-
Morskie Opowieści. 300 km za Waligórą. Czy z Bałtyku znikną ryby?
Miasto zniszczone przez tsunami, miasto zasypane przez piasek - to opowieści sprzed wieków, które podczas wędrówki wzdłuż Bałtyku usłyszał Mateusz Waligóra. Ale są też nowe problemy - nasze morze jest przełowione.
-
Wysyłamy łazika na Marsa, ale nie wiemy, co ginie w bałtyckich sieciach. "Sytuacja jest dramatyczna" [WYWIAD]
Jak to możliwe, że wysyłamy łazika na Marsa, a nie wiemy, co ginie w bałtyckich sieciach? - Sytuacja jest dramatyczna. Przełowienie bałtyckich ryb sankcjonują kolejni ministrowie. Robią to wbrew przepisom wspólnej polityki rybołówstwa i pomijając rady naukowców - mówi Justyna Zajchowska, starsza specjalistka ds. ochrony ekosystemów morskich w WWF Polska.
-
Kadłub "Frankena". "Bałtykowi grozi katastrofa jak w Zatoce Meksykańskiej. Tylko że nasza jest spodziewana"
- Dno Bałtyku to płaska pustynia. Nie ma skał, ani raf. Gdy kiedyś nurkowało się na stojących tam wrakach, pływało się obok ławic dorszy. Dziś jest ich już niewiele. Dorsze znikają na naszych oczach - mówi Marcin Jamkowski, który od ponad 20 lat nurkuje w Bałtyku.
-
Zaniepokojeni rybacy, morze coraz bardziej wdzierające się w ląd. 150 km za Waligórą
Pierwsze dni wyprawy i pierwsze wnioski - podróżnik Mateusz Waligóra idzie wzdłuż Bałtyku, a jego marsz jest pretekstem do postawienia pytań o przyszłość polskiego morza.
-
Mateusz Waligóra rusza wzdłuż Bałtyku, żeby zadać wiele ważnych pytań
Podróżnik Mateusz Waligóra rozpoczął marsz wzdłuż polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego. Gazeta.pl jest patronem jego wyprawy. Co tydzień będziemy relacjonować jej postępy, a także publikować rozmowy dotyczące przyszłości i przeszłości naszego morza.
-
"Morze Bałtyckie czy wkrótce Morze Martwe?" Polski podróżnik i fotograf na tropie klimatycznej katastrofy
- Często nie zastanawiamy się, jakie konsekwencje będą miały nasze decyzje za kilkadziesiąt lat. Tak jest z Bałtykiem, w którego głębinach drzemie dziś tykająca bomba - mówi Mateusz Waligóra, który rozpoczął marsz wzdłuż polskiego wybrzeża.
-
"Szlak Wisły" ukończony. Mateusz Waligóra przeszedł prawie 1200 km
- Nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby przeżyć przygodę - mówi Mateusz Waligóra, który pokonał pieszo niemal 1200 km wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. - Martwi mnie wiele rzeczy związanych z przyszłością Wisły: nasza ignorancja, to, że odwróciliśmy się od niej plecami. I o tym będzie książka, którą piszemy z Dominikiem Szczepańskim: o przygodzie i lęku, ale i nadziei, którą często znajdowałem w spotkaniu z drugim człowiekiem - dodaje.
-
Mateusz Waligóra: Porzućmy mrzonki i zostawmy Wisłę samą sobie. Zróbmy to dla naszych dzieci
Przestawienie się z dalekich podróży na te lokalne będzie sitem: pandemia oddzieli podróżujących z pasji od tych, którzy zaczęli to robić, bo było modne, tanie, efektowne i łatwe w organizacji - mówi Mateusz Waligóra, który w sobotę ukończy "Szlak Wisły".
-
Błąd, który kosztował życie miliony ryb. Mateusz Waligóra minął tamę we Włocławku [SZLAK WISŁY]
W ciągu ostatnich 50 lat na świecie, a przede wszystkim w Europie, dramatycznie spadła populacja ryb wędrownych. W Polsce jedną z przyczyn możemy wskazać palcem - to elektrownia wodna we Włocławku.
-
"Proszę skoczyć w ten wir". Karta pływacka zdobyta w nurcie Wisły? Opowieść 98-letniej warszawianki [SZLAK WISŁY]
Mateusz Waligóra przeszedł już ponad 700 km wzdłuż Wisły. Po drodze spotkał wędkarza, który złowił dwumetrowego suma. A także 98-letnią warszawiankę, która opowiedziała mu niezwykłe historie o najdłuższej polskiej rzece.
-
Dr Rąkowski: Wisła jest europejskim ewenementem. Niektóre scenariusze mnie przerażają [SZLAK WISŁY]
- Kaskadyzacja, tor wodny łączący Morze Czarne z Bałtykiem, kanał łączący Wisłę z Bugiem - to absolutne mrzonki. Jeśli ktoś się uprze, to wyda olbrzymie pieniądze, zniszczy środowisko, a korzyści z tego nie będzie - mówi dr Grzegorz Rąkowski, biolog i krajoznawca, ekspert związany z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym.
-
Co skrywa dno Wisły? Zaczęli z budżetem 8 tys. zł, wydobyli skarby i rozwiązali tajemnicę sprzed lat
- Szwedzi wywozili wszystko. Klejnoty, biżuterie, cenne metale, stroje, sztućce, talerze, łóżka, nieprawdopodobną liczbę książek. Jak się okazało, wywozili też elementy architektoniczne! Cięli na części całe pałace. Ale nie wszystko dopłynęło do Bałtyku - mówią Marcin Jamkowski i dr hab. Hubert Kowalski
-
Co pływa Wisłą? Mateusz Waligóra na pokładzie jedynego na świecie dubasa
Port w Sandomierzu powstał, zanim Krzysztof Kolumb wyruszył w swoją legendarną podróż. Stoi w nim jedyny na świecie dubas. Ale już kawałek dalej - w Annopolu - nie da się Wisłą pływać. Czego jeszcze Mateusz Waligóra dowiedział się na "Szlaku Wisły"?
-
Waligóra przeszedł 400 km wzdłuż Wisły. "Czy oszczędzanie wody coś zmieni, jeśli przemysł będzie taki sam?"
Mateusz Waligóra idzie wzdłuż najdłużej polskiej rzeