-
Polska elektrownia jądrowa. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził wybór technologii
"Potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WECNuclear"- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki. Taką informację przekazał po - jak napisał - owocnych rozmowach z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris oraz Sekretarz do spraw Energii Jennifer Granholm.
-
Zełenskiemu puściły nerwy podczas wywiadu: Putin będzie wam mówił, co wolno, a czego nie wolno
Wołodymyr Zełenski udzielił obszernego wywiadu włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera". Prezydent Ukrainy był pytany m.in. o proputinowskie wypowiedzi Silvio Berlusconiego oraz o relacje Matteo Salviniego z prezydentem Rosji. Jednak Zełenskiego zdenerowały inne pytania - o skutki wojny w Ukrainie odczuwane przez włoskich przedsiębiorców.
-
Michał Kołodziejczak o kryzysie energetycznym: Politycy powinni go przewidzieć, a nas nie przygotowali
- To najwyższy czas, żeby ludzie zrozumieli, że kryzys nie jest przypisany do danych poglądów - powiedział w Zielonym Poranku Gazeta.pl. Szef AgroUnii Michał Kołodziejczak oraz druga gościni programu Dominika Lasota podkreślali w czasie programu, że rządzący nas nie przygotowali na kryzys energetyczny. - Marszałek Witek od 100 dni mrozi ustawę wiatrakową i wszelkie inne ustawy prosumenckie - stwierdziła aktywistka.
-
Słowacja. Cyberatak na parlament, obrady zawieszone. "Sygnał blokuje nasze komputery"
- Słowacki parlament zawiesił czwartkowe obrady po cyberataku, który spowodował awarię systemów informatycznych - poinformował Boris Kollar, przewodniczący tamtejszego parlamentu. W czwartek ataku hakerskiego doświadczył również polski Senat.
-
Noc spadających gwiazd. Na niebie nad Polską pojawią się Orionidy
Październik to specjalny miesiąc dla wszystkich fanów kosmosu. Właśnie w tym okresie podziwiamy spadające gwiazdy. Dla tych, którzy przegapili pierwszą okazję na początku miesiąca, mamy dobrą wiadomość. Już dziś w nocy niebo rozświetli rój Orionidów.
-
Mariusz Błaszczak miał przylecieć do Korei Południowej. MON: Doszło do usterki samolotu
Mariusz Błaszczak miał dotrzeć do Korei Południowej, by odebrać pierwszą transzę czołgów i armatohaubic dla Polski. Podczas wizyty w Seulu miał również rozmawiać ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem oraz przedstawicielami przemysłu zbrojeniowego. Jednak samolot szefa MON nie dotarł do stolicy Korei, a wizyta została odwołana. Resort poinformował, że chodziło o usterkę. Wcześniej południowokoreańskie media informowały, że Chiny miały zablokować przestrzeń powietrzną.
-
Angela Merkel: Nie żałuję swoich decyzji w sprawie współpracy energetycznej z Rosją
- Nie żałuję energetycznej polityki mojego rządu ws. kupowania dużych ilości gazu ziemnego z Rosji - powiedziała w Lizbonie była kanclerz Niemiec Angela Merkel. Polityczka broniła działań swojego rządu w kwestii współpracy gazowej z krajem rządzonym przez Władimira Putina.
-
Sukces NASA. Udało się zmienić trajektorię lotu asteroidy
Misja sondy DART zakończyła się sukcesem - podaje NASA. Po uderzeniu sondy w asteroidę Dimorphos zmianie uległa jej orbita, tym samym - zdaniem naukowców - pierwszy raz w historii ludzkość udowodniła, że może skutecznie obronić Ziemię.
-
Biały Dom po decyzjach OPEC+: Prezydent uważa, że należy przemyśleć relacje z Arabią Saudyjską
- Po ostatnich decyzjach OPEC+ prezydent USA Joe Biden uważa, że należy ponownie przemyśleć relacje z Arabią Saudyjską - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Przedstawiciel administracji USA odniósł się w ten sposób do wezwań polityków Demokratów, którzy chcą zaprzestania współpracy z tym środkowowschodnim państwem.
-
Fala komentarzy po konferencji Glapińskiego. "Po co nam NBP?", "Glapiński znów bagatelizuje inflację"
Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński na czwartkowej konferencji prasowej poruszył temat podwyżek stóp procentowych, zarobków członków RPP czy rosnącej inflacji. Wypowiedzi szefa banku centralnego wzbudziły wielkie emocje i wywołały falę krytyki wśród części ekonomistów, dziennikarzy oraz polityków opozycji.
-
Adam Glapiński o "traktacie sopockim": Jakbym wiedział, że jestem nagrywany, to bym tego nie mówił
Podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński odniósł się do swoich wypowiedzi z molo w Sopocie, kiedy został nagrany przez działaczy AgroUnii. - Jakbym wiedział, że jestem nagrywany, to oczywiście bym tego nie mówił. Proszę się nie dać zwieść politykom, którzy próbują atakować Adama Glapińskiego - mówił prezes NBP.
-
Nowe, tajemnicze stanowiska z superpensjami w Kancelarii Premiera. Szczegóły obowiązków nieznane
Nawet 16 tys. zł brutto wynagrodzenia zasadniczego mogą zarabiać główni kierownicy projektu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - donosi "Rzeczpospolita". Nie wiadomo jednak, czym dokładnie te osoby się zajmują.
-
USA. Huragan Ian przeszedł przez Florydę. Miasta jak jeziora. Zalanymi ulicami pływają rekiny
Huragan Ian spustoszył południowo-zachodnią część Florydy. Porywy wiatru osiągały prędkość dochodzącą do 250 km/h. Patrol graniczny przekazał, że w wyniku katastrofy zaginęło 20 migrantów. Woda z Zatoki Meksykańskiej, która wdarła się na ulice miast, przyniosła ze sobą także rekiny. W mediach społecznościowych jest dużo nagrań, które pokazują te surrealistyczne obrazy.
-
Rusza specjalne posiedzenie rządu - ws. projektu zmian w energetyce
O godzinie 17 ruszyło specjalne posiedzenie rządu - będzie na nim omawiany projekt zmian w energetyce.
-
Mobilizacja w Rosji. Niemcy za przyjęciem obywateli pragnących opuścić kraj rządzony przez Putina
Niemcy są gotowe, aby przyjąć rosyjskich obywateli, którzy próbują uciec z terytorium Rosji wskutek ogłoszonej przez Władimira Putina częściowej mobilizacji do armii. - Dezerterzy zagrożeni poważnymi represjami mogą zgodnie z prawem uzyskać międzynarodową ochronę w Niemczech - przekazała minister spraw wewnętrznych Niemiec Nancy Faeser w wywiadzie dla gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
-
Putin ogłosił mobilizację. Rosjanie ruszyli po bilety lotnicze w jedną stronę
Po ogłoszeniu przez Władimira Putina częściowej mobilizacji Rosjanie w ciągu kilka minut wykupili bilety na loty do Turcji, Gruzji i Armenii - poinformował portal "Wjorstka", powołując się na dane z lotnisk.
-
Państwa członkowskie ONZ chcą nowego podatku. Ma pokryć straty spowodowane zmianą klimatu
Biedniejsze państwa członkowskie ONZ przygotowują się do walki z najbogatszymi gospodarkami świata. Rządy tych krajów wzywają do wprowadzenia nowego podatku związanego ze zmianami klimatycznymi - donosi "The Guardian". Fundusze miałyby pokryć straty spowodowane przez zmiany klimatu i nasilające się katastrofy naturalne.
-
Historyczna decyzja. KE wnioskuje o blokadę funduszy dla Węgier. Chodzi o niebagatelną kwotę
Komisja Europejska zaproponowała zablokowanie części unijnych funduszy dla Węgier. Chodzi o 65 procent funduszy z trzech programów z polityki spójności, czyli 7,5 miliarda euro. Powodem są zarzuty dotyczące korupcji w tym kraju, braku przejrzystości przy wydawaniu pieniędzy z europejskiego budżetu i przy zamówieniach publicznych.
-
Dodatek do ogrzewania - nie tylko węglem. Andrzej Duda podpisał ustawę
Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Na wsparcie mogą liczyć gospodarstwa, które do ogrzewania używaj drewna, pelletu, LPG lub oleju opałowego. W sobotę prezydent Polski podpisał również ustawę, która wspomaga samorządy terytorialne.
-
Otwarto przekop Mierzei Wiślanej. Premier: Zrywamy ostatnie pęta naszych zależności od ZSRR
Uroczyście otwarto kanał łączący Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. - Chodziło o to, by symbolicznie ta droga była otwarta. By nikt nie pytał o zgodę kraju, który nie jest nam przyjazny. Kraju, któremu władze nie wahają się przed atakowaniem innych, co widzimy teraz na Ukrainie poddanej brutalnej rosyjskiej agresji - mówił podczas uroczystości Andrzej Duda.