-
Tykająca bomba demograficzna i gospodarcza. Rodzi się najmniej dzieci od drugiej wojny światowej
Tragiczne dane dotyczące urodzeń za styczeń i jeszcze smutniejsze za ostatnie 12 miesięcy. Specjaliści już wiedzą, że konsekwencje demograficznej zapaści będą bolesne. Jak rozbroić tę tykającą bombę? Łukasz Kijek rozmawia o tym w programie "Studio Biznes" z ekspertką, prof. Joanną Tyrowicz. O niecodziennej sytuacji na rynku nieruchomości opowie z kolei Jarosław Sadowski z firmy Expander. Jak co tydzień zajrzymy też do świata motoryzacji, technologii i sportu.
-
Polacy nie uciekną przed drożyzną? Marek Belka: inflacja się zadomowi u nas na stałe
Inflacja w kwietniu wyniosła 4,3 proc. Jakie jest ryzyko, że dalej będzie utrzymywać się na takim poziomie lub rosnąć? Marek Belka w rozmowie z Łukaszem Kijkiem przyznał, że przed nami okres masowego wydawania pieniędzy przez Polaków. - A to zaproszenie do inflacji - stwierdził.
-
Wyrok na frankowiczów wyrokiem na banki? "Studio Biznes" pyta o konsekwencje igrania z walutami
Przed polską gospodarką dwie kluczowe zmiany. Pierwsza to wyroki dotyczące frankowiczów. Orzeczenie TSUE i Sądu Najwyższego mogą być finansowym ciosem dla sektora bankowego. W najczarniejszym scenariuszu będzie musiał udźwignąć zobowiązania liczone w miliardach złotych. Maj jest też miesiącem rozmrażania gospodarki. Jakie będą skutki likwidacji restrykcji? Łukasz Kijek spyta o to swoich gości - mec. Barbarę Garlacz, radczynię prawną specjalizująca się w tematyce kredytów frankowych i Macieja Wituckiego, prezydenta Konfederacji Lewiatan.
-
Kiedy rząd wyłączy gospodarczą zamrażarkę? Wiceminister: Fryzjerzy mogą zacząć ostrzyć nożyczki
Słabnąca fala epidemii COVID-19 sprawi, że rząd prawdopodobnie zdecyduje się na złagodzenie restrykcji. Informacje, które od kilku dni krążą w mediach, potwierdziła goszcząca w programie "Studio Biznes" wiceministra rozwoju.
-
Wiceminister zdradza: Odmrażanie gospodarki ruszy "na dniach". Regionalizacja obostrzeń poważnie rozważana
"Dwutygodniowy" lockdown restauracji trwa już pół roku. Działać nie mogą też tymczasowo zamknięte siłownie, na rozmrożenie gospodarki czekają sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne. Trzecia fala epidemii COVID-19 zaczęła opadać, dlatego Łukasz Kijek w "Studio Biznes" zapyta o konkretny plan działań Olgę Semoniuk, wiceminister rozwoju. Przedstawicielka rządu opowie też o tym jak mają wyglądać szczepienia w firmach. W drugiej części programu Grzegorz Kita, prezes Sport Managment Polska, opowie o wydarzeniu, które zelektryzowało fanów piłki nożnej. Co z Ligą Mistrzów? W "Studiu Biznes" nie zabraknie też motoryzacji i technologii. Zapraszamy!
-
Rząd przedłuża część obostrzeń. Lekarz wieszczy, że po pandemii ochronę zdrowia czeka tragedia
Epidemia COVID-19 to prawdziwe wyzwanie dla pracowników ochrony zdrowia. W rozmowie z Łukaszem Kijkiem konsekwencje olbrzymiego obciążenia i stresu ocenia gość programu "Studio Biznes", Bartosz Fiałek, lekarz, specjalista w dziedzinie reumatologii. Wieszczy tragedię systemu spowodowaną masowymi odejściami z zawodu, za granicę lub do sektora prywatnego. W programie nie zabraknie też felietonu motoryzacyjnego, najnowszych doniesień ze świata technologii oraz sportu.
-
Paweł Borys ujawnia, kiedy może rozpocząć się produkcja szczepionek w Polsce. "Mówimy o milionach dawek"
- W trzecim kwartale firma Mabion może rozpocząć już produkcję w pełni szczepionek w Polsce, marki Novavax - powiedział w Gazeta.pl Paweł Borys. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju był gościem w programie "Studio Biznes".
-
TVP uderzyła w niego "paszkwilem". Szef PFR o produkcji szczepionki w Polsce: Możliwe w III kwartale
Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju, który rozdziela wśród firm rządową pomoc, znalazł się na celowniku TVP. Partyjna telewizja powiązała szefa PFR ze sprawą wyłudzenia środków z tarczy, wypomniała mu też, że był dyrektorem banku "za rządów PO-PSL". Szef Funduszu w programie "Studio Biznes" nie odniesie się jednak wyłącznie do zarzutów. Wyjaśni, co dla przeciętnego obywatela i przedsiębiorcy może zmienić Nowy Ład, program PiS, który ma być remedium na pandemię. Wyjaśni też, czy przedsiębiorcy objęci restrykcjami wciąż mogą liczyć na pomocną dłoń od państwa. Opowie także o planach produkcji substancji wykorzystywanej do wytwarzania szczepionki. W programie nie zabraknie też stałych pozycji ze świata motoryzacji, technologii i sportu.
-
Czarne chmury nad polską walutą. Najsłabsza od 12 lat. Po przełomowym wyroku może być jeszcze gorzej
Polska waluta od tygodni słabnie. Kurs euro przebił poziom nienotowany od 12 lat, w kość złotemu daje też dolar. Jakie są przyczyny złych notowań, co jeszcze może wydarzyć się na rynku walutowym i czym to grozi polskiej gospodarce? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes" Konrada Białasa, głównego ekonomistę DM TM Brokers. Poza tym Tomasz Korniejew, redaktor naczelny Moto.pl, przetestuje Opla Insignię, Dominik Wardzichowski opowie o finansowym fair play w sporcie, a Daniel Maikowski zabierze nas w świat technologii.
-
Będzie totalny lockdown Polski? "Jesteśmy w epicentrum trzeciej fali. Ten krok jest przed nami"
Trzecia fala epidemii koronawirusa uderzyła w Polskę z olbrzymią siłą. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że liczba osób zakażonych w ciągu ostatniej doby osiągnęła niemal 30 tys. osób. Czy to oznacza, że premier w czwartek ogłosi lockdown? Łukasz Kijek spytał o to w programie "Studio Biznes" Olgę Semeniuk, wiceministrę Rozwoju, Pracy i Technologii. Z uwagi na problemy techniczne materiał wideo został opatrzony napisami.
-
Izrael zaszczepił połowę populacji. "Studio Biznes" pyta Polkę o to, co się zmieniło
Epidemia COVID-19 w Polsce znów przybrała na sile. Ale w niektórych krajach skutek przynoszą szczepienia. Jednym z nich jest Izrael, gdzie preparat przyjęła już połowa populacji. Co zmienia to w praktyce? W programie "Studio Biznes" wyjaśni to Karolina Mints, autorka bloga Israel Friendly. Nie zabraknie też emocji motoryzacyjnych i sportowych oraz wieści ze świata technologii.
-
PiS zaproponuje emeryturę bez podatku aż do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra
Premier Mateusz Morawiecki może wkrótce zaprezentować poważną reformę podatków. Najbardziej mogą skorzystać na niej osoby o niskich dochodach. Co o pomyśle sądzi Piotr Kuczyński, analityk rynków finansowych? W programie "Studio Biznes" spytał o to Łukasz Kijek.
-
"Nowy Ład" czy skok na kasę? "Studio Biznes" pyta o pomysł rządu na podział unijnych miliardów
"Nowy Ład" to nowy rządowy program, który ma być odpowiedzią na koronakryzys. Dzięki środkom przekazanym przez Unię Europejską w ramach Funduszu Odbudowy polski rząd będzie mógł podzielić setki miliardów złotych. Czy Mateusz Morawiecki wykorzysta historyczny zastrzyk gotówki z UE do rozruszania polskiej gospodarki, czy potraktuje go jako fundusz wyborczy PiS? Czy Polacy zyskają na zmianach - na przykład dzięki podniesieniu kwoty wolnej od podatku? Łukasz Kijek zapyta o to w programie "Studio Biznes" Piotra Kuczyńskiego, analityka rynków finansowych. Rafał Sidorowicz, doradca podatkowy i menedżer w Zespole Podatków Osobistych i Doradztwa dla Pracodawców wyjaśni, jak możemy zyskać dzięki odliczeniom. Tomasz Korniejew zabierze nas w świat motoryzacji, a Daniel Maikowski technologii. Nie zabraknie też nowych emocji sportowych, które zapewni Dominik Wardzichowski.
-
Za koronakryzys zapłacimy w rachunkach za prąd i gaz? "Studio Biznes" pyta o podwyżki i uwolnienie cen
Kilkanaście procent w 2020 roku, kolejne kilkanaście procent w tym roku - ceny prądu rosną i mają rosnąć dalej. Zapowiedział to Piotr Naimski, pełnomocnik rządu. Stwierdził, że rachunki będą coraz wyższe aż do roku 2030. Wyższe mogą być również opłaty za gaz, bo Unia Europejska domaga się, by - podobnie jak opłaty za energię elektryczną - zostały uwolnione. Czy państwowi giganci każą Polakom słono płacić za media, by mieć pieniądze na pokrycie kosztów koronakryzysu? Łukasz Kijek zapyta o to w programie "Studio Biznes" Bartłomieja Derskiego, eksperta portalu Wysokienapiecie.pl. W drugiej części programu Agnieszka Rynkowska, członek zarządu T-Mobile Polska wyjaśni, czy pandemia na trwałe zmieni biznes.
-
Rozbrajająca szczerość wiceministra Sobonia w sprawie górników. "Docelowo wszyscy stracą pracę"
- Docelowo wszyscy górnicy stracą pracę - mówił w "Studiu Biznes" Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych. Polska Grupa Górnicza od miesięcy czeka na miliard złotych wsparcia z Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym z warunków, jakie muszą zostać spełnione jest podpisanie przez rząd umowy społecznej ze związkowcami. Rozmowy od wielu miesięcy idą jak po grudzie, w styczniu związkowcy o jednej z propozycji mówili nawet, że "to była kpina ze Śląska". Porozumienia nie ma, ale wiceminister Soboń ku zaskoczeniu wielu stwierdził, że rząd mówi już ze związkowcami "wspólnym głosem o likwidacji branży".
-
Rząd robi skok na pieniądze Polaków z OFE. Zabierze im 15 proc. Jak to tłumaczy? Wyjaśnia "Studio Biznes"
Rząd zdecydował, że dokończy reformę OFE. Środki zgromadzone przez Polaków zostaną przeniesione. O ile nie wypełnimy specjalnego druczku, trafią do IKE. "Przy okazji" rząd pobierze jednak piętnastoprocentową "prowizję". Dlaczego? Łukasz Kijek zapyta o to w programie "Studio Biznes" Artura Sobonia, wiceministra aktywów państwowych. W pierwszym odcinku nowego sezonu programu za kierownicą nowego Forda pojawi się też Tomasz Korniejew. Zadebiutuje Dominik Wardzichowski, który pokaże biznesowe oblicze sportu.
-
Luka VAT. Ekonomista miażdży retorykę premiera. "Kłamstwa vatowskie są aż cztery"
Mateusz Morawiecki jak refren powtarza zdanie: "odebraliśmy pieniądze mafiom vatowskim i daliśmy obywatelom". Dziennikarze "Superwizjera" TVN zrealizowali reportaż o - jak to określili - "kłamstwie vatowskim". Główny ekonomista FOR i były wieloletni dyrektor w Ministerstwie Finansów twierdzi, że "kłamstwa vatowskie są aż cztery". Zobacz najnowsze "Studio Biznes".
-
300 milionów "czternastki" dla górników. Prezes PFR potwierdza, że PGG czeka na wielomilionowe wsparcie
Minister zdrowia już alarmuje przed nadciągającą trzecią falą koronawirusa. Dopiero co odmrożone gałęzie gospodarki - hotele czy wyciągi narciarskie - znów z niepewnością patrzą w przyszłość. Na co będą mogli liczyć przedsiębiorcy, jeśli nadejdzie trzecia fala koronawirusa? Czy wsparcie dostaną też ci, którzy od miesięcy o nie proszą? W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Paweł Borys. Szefa Polskiego Funduszu Rozwoju pytamy także o 14-tki, które wypłaciła Polska Grupa górnicza w sytuacji, gdy stara się o wsparcie z funduszu.
-
Gigantyczny pozew zbiorowy za lockdown. "Od dawna piszemy na Berdyczów". Jaki koszt dla przedsiębiorcy?
Skarb Państwa, konta restauratorzy. Przedstawiciele Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej mają dość chaosu wokół lockdownu i zdecydowali się na batalię sądową. Jak twierdzą, składają największy pozew zbiorowy przeciwko państwu w historii Polski. - Jaki jest koszt przystąpienia do takiej procedury - wyjaśniał w "Studiu Biznes" mecenas Jacek Dubois reprezentujący przedsiębiorców. Posłuchaj fragmentu rozmowy.
-
Złożyli największy pozew zbiorowy w historii Polski, wyjaśniają czego biznes chce od rządu
Przedsiębiorcy poszkodowani przez epidemię koronawirusa złożyli w sądzie zbiorowy pozew przeciwko Skarbowi Państwa. Być może wywalczą największe w historii Polski odszkodowanie za lockdown, chodzi bowiem o branżę gastronomiczną, w której działa kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Jacek Dubois, prawnik reprezentujący poszkodowane firmy, wyjaśni w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, jak przedsiębiorcy widzą swoje szanse. Rafał Sadoch, analityk DM mBank opowie o jednym z największych fenomenów inwestorskich ostatnich lat. Dlaczego mali inwestorzy rzucili się na akcje spółki GameStop? W programie nie zabraknie nowości ze świata motoryzacji i technologii.