chcą wszystko zmienić, żeby wszystko pozostało tak jak jest"
 • Komuniści, głupki, złodzieje. Jak polaryzacja niszczy USA

  Komuniści, głupki, złodzieje. Jak polaryzacja niszczy USA

  Wyborcy dostają od mediów obraz przeciwnika, który staje się Hitlerem. O kim w kółko mówią media liberalne? O Marjorie Taylor Greene i Lauren Boebert, czyli postaciach ekstremalnych w Partii Republikańskiej. Chodzi o to, żebyś, myśląc o republikanach, widział twarze najbardziej ekstremalnych aktorów - z badaczem polaryzacji Dominikiem Stecułą z Colorado State University rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Zielona wyspa 2. "Jak patrzę na dane z Polski, to mnie wbija w fotel"

  Zielona wyspa 2. "Jak patrzę na dane z Polski, to mnie wbija w fotel"

  - Moim zdaniem ględzenie, że jesteśmy "montownią pralek", jest już dawno nieaktualne. Od dziesięciu lat słyszę o tej "montowni pralek", o "pułapce średniego rozwoju" i "panu Zenku", który bazuje na taniej pracy i nie jest innowacyjny. Te koncepcje się totalnie nie sprawdzają - z ekonomistą Ignacym Morawskim rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • Ewangelia według Elona Muska: Zarabiam miliardy, żeby was uratować

  Ewangelia według Elona Muska: Zarabiam miliardy, żeby was uratować

  Nie mam wątpliwości, że SpaceX czy NASA dowiozą człowieka na Marsa. Będzie to fascynujący projekt badawczy i wspaniałe osiągnięcie naszego gatunku. Ale bajdurzenie, że się w ten sposób uratuje ludzkość i powstanie tam milionowa metropolia, będą kluby nocne i pizzerie, to jest jakiś absurd - z Wojciechem Borowiczem rozmawia Grzegorz Sroczyński.

 • "Komunizm". "Janosik". "Inwazja marksizmu". Dlaczego rozmawiamy tak głupio o podatkach?
 • Pawlicki: TVP to teraz samodzielny ośrodek władzy jak Nowogrodzka czy Pałac Prezydencki