-
Masz kilka milionów dolarów? To jesteś potencjalnym klientem. Kosmiczna turystyka startuje na dobre
Półtora miliona złotych za doświadczenie z kategorii tych naprawdę wyjątkowych, które zostaje w pamięci na całe życie. Warto? Na świecie mają być miliony takich, którzy uważają, że tak. Zaczynająca się właśnie na dobre turystyka kosmiczna jest ofertą dla nich. Z czasem ceny mają spadać, więc ci z mniej zasobnym portfelem też mogą mieć nadzieję.
-
Robot tankujący samolot. W locie. Nagranie pierwszej takiej operacji w historii
Budowany dla floty USA automatyczny latający tankowiec po raz pierwszy zademonstrował, jak wykonuje swoje główne zadanie. Przekazał paliwo pilotowanemu przez człowieka myśliwcowi F/A-18. Bezzałogowiec MQ-25 ma niedługo trafić na testy na pokładzie lotniskowca.
-
Ukryta opcja atomowa w konflikcie z Białorusią. Rosję by to sporo kosztowało, ale skutki dla nas byłyby dotkliwe
Właściwie każda podróż samolotem z Europy na Daleki Wschód prowadzi tą samą trasą - nad rosyjską Syberią. Przestrzeń powietrzna nad tym ogromnym i bezludnym terenem to jeden z ukrytych, ale niezwykle ważnych atutów Rosjan. Teoretycznie mogliby teraz wziąć odwet na liniach z lotniczych UE za zablokowanie unijnej przestrzeni powietrznej dla Białorusinów.
-
Wszystko oparte na spadku po Gierku. Przez stare elektrownie prądu nie zabraknie, ale jego ceny zrobią wrażenie
W poniedziałek przed wyłączeniem prądu w sporej części kraju uratowało nas kupowanie go u sąsiadów. Awaria w elektrowni w Bełchatowie przypomina jednak, po jak cienkim lodzie stąpamy. Od lat eksperci ostrzegają przed nadchodzącymi trudnymi czasami, ale dopiero się budzimy.
-
Koniec przeludnienia w kosmosie. Czeka ich powrót w towarzystwie "zwierzęcego ryku"
Statek kosmiczny Crew Dragon niedługo powinien odcumowywać od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z czterema astronautami na pokładzie i rozpoczać lot, który zakończy się ognistym wejściem w atmosferę. Tym samym po pół roku zakończy się przełomowa misja. Pierwszy rutynowy lot w kosmos na pokładzie prywatnego statku kosmicznego.
-
To nie techno impreza. Tak może widzieć świat żołnierz USA
Amerykańskie wojsko pokazało nagranie rzeczywistości widzianej oczami żołnierza z założonymi nowymi goglami noktowizyjnymi. Nie eksperymentalnymi, ale dostarczanymi już tysiącami. I jest to rzeczywistość wyglądająca jak dobra impreza lub coś rodem z Hollywood.
-
Ever Given zablokował kanał na sześć dni. To daleko do rekordu
Wielki kontenerowiec blokujący Kanał Sueski został uwolniony. Ruch wrócił do normy po sześciu dniach. Choć emocje otaczające ten incydent mogłyby sugerować coś innego, to nie jest to taki zły wynik. Kanał w przeszłości był zablokowany już kilka razy i zdarzało się, że na znacznie dłużej.
-
Nie Leopardy 2PL, ale Żółwie 2PL. Kluczowy program pancerny wymagał sięgnięcia po "Pancerną Elę"
Dzisiaj wszystkie 142 zmodernizowane czołgi Leopard 2PL powinny już być w wojsku. I to od kilku miesięcy. Jest 12, a kilkadziesiąt stoi rozkręconych w fabryce. Na dodatek jest niemal pewne, że kolejny założony termin końca prac nie zostanie dotrzymany. Zmodernizowanie 142 czołgów zajmie Polsce ponad dekadę.
-
Pieniędzy za mało, żeby się ścigać z Chińczykami na starych zasadach. Flota USA chce je więc zmienić
Jedna trzecia amerykańskiej floty ma być bezzałogowa. Jej dowódcy są przekonani, że to jedyna możliwa droga w przyszłość. Chcąc rywalizować z szybko rosnącą flotą Chin, Amerykanie muszą uciekać do przodu. Opublikowano raport opisujący, jak ma to wyglądać.
-
Superradia rosyjskiego wojska okazały się Made in China. Mogą kryć w sobie nieprzyjemne niespodzianki
R-187-P1 Azart to nowy, podobno bardzo zaawansowany i skuteczny system łączności dla rosyjskich żołnierzy. Okazało się jednak, że grupa wysokich rangą oficerów i ich biznesowych wspólników sporo zarobiła zatajając fakt, że są prawie w całości produkowane w Chinach. Sam fakt korupcji to w tym wypadku najmniejszy problem.
-
"Siedem minut horroru". Bezcenne dzieło NASA musi wylądować pod rakietowym dźwigiem
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwszy sygnał powinien nadejść o 21:55 czasu polskiego. Chwilę później na Ziemię powinny dotrzeć zdjęcia z krateru Jezero na Marsie. Siedem wcześniejszych minut będzie jednak katuszą dla personelu NASA i nie tylko. Łazik Perseverance musi bezbłędnie wykonać karkołomne lądowanie.
-
Leopardy skaczące w śniegu. Takie pancerne, ważące ponad 50 ton
Skaczące czołgi to rzadki widok. Specjalizują się w tym Rosjanie, ale celowo robią to jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Czasem trudno jednak skakania uniknąć. Tak jak podczas niedawnych ćwiczeń polskich czołgistów w pięknych okolicznościach przyrody.
-
F-35 na razie za drogie w użyciu nawet dla USA. "Kilka najbliższych lat będzie krytyczne"
Pandemia wpłynęła nawet na produkcję najnowszych amerykańskich samolotów bojowych F-35. Firma Lockheed Martin nie wykonała planu na ubiegły rok. Opóźniło się też osiągnięcie ważnych etapów w rozwoju maszyny, która według przedstawicieli Pentagonu jest jeszcze daleka od dopracowanej. Koszty jej eksploatacji wywołują obawy amerykańskiego dowództwa.
-
Jeden silnik nie zadziałał. Kolejny spektakularny RUD statku kosmicznego Muska
Kolejny lot awangardowego statku kosmicznego firmy SpaceX skończył się wielkim wybuchem. Pojazd o nazwie Starship zrobił prawie wszystko, co miał zrobić. Za wyjątkiem lądowania. Najwyraźniej zawiódł jeden z nowych silników firmy Elona Muska, Raptor.
-
Oaza wolności słowa dla prawicy padła ofiarą hakerów. Wykradziono prawie wszystkie dane z serwerów Parlera
Niemal cała zawartość serwerów platformy komunikacyjnej Parler, została wykradziona przez hakerów i zarchiwizowana. Nawet to, co użytkownicy myśleli, że wykasowali. Wywołało to popłoch na amerykańskiej prawicy, która w ostatnich dniach promowała Parlera jako oazę wolności słowa.
-
Węgierskie wojsko wykonuje skok w przyszłość. Orban docenił siłę zbrojeń za granicą
Do niedawna na węgierskie wojsko patrzyło się wzrokiem pełnym politowania. Niedługo będziemy mogli mu zazdrościć. Od dwóch lat Węgrzy realizują ambitny program modernizacji, a właściwie odbudowy. Przy okazji pokazują, jak można wykorzystać taką okazję do kupienia sobie spokoju.
-
Stary bombowiec, który musi i może. Amerykanie ożywili 60-letniego B-52
Amerykanie byli zmuszeni przeprosić się z bombowcem B-52, który już ponad dekadę temu wysłali na cmentarzysko na pustyni. Miał tam służyć za źródło części zamiennych. Los się do niego jednak uśmiechnął i ma dalej latać, nawet dekady. Właśnie przechodzi bardzo gruntowne odmłodzenie. Cały ten proces wiele mówi o samolotach i amerykańskim wojsku.
-
Amerykanie oddali SI kontrolę nad systemami samolotu. ARTUu poleciał na pokładzie U-2
Wojsko USA prowadzi coraz bardziej zaawansowane próby z użyciem sztucznej inteligencji. We wtorek samolot zwiadowczy U-2 wykonał symulowaną 2,5-godzinną misję, podczas której jego główny radar, został oddany pod całkowitą kontrolę AI o nazwie ARTUu. System decydował, co i jak obserwować. Pilot głównie "prowadził".
-
Błyszczący lakier, chromy i welurowe dywaniki w terenówce dla wojska. Tak nisko upadliśmy, że z tego trzeba się cieszyć
Była setka samochodów robiąca za dobre tło, były kluczyki podane przez żołnierkę na srebrnej tacy, były kamery i przemówienie ministra. Tak symbolicznie ogłoszono początek końca jednego z najgorszych pojazdów polskiego wojska - honkera. I z jednej strony trzeba się cieszyć. Z drugiej jednak jest to zakup pokazujący, jak bardzo źle działa nasze wojsko.
-
Tak by wyglądał początek końca świata. Widowiskowy finał ćwiczeń rosyjskiego arsenału jądrowego
Rosjanie po raz kolejny pokazują namiastkę tego, jak wyglądałby kres ludzkiej cywilizacji. Z zanurzonego atomowego okrętu podwodnego wystrzelili salwę czterech rakiet balistycznych. Pierwszy raz na Pacyfiku i dopiero drugi raz od końca zimnej wojny.