-
Nieoficjalnie: KE ma dla Polski nową propozycję ws. zboża. Morawiecki zainteresowany
Komisja Europejska ma dla Polski propozycję dotyczącą pomocy przy tranzycie ukraińskiego zboża - informuje RMF FM. Wiceszef KE Valdis Dombrovskis rozmawiał na ten temat w sobotę z premierem Mateuszem Morawieckim. Z informacji stacji wynika, że szef rządu był wstępnie zainteresowany unijną propozycją.
-
Miliardowe straty NBP. Jest komentarz Mateusza Morawieckiego
Narodowy Bank Polski zanotował w minionym roku 17 mld zł straty, co oznacza, że nie wpłaci ani złotówki do budżetu. Premier przekonuje, że to żaden problem. - Żadne cele w budżecie państwa nie są zagrożone, ponieważ w budżecie państwa nie zakładaliśmy żadnej wpłaty ze strony Narodowego Banku Polskiego - powiedział Mateusz Morawiecki.
-
Zuzanna Rudzińska-Bluszcz: Klimat to wyzwanie dla wszystkich, a nie temat do wojny na Twitterze
- Czas spojrzeć na klimat jako na wyzwanie dla wszystkich, a nie temat do wojny na Twitterze - mówiła w Zielonym Poranku Gazeta.pl. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, szefowa ClientEarth prawnicy dla Ziemi. W tym tygodniu jej organizacja pokazała projekt ustawy o ochronie klimatu.
-
KE po ogłoszeniu porozumienia Polski z Ukrainą: Przyjmujemy z zadowoleniem
Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła z zadowoleniem porozumienie Polski z Ukrainą w sprawie tranzytu zboża. Przypomniała też swoje stanowisko dotyczące kompetencji unijnych w polityce handlowej oraz podkreśliła, że jednostronne działania krajów członkowskich są nie do przyjęcia.
-
KPRM: Trwa posiedzenie rządowego sztabu rolnego
Trwa posiedzenie rządowego sztabu rolnego. Jak informuje KPRM, rozmowy mają dotyczyć wdrożenia i realizacji zapowiedzianych rozwiązań dla sektora rolnego i polskiej wsi.
-
ZUS: Wzrosła liczba L4. W styczniu i lutym ponad 5 mln zaświadczeń. Na co chorujemy?
W pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. zarejestrowano 5,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy - informuje ZUS. Najczęstszą przyczyną absencji były choroby układu oddechowego, a przeciętna długość zwolnienia to 10 dni - poinformowała TVP INFO prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
-
Superbogacze uciekają z Norwegii po podwyżce podatku. "To trochę jak brexit"
Norwescy miliarderzy i multimilionerzy opuszczają Norwegię po tym, jak centrolewicowy rząd podniósł podatek dla najbogatszych. Szacuje się, że ci, którzy opuścili kraj, mieli łączną fortunę o wartości co najmniej 600 mld koron - informuje "The Guardian".
-
Wielotysięczne protesty, stosy śmieci i brak paliwa. Francja wrze, a notowania Macrona spadają
Przez Francję przetacza się kolejna fala protestów w związku z reformą systemu emerytalnego. W czwartek prezydent Emmanuel Macron zdecydował się ominąć głosowanie w parlamencie nad budzącą ogromne emocję ustawą podwyższającą wiek emerytalny z 62 do 64 lat. Protestujący domagają się od rządu cofnięcia decyzji.
-
Zaskakujące wyniki sondażu. Wcale nie wojna w Ukrainie będzie głównym tematem kampanii wyborczej w Polsce
To gospodarka i inflacja będą najważniejszymi tematami kampanii wyborczej - wynika z sondażu SW Research przeprowadzonego dla rp.pl. Na kolejnych miejscach ankietowani wskazali wojnę w Ukrainie i stosunki Polski z Unią Europejską.
-
Zielony poranek Gazeta.pl. Gościnią Joanna Flisowska z Instytutu Reform
W piątek w Zielonym poranku Gazeta.pl gościnią Patryka Strzałkowskiego będzie Joanna Flisowska z Instytutu Reform. Start o godzinie 8:30. Zapraszamy!
