Łukasz Kijek

Redaktor naczelny serwisów informacyjnych Gazeta.pl, prowadzący Studio Biznes. Od 13 lat zajmuje tematami z dziedziny gospodarki, finansów, polityki zagranicznej i polityki gospodarczej. Wcześniej związany z TVN CNBC, TVN24 BiS, oraz TVN24.

Łukasz Kijek
 • Pokazujemy, co pożera najwięcej energii w domu i jak to zmienić. Nawet 1000 zł oszczędności

  Pokazujemy, co pożera najwięcej energii w domu i jak to zmienić. Nawet 1000 zł oszczędności

  Polacy szykują się na wielkie oszczędzanie. Rząd narzucił bowiem drakońskie limity zużycia energii - kto w przyszłym roku przekroczy barierę 2000 kWh, może spodziewać się dotkliwej podwyżki. Czy jednak energię da się zaoszczędzić? W najnowszym odcinku programu "Studio Biznes" wyjaśni to Maciej Maciejowski z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej. W programie spytamy też przedstawiciela Forda, czy Polacy pokochali samochody elektryczne.

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o rachunkach za prąd i ogrzewanie. Ekspert wylicza i wyjaśnia

  Wszystko, co musisz wiedzieć o rachunkach za prąd i ogrzewanie. Ekspert wylicza i wyjaśnia

  Polacy szykują się na jeden z największych kryzysów energetycznych w historii. Na potęgę drożeją węgiel, gaz, energia elektryczna. Rząd uruchomił już dopłaty, ale czy nie będą one czasem kroplą w morzu potrzeb? Łukasz Kijek spyta o to eksperta. "Studio Biznes" sprawdzi też, czy Polska ma szansę stać się wodorowym eldorado. O szczegółach opowie Jacek Pawlak, prezes Toyota Central Europe.

 • Podwyżka dla dwóch milionów Polaków. Kaźmierczak: Rząd z każdej stówy ma 50 zł dla siebie
 • Zapłacimy za rekordowy wzrost płacy minimalnej? Pytamy ekspertów, czy rząd wie, jak działa inflacja

  Zapłacimy za rekordowy wzrost płacy minimalnej? Pytamy ekspertów, czy rząd wie, jak działa inflacja

  Czy rząd igra z inflacją? Z jednej strony ścina dochody budżetu, zmniejszając VAT na żywność czy paliwa, z drugiej rozdaje miliardy w dodatkach socjalnych. Rok 2023 to rok rekordowego wzrostu płacy minimalnej. Inflacja lubi to? Łukasz Kijek spyta o zdanie ekspertów. W programie "Studio Biznes" konsekwencje działania rządu wyjaśnią Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej oraz Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. W programie nie zabraknie też technologii i samochodu, który można złożyć... w salonie.

 • Orban musi być w szoku. Rosja wstrzymuje dostawy ropy do Węgier, Słowacji i Czech

  Orban musi być w szoku. Rosja wstrzymuje dostawy ropy do Węgier, Słowacji i Czech

  Rosja wstrzymała dostawy ropy naftowej odcinkiem ropociągu "Przyjaźń" do Węgier, Słowacji i Czech. To zapewne spore zaskoczenie dla Węgier, a zwłaszcza Wiktora Orbana, który od początku wojny w Ukrainie dbał o dobre relacje z Rosją. W "Studiu Biznes" z przedstawicielką marki BEKO będziemy także rozmawiali o innowacjach technologicznych w branży AGD.

 • Rządowy plan na tańszy węgiel to hit czy kit? I czy polecimy na wakacje? 'Studio Biznes' odpowiada

  Rządowy plan na tańszy węgiel to hit czy kit? I czy polecimy na wakacje? "Studio Biznes" odpowiada

  Rząd ogłasza plan, dzięki któremu Polacy będą mogli kupić węgiel za mniej niż tysiąc złotych za tonę. Tyle że eksperci mają wątpliwości, czy ten pomysł wypali. W "Studiu Biznes" będzie się nad tym zastanawiał Bartłomiej Derski, ekspert portalu WysokieNapiecie.pl. W programie będzie też mowa o konflikcie na linii PAŻP - kontrolerzy lotów. Czy może skutkować paraliżem na lotniskach? Na to pytanie odpowie Anna Garwolińska, pełnomocniczka Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

 • Rachunek grozy 2022. Ekonomistka wylicza, co zdrożeje do końca roku

  Rachunek grozy 2022. Ekonomistka wylicza, co zdrożeje do końca roku

  Inflacja stała się zmorą dla wielu polskich rodzin. W maju ceny rosły w tempie 13,9 proc. rok do roku i wygląda na to, że w kolejnych miesiącach może być jeszcze gorzej. W środowym "Studiu Biznes" Łukasz Kijek z ekonomistką z UW dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek wyliczali, co może jeszcze zdrożeć w najbliższych miesiącach.

 • Inflacja znów wystrzeliła. Co jeszcze zdrożeje? Sprawdzamy kalendarz podwyżek

  Inflacja znów wystrzeliła. Co jeszcze zdrożeje? Sprawdzamy kalendarz podwyżek

  Wysokie ceny na stacjach benzynowych zwiastują kolejne podwyżki. Drożeć będzie żywność, ogrzewanie, energia elektryczna. Co z usługami, opłatami lokalnymi, czynszami? W programie "Studio Biznes" o tym, czy prawdziwa drożyzna dopiero przed Polakami opowie dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka. Przedstawicielkę jednej z czołowych sieci handlowych spytamy też co w praktyce oznacza skrót ESG.

 • Ile na drogim paliwie zarabiają stacje? Marża na autogaz +190 procent

  Ile na drogim paliwie zarabiają stacje? Marża na autogaz +190 procent

  Ceny paliw na stacjach benzynowych są najwyższe w historii. Średnia cena benzyny w woj. dolnośląskim oraz podkarpackim przekroczyła już ponad 8 zł - wynika z najnowszych danych BM Reflex. Kierowcy liczą każdy grosz i zastanawiają się, ile dziś na sprzedaży paliwa zarabiają m.in. stacje benzynowe. Sprawdziliśmy, co mówi na ten temat raport Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego zrzeszającej największych producentów i sprzedawców paliw w Polsce.

 • Były prezes Lotosu o przejęciu: 'Za 2-3 lata - tragiczny wątek'. W tle kontakty z rosyjskim biznesem
 • Polacy wściekli na ceny i brak węgla. Wiemy, nad czym pracuje rząd. Zabraknie czasu?
 • 8, 10, 15 zł za litr? Skąd drożyzna na stacjach? Były prezes paliwowego giganta w 'Studiu Biznes'
 • W Dzień Dziecka 'Studio Biznes' przejmuje Bronek. Policzy, ile jest wart Robert Lewandowski

  W Dzień Dziecka "Studio Biznes" przejmuje Bronek. Policzy, ile jest wart Robert Lewandowski

  Prosimy nie regulować odbiorników. "Studio Biznes" w Dzień Dziecka zostało bowiem przejęte przez Bronka. Nastolatek, który w Gazeta.pl ma własny cykl poświęcony nauce i eksperymentom, tym razem zajrzy do świata sportu, motoryzacji i technologii. Czy Robert Lewandowski nie jest czasem przepłacany? Jak na drodze sprawdza się elektryczny Hyundai? Na co pozwalają smartfonowe aplikacje do rysowania? Zapraszamy do obejrzenia nowego odcinka.

 • Wakacje kredytowe bezpieczne dla portfeli Polaków? 'Studio Biznes' pyta eksperta. 'Bank się zabezpiecza'
 • Nadpłata kredytu, czyli myk na rządowe wakacje kredytowe. Sprawdzamy, czy to się opłaca
 • Znaczek z podpisem premiera Ukrainy wylicytowany. 'Studio Biznes' zdradza szczegóły

  Znaczek z podpisem premiera Ukrainy wylicytowany. "Studio Biznes" zdradza szczegóły

  To legendarne znaczki, które zostały wydane w Ukrainie na cześć obrońców Wyspy Węży. Jeden z nich, podpisany przez samego premiera Ukrainy, był do zdobycia jeszcze kilka minut po południu. Wielka licytacja dobiegła jednak końca. Ile uda się uzyskać na zakup karetek? Jak pomóc Ukrainie. W programie "Studio Biznes" wyjaśnia to Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy w Polsce, głównie o akcji licytacji znaczków

 • Bańka na rynku mieszkań? Czerniak: Jeżeli pęka, to właśnie teraz

  Bańka na rynku mieszkań? Czerniak: Jeżeli pęka, to właśnie teraz

  Stopy procentowe wynoszą już ponad 5 proc., raty kredytów urosły średnio po ponad 70 proc., a zdolność kredytowa drastycznie spada. Czy taka sytuacja zmusi deweloperów do obniżenia cen mieszkań? Rozmawialiśmy o tym z dr. Adamem Czerniakiem, ekonomistą Polityki Insight i SGH.

 • Karetki dla Ukrainy. Wyjątkowe znaczki warte już ponad 50 tys. zł. Poznaj ich historie

  Karetki dla Ukrainy. Wyjątkowe znaczki warte już ponad 50 tys. zł. Poznaj ich historie

  Wojna w Ukrainie to prawdziwy test solidarności. Gazeta.pl i Ukrayina.pl zainicjowały akcję, która może być dowodem na to, że Polacy go zdają. Na licytacje trafiły bowiem trzy wyjątkowe znaczki z Ukrainy podpisane przez równie wyjątkowe osoby. Jaki jest cel akcji? Wyjaśni to "Studio Biznes". W programie powiemy też, czy Polacy powinni bać się jeszcze wyższych rat.

 • Mamy już ponad 50 tys. zł! Ukrayina.pl licytuje wyjątkowe znaczki. Ekspert wyjaśnia, ile kosztują najdroższe
 • Polacy słono płacą za upór małego koalicjanta. 'Studio Biznes' pyta o pieniądze z KPO, kary i sankcje

  Polacy słono płacą za upór małego koalicjanta. "Studio Biznes" pyta o pieniądze z KPO, kary i sankcje

  Licznik kar, które Polska musi odprowadzić do UE za ignorowanie wyroków i postanowień Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, już dawno wskazał miliard złotych. I pędzi dalej. Tymczasem na horyzoncie kompromisu z KE, który pozwoliłby odblokować środki z KPO, nie widać. Co dalej? Jaki pomysł ma rząd, by przekonać Solidarną Polskę, by poparła nowelę ustawy o Sądzie Najwyższym i tym samym dała szansę na kompromis z Unią? Łukasz Kijek spyta o to w programie "Studio Biznes". Gościnią będzie Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii.