-
Warto złotego zamienić na euro? "Sama zapowiedź pomogłaby naszej walucie"
Przez ostatnie dwa tygodnie polska waluta przeżyła kilka wstrząsów. Za jedno euro płaciliśmy nawet przez chwilę 5 złotych. Czy dziś powinniśmy zatem szybko wrócić do pomysłu przyjęcia euro? - W takich czasach mało kto by się w Europie, czy w strefie euro zastanawiał nad takimi drobiazgami jak kryteria z Maastricht - mówił w środowym "Studiu Biznes" eurodeputowany prof. Marek Belka, były szef NBP.
-
Kiedy zbankrutuje Rosja? Ekonomiści podają datę. Belka: Społeczeństwo może spodziewać się terroru
- Bankructwo to brak możliwości spłacania swoich zobowiązań finansowych przez państwo. Jak niektórzy sądzą, a znają się lepiej ode mnie, to nastąpi nieuchronnie. Nawet mówią kiedy, czyli w kwietniu - mówił w środowym "Studiu Biznes" prof. Marek Belka, europoseł, były premier i były prezes NBP. Posłuchaj fragmentu rozmowy.
-
Ceny paliw. Diesel droższy od benzyny aż o 90 groszy. Problemem są polskie rafinerie
Ceny paliw na stacjach benzynowych biją historyczne rekordy. Za litr oleju napędowego na wielu z nich widać trzeba już płacić nawet 8 złotych za litr. Jednocześnie diesel jest droższy od benzyny nawet o 90 groszy. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy eksperta w środowym "Studiu Biznes".
-
Inflacja, złoty, stopy procentowe. Oddech Rosji mrozi gospodarkę. Jak zatrzymać machinę wojenną?
Polska w 2021 roku płaciła za rosyjską ropę nawet 40 mln dolarów dziennie. W całym minionym roku ta kwota sięgnęła prawie 15 miliardów dolarów. Tak wynika z najnowszego raportu Transport & Environment. Embargo na rosyjskie surowce może zatrzymać Putina, ale jakie będą konsekwencje dla polskiej gospodarki? Zobacz najnowszy odcinek "Studia Biznes".
-
Co można zrobić, by pomóc złotemu? Czas przyznać się do błędu. Lista pilnych kroków
Złoty jest najsłabszy w historii. Kurs naszej waluty do euro przebił we wtorek granicę 5 złotych. Interwencje Narodowego Banku Polskiego pomagają tylko na chwilę. Sytuacja jest tak trudna, że czas podejmować decyzje, nawet te niepopularne.
-
Stopy procentowe ostro w górę? Ekonomiści prognozują szybką misję ratunkową dla złotego
Rada Polityki Pieniężnej na wtorkowym posiedzeniu może podjąć decyzję o radykalnej podwyżce stóp procentowych. Ekonomiści prognozują nawet +1 punkt procentowy. To reakcja na gwałtowne osłabienie złotego, który dostaje rykoszetem w obliczu inwazji Rosji na Ukrainę.
-
Sankcje na Rosję. Jakie będą koszty dla Polski? Borys: Około 1 proc. PKB
Sankcje gospodarcze sprawię że gospodarka Rosji znajdzie się w wieloletniej zapaści. Ekonomiści PIE prognozują, że PKB Rosji spadnie w 2022 r. o około 15-20 proc. Jaki może być koszt dla Polski i krajów Zachodu? Rozmawialiśmy o tym z prezesem PFR Pawłem Borysem.
-
Uwaga, dezinformacja! Chodzi o sianie paniki. Nie pijcie płynu Lugola, nie ma ryzyka promieniowania
Uwaga! To kolejna ofensywa dezinformacyjna. Nie ma żadnego zagrożenia promieniowaniem, a picie płynu Lugola nie ma żadnego sensu. Wręcz przeciwnie, to starta pieniędzy, można też zaszkodzić swojemu zdrowiu. Weźmy głęboki oddech. W tej akcji chodzi tylko o wywołanie nieuzasadnionej paniki.
-
Uwaga na dezinformację! Trolle chcą wywołać naszą panikę. Najgorsze są "łańcuszki". Jak się bronić?
Jeśli chcecie pomóc Ukrainie, nie dajcie się złapać na tysiące kłamstw, manipulacji i dezinformacji rozsiewanych m.in. przez rosyjską propagandę. I tu nie chodzi tylko o kłamliwy przekaz Kremla na temat ukraińskich "nazistów". Musimy uważać, bo tej machinie zależy teraz, żeby nas podzielić ws. Ukrainy i wywoływać społeczną panikę.
-
Wojna w Ukrainie. Jak Putin wyhodował i używa trolli. Kłamstwa Kremla kosztują nawet 1,2 mld dolarów
Czy rosyjskie farmy trolli pracują teraz intensywniej, by usprawiedliwić agresję Putina wobec Rosji? W programie "Studio Biznes" wyjaśniła to szefowa unijnej agencji do spraw walki z rosyjską propagandą Martyna Bildziukiewicz. Zdradziła, ile Putin wydaje na propagandę oficjalnie.