-
Chiny zwiększają budżet obronny. "Musimy wzmacniać zdolność bojową". Mówią o "pokojowym zjednoczeniu" z Tajwanem
- Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową - przekazał w niedzielę premier kraju Li Keqiang na otwarciu dorocznej sesji parlamentu w Pekinie. W 2023 roku budżet obronny Chińskiej Republiki Ludowej ma wzrosnąć o 7,2 procent do ok 224 miliardów dolarów.
-
Nieoficjalnie: Będą zmiany w programie dystrybucji węgla. Przedłuży się termin składania wniosków
Planowane są duże zmiany w dystrybucji węgla przez samorządy - ustaliło RMF24. Okazuje się, że węgiel będzie można zamawiać również na przyszły sezon grzewczy. Wnioski można składać do końca czerwca.
-
Szykujcie się, Brytyjczycy! Będzie opłata za wjazd do Unii Europejskiej. Znamy jej wysokość
Unia Europejska ma w 2024 roku uruchomić program pobierania podatku turystycznego dla obywateli krajów, które nie należą do wspólnoty. Opłatę w wysokości 7 euro będą musieli uiścić m.in. Brytyjczycy i Amerykanie.
-
"Afera śmieciowa" w Warszawie. Radni pytali o żonę Baniaka. "Złożyła rezygnację"
Joanna Baniak złożyła rezygnację i jest na wypowiedzeniu - przekazał w czasie spotkania Rady Warszawy wiceprezydent Tomasz Bratek. Kobieta do niedawna była dyrektorem stołecznego biura informatyki. Prywatnie jest żoną Rafała Baniaka zatrzymanego ws. tzw. "afery śmieciowej" w warszawskim ratuszu.
-
Kiedy spadną zawrotne ceny warzyw? Ekspert: Obniżka może być dużo niższa niż w ubiegłych latach
Znaczących spadków wysokich cen warzyw można spodziewać się dopiero w II połowie roku - mówi w rozmowie z PAP analityk sektora Food & Agri w Banku BNP Paribas Jakub Jakubczak. Jak zaznacza, za zawrotne ceny odpowiadają ograniczone dostawy z Hiszpanii i płn. Afryki oraz ograniczenia lokalnej produkcji zimowej.
-
Niezwykła noc nad Polską. Internauci publikują setki zdjęć zorzy polarnej
W nocy z poniedziałku na wtorek nad północną i centralną częścią Polski można podziwiać zorzę polarną. Internauci już publikują setki zdjęć przedstawiających kolorowe światła na niebie. Jak wyjaśnił Karol Wójcicki, popularyzator astronomii zorzę widać za sprawą silnej burzy magnetycznej wywołanej przez "uderzenie gęstego i szybkiego wiatru słonecznego".
-
Władimir Putin znów bredzi w propagandowej stacji: Naród rosyjski może nie przetrwać
W niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin udzielił wywiadu dla kanału telewizyjnego Rossija 1, w którym stwierdził, że Zachód próbuje przejąć kontrolę nad Rosją. - Celem Zachodu jest zdemontować były Związek Radziecki i jego główną część - Federację Rosyjską - mówił.
-
Timmermans wspomina spotkanie z Putinem. "Nieśmiały człowieczek"
Władimir Putin uwierzył we własną propagandę i ideologiczne szaleństwo - uważa wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Polityk wspomina także spotkanie z Putinem w latach 90-tych, gdy rosyjski polityk sprawiał wrażenie "nieśmiałego człowieczka".
-
Największy polski terminal Baltic Hub wstrzymuje pracę. "Konieczna jest ewakuacja"
Terminal Baltic Hub wstrzymał pracę z powodu trudnych warunków atmosferycznych. Przerwa ma potrwać do wtorku do godz. 10 - informuje spółka w oświadczeniu. W najbliższych dniach konieczna będzie również ewakuacja pracowników.
-
Żona Ziobry po cichu zrezygnowała z miejsca w zarządzie Link4
Po niespełna trzech latach Patrycja Kotecka, żona ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, zrezygnowała z zasiadania w zarządzie Link4. 6 lutego tego roku została wykreślona w Krajowym Rejestrze Sądowym z władz Link4, spółki należącej do kontrolowanego przez Skarb Państwa PZU.