-
Zero miękkiej gry UE z Putinem. "Celem jest bardzo dotkliwe załamanie gospodarki rosyjskiej"
- Pójście na konfrontację gospodarczo-ekonomiczno-finansową z Zachodem, to najgłupsza rzecz, którą Rosja może zrobić. Kreml przegra taką konfrontację, przegra ją z kretesem. Ich jedynym środkiem nacisku była i jest armia - o zachodnich sankcjach gospodarczych wobec Rosji mówi w rozmowie z Gazeta.pl Tomasz Włostowski, prawnik specjalizujący się w unijnych sankcjach.
-
Eksperci ostrzegali, rząd nie słuchał. W ten sposób w trzy miesiące pandemia zabrała nam 30 tys. rodaków [WYKRES DNIA]
Epidemiolodzy i wirusolodzy ostrzegali, że brak zdecydowanych działań państwa w starciu z czwartą i piątą falą pandemii będzie kosztować życie kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Czas pokazał, że mieli rację. Według danych Ministerstwa Zdrowia, od listopada do lutego z powodu COVID-19 zmarło w naszym kraju 30 tys. ludzi.
-
Przyrost o ponad 100 proc. tydzień do tygodnia. Liczba chorych na COVID-19 rośnie w zabójczym tempie. Piątej fali pandemii nie przeczekamy jak czwartej [WYKRES DNIA]
Dopiero co minister zdrowia obwieścił, że piąta fala pandemii koronawirusa jest już w Polsce. Adam Niedzielski ma w tej kwestii 100 proc. racji. Z tygodnia na tydzień liczba nowych dziennych przypadków COVID-19 rośnie w zatrważającym tempie. Przy zachowaniu tego trendu za dwa, może trzy tygodnie chorych będziemy liczyć w setkach tysięcy. Dziennie.
-
Kostucha zamiast Św. Mikołaja. To już są święta pod znakiem śmierci na COVID-19. Nikt w UE nie odczuł tego tak jak Polska
W ostatnich tygodniach eksperci od pandemii koronawirusa zapowiadali, że w tym roku czekają nas smutne święta. Smutne, bo do wigilijnych stołów z powodu COVID-19 zasiądzie znacznie mniej Polaków, niż powinno. Liczby nie pozostawiają złudzeń: w ostatnim tygodniu w żadnym kraju Unii Europejskiej pandemia nie pochłonęła tylu istnień co w Polsce.
-
Czwarta fala pandemii się rozpędza, a rząd stoi, przygląda się i czeka. Tak tej walki wygrać się nie da [WYKRES DNIA]
Opisywany przez nas przed tygodniem na Gazeta.pl trend rozwoju czwartej fali pandemii się utrzymuje. Mimo tego, ze strony władz wciąż słyszymy tylko o tym, że sytuacja jest analizowana, a konieczne środki będą wprowadzane. Tymczasem medycy już mówią, że jest za późno i reakcja rządzących powinna nastąpić już nawet dwa tygodnie temu.
-
Im bardziej PiS walczy z UE, tym mocniej Polacy są do niej przywiązani [WYKRES DNIA]
Od wielu tygodni trwa chyba najostrzejsza dotychczas faza prawnej wojny pomiędzy polskim rządem a Unią Europejską. W oczywisty sposób ma ona wpływ na stosunek Polaków do Wspólnoty i polskiego w niej członkostwa. Wyniki nie są jednoznaczne, ale najważniejsze uspokajają - im bardziej rząd Zjednoczonej Prawicy wojuje z UE, tym bardziej Polacy chcą być jej częścią.
-
Wakacje od pandemii się skończyły. Gigantyczne wzrosty liczby zachorowań. COVID-19 przypomina o sobie coraz dobitniej [WYKRES DNIA]
W ostatnich czterech tygodniach obserwujemy kilkudziesięcioprocentowe wzrosty średniej liczby nowych dziennych przypadków koronawirusa. W tym tempie w drugiej połowie listopada możemy znów mieć po 20-30 tysięcy nowych zachorowań na dobę.
-
Setki tysięcy, miliony, miliardy euro. Prawna wojna PiS-u z UE ma swoją cenę. Bardzo wysoką [WYKRES DNIA]
22 września Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w sprawie wyższości prawa polskiego nad prawem unijnym. Od tego werdyktu zależy nie tylko przyszłość Polski w Unii Europejskiej, lecz także los polskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To ponad 58 mld euro przypadających naszemu krajowi w ramach tzw. Europejskiego Funduszu Odbudowy. A frontów, na których Warszawa wciąż toczy boje z Brukselą, jest znacznie więcej. Straty finansowe również mogą być większe.
-
Skokowe wzrosty liczby nowych zakażeń COVID-19, o kilkadziesiąt procent tydzień do tygodnia. Czwarta fala już tu jest [WYKRES DNIA]
Średnie przyrosty liczby nowych zakażeń koronawirusem w ujęciu tygodniowym sięgają kilkudziesięciu procent. To namacalny znak, że czwarta fala pandemii koronawirusa już dotarła do Polski. Tymczasem nasze państwo jest na nią niegotowe, chociaż o tym, że fala nadciąga, wiedzieliśmy od miesięcy.
-
To młodzi spychają nas w przepaść w kwestii szczepień. Dane są jednoznaczne [WYRES DNIA]
Chociaż w ostatnim miesiącu liczba nowych zakażeń koronawirusem była niska i pod pełną kontrolą, to zebrane w tym czasie dane pokazują jedno: najwięcej infekcji przypada na najsłabiej wyszczepione grupy wiekowe.
-
Czwarta fala pandemii będzie wielkim problemem dla PiS-u. Zwłaszcza politycznym. Dane nie pozostawiają złudzeń [WYKRES DNIA]
Ministerstwo Zdrowia już nawet nie ukrywa, że czwarta fala pandemii koronawirusa uderzy w Polskę. To efekt spektakularnej klapy Narodowego Programu Szczepień - pod względem szczepień jesteśmy grubo poniżej unijnej średniej. Lada chwila rząd będzie musiał zdecydować, czy wprowadzić obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 i czy w przestrzeni publicznej stosować obostrzenia wyłącznie wobec osób niezaszczepionych. Sondaże pokazują, jak trudna politycznie i społecznie będzie to decyzja.
-
Umieramy ponad normę. Pandemia koronawirusa była tylko początkiem problemów [WYKRES DNIA]
Mniej zabiegów kardiologicznych i onkologicznych, mniej wydanych Kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego, potężna zwyżka nadmiarowych zgonów. Dług zdrowotny, jaki Polska zaciągnęła przez pandemię koronawirusa, jest potężny. Chociaż jego pełnej skali jeszcze nie jesteśmy w stanie oszacować, już wiadomo, że będziemy spłacać go przez długie lata.
-
Szybciej od nas szczepią nawet Cypr, Litwa i Czechy. W tym tempie nie odzyskamy przedcovidowej normalności [WYKRES DNIA]
Z każdym tygodniem tempo Narodowego Programu Szczepień coraz bardziej odbiega od pożądanego. Nie pomaga ani ogłoszenie rządowej loterii szczepionkowej, ani przykład Wielkiej Brytanii, która dzięki szczepieniom przeciwko COVID-19 odpiera właśnie falę pandemii, spowodowaną przez wariant "indyjski" SARS-CoV-2. To wszystko nie napawa optymizmem przed jesienią.
-
Polska wychodzi z trzeciej fali pandemii. Zyskuje na tym rząd, ale nie Zjednoczona Prawica [WYKRES DNIA]
Zaprezentowany przez rządzących w połowie maja Polski Ład nie wywrócił do góry nogami sondaży Zjednoczonej Prawicy. Wielkich wzrostów nie ma, ale nieznaczną poprawę daje się zauważyć. Widać również, że wyjście z trzeciej fali pandemii zadziałało korzystnie na notowania rządu i nastroje wśród Polaków.
-
Jesteśmy jak Titanic płynący na górę lodową. Sami zafundujemy sobie czwartą falę pandemii na jesieni [WYKRES DNIA]
Narodowy Program Szczepień wyhamował, liczba Polaków zaszczepionych przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko COVID-19 jest poniżej unijnej średniej, a nawet co trzeci dorosły Polak nie planuje się zaszczepić. To gotowy przepis na czwartą falę pandemii jesienią tego roku.
-
Tak musiało być i tak było. Kwiecień miesiącem śmierci na COVID-19 [WYKRES DNIA]
Marzec przyniósł nam rekordową od początku pandemii liczbę nowych zakażeń koronawirusem. Epidemiolodzy i wirusolodzy alarmowali wówczas, że efektem szczytu zachorowań będzie fala zgonów. Niestety mieli rację. W kwietniu na COVID-19 zmarło ponad 14 tys. Polaków. To najtragiczniejszy miesiąc w naszym kraju od początku pandemii.
-
Iskierka nadziei w covidowym mroku. Dynamika przyrostu zakażeń w ujęciu tygodniowym daje cień szansy [WYKRES DNIA]
Patrząc na dynamikę przyrostu liczby nowych przypadków koronawirusa i zgonów spowodowanych COVID-19 można powiedzieć, że sytuacja nieco się uspokoiła. Wzrosty tydzień do tygodnia wciąż są wyraźne, ale tendencja jest malejąca. Problem w tym, że wciąż mówimy o zatrważających liczbach, a system ochrony zdrowia ciągnie ostatkiem sił.
-
75 razy więcej niż PKB Polski. Tyle "młode pokolenie koronawirusa" straci przez pandemię [WYKRES DNIA]
Przy okazji trzeciej fali pandemii coraz częściej słyszymy, że koronawirus ostro obchodzi się z młodymi pacjentami. Nikt nie myśli jednak o tym, co będzie z młodymi, gdy pandemiczne szaleństwo wreszcie dobiegnie końca. Sporządzony przez Polski Instytut Ekonomiczny raport "Corona generation. Growing up in a pandemic" pokazuje, że w skali globu pandemia wywróci do góry nogami życie milionów z nich.
-
Aktualnie tylko w trzech krajach świata na COVID-19 umiera więcej ludzi niż w Polsce. W Europie - w ani jednym [WYKRES DNIA]
Rząd dopiero co wprowadził nowe obostrzenia na najbliższe dwa tygodnie, a mimo tego politycy obozu władzy zaznaczają, że szczyt trzeciej fali pandemii wciąż przed nami. To tym bardziej niepokojące, że już teraz jesteśmy najmocniej dotkniętym przez wiosenną falę zachorowań państwem w Europie i jednym z najmocniej poszkodowanych na świecie.
-
Polka jeszcze długo nie będzie zarabiać tyle co Polak. Ekonomiczny los ponad jednej trzeciej z nich zależy od rządu [WYKRES DNIA]
Wprawdzie zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej dysproporcja pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn maleje, to jednak panowie wciąż są na zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji. Kobiet jest na rynku pracy mniej, zarabiają również mniej, a do tego pandemia koronawirusa bardziej zaszkodziła ich sytuacji zawodowej niż mężczyzn.