-
Co Polska i UE mogą zrobić z rosyjskim węglem? "Powołajmy się na bezpieczeństwo narodowe"
- Apeluję, by Komisja Europejska zdecydowała się na embargo na węgiel rosyjski - stwierdził w środę premier Mateusz Morawiecki. W jaki sposób UE może zrezygnować z węgla kupowanego od Putina? Czy Polska może podjąć samodzielną decyzję w tym zakresie? W programie "Studio Biznes" wyjaśniła to ekspertka.
-
Świat płaci Rosji nawet 500 mln dolarów dziennie. Jak zatrzymać wojny Putina? Potrzebna "opcja atomowa"
Zachodnie sanckje uderzyły z impetem w rosyjską gospodarkę. Kolejnym krokiem powinien być plan wstrzymania zakupów rosyjskich surowców. Jak to zrobić? Naszym gościem w "Studiu Biznes" jest szef Polskiego Fundusz Rozwoju Paweł Borys, reporterka Outriders Karolina Baca-Pogorzelska oraz szefowa unijnej agencji do spraw walki z rosyjską propagandą Martyna Bildziukiewicz. Zobacz najnowszy odcinek "Studia Biznes".
-
Potężny kac po sankcjach. Rosyjskie spółki parzą w Londynie. Moskwa udaje, że tydzień się nie zaczął
Rosyjskie spółki notowane na giełdzie w Londynie notowały w poniedziałek ogromne spadki. To reakcja inwestorów na sankcje nałożone przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone na rosyjski bank centralny oraz na odcięcie Moskwy od systemu finansowego SWIFT.
-
Rosja przygwożdżona sankcjami. Jakie konsekwencje odczują obywatele? "Mają zapasy kaszy gryczanej"
Rosjanie obudzili się w zupełnie nowym kraju. Odcięci finansowo od zachodniego systemu finansowego. - W Rosji nastąpił run na banki, ustawiały się długie kolejki. W wielu bankach zabrakło gotówki - mówił w Porannej Rozmowie Gazeta.pl Piotr Arak, dyrektor PIE. Jakie będą konsekwencje sankcji? Posłuchaj rozmowy.
-
Myśliwce z krajów UE polecą na Ukrainę? Mają odpierać rosyjskie naloty
UE po raz pierwszy w swojej historii dostarczy broń do kraju znajdującego się w stanie wojny. Co więcej, kraje UE w odpowiedzi na prośbę Kijowa mogą wysłać na Ukrainę myśliwce, aby pomóc w odparciu rosyjskich ataków powietrznych i lądowych. Takę deklarację złożył w niedzielę Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji. W sumie na broń dla Ukrainy UE ma przekazać pół miliarda euro.
-
Bijemy na alarm! "Codziennie przyjmujemy dzieci po próbach samobójczych". Przerwijmy krąg cierpienia
Zdrowie psychiczne dzieci i nastolatków to nasza wspólna sprawa. - Do szpitali coraz trafiają dzieci, które nie widzą światła w tunelu, żeby było po co otwierać oczy następnego dnia - mówiła w "Studiu Biznes" dr Aneta Górska-Kot, ordynator pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie. Posłuchaj jak można przerwać krąg cierpienia dzieci i nastolatków.
-
Czy sankcje odstraszą Putina od Ukrainy? Pytamy ekspertkę, która właśnie wróciła z Donbasu [STUDIO BIZNES]
Władimir Putin nie posłuchał apeli społeczności międzynarodowej i zajął część terytoriów należących do Ukrainy. Zachód odpowiedział na uznanie samozwańczych republik sankcjami. Czy Moskwa się ich wystraszy? Łukasz Kijek pyta o to w programie prof. Agnieszkę Legucką, z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, która niedawno wróciła z Donbasu.
-
Po wyroku TSUE. UE może odebrać Polsce miliardy. Pytamy ekonomistę, ile Polacy zapłacą za upór PiS
Polacy coraz częściej chwytają się za portfele, bo ceny w sklepach przyspieszają w coraz większym tempie. Inflacja nie jest jednak jedynym zagrożeniem dla finansów przeciętnego Kowalskiego. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł bowiem, że mechanizm praworządności jest zgodny z prawem. W programie "Studio Biznes" dr Sławomir Dudek, ekonomista, wyjaśni, co decyzja TSUE oznacza w praktyce.
-
Surowiec Putina wystrzelił. Szantaż Rosji to cios w czuły punkt, także Polski. Złoty nie odrabia strat
Słowa, które popłynęły w piątek wieczorem z Białego Domu, do teraz odciskają swoje piętno na rynkach finansowych. Amerykański wywiad wysłał jasny sygnał do sojuszników, że zabiegi dyplomatyczne dotychczas nie przyniosły efektu, a Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę w każdym momencie. To wciąż najczarniejszy ze scenariuszy - także dla gospodarki.
-
Złoty dostał rykoszetem, ryzyko wojny mocno bije w rynki finansowe. Czarny scenariusz dla gospodarki
Stanowcze ostrzeżenie z Białego Domu na temat działań Putina wobec Ukrainy wywołało bardzo negatywną reakcję na światowych rynkach w piątek wieczorem. Rykoszetem dostał także polski złoty. Inwestorzy jak zawsze w ryzykownych sytuacjach zaczęli sprzedawać waluty rynków wschodzących. Kilka chwil po godzinie 20:00 złoty osłabił się do dolara aż o sześć groszy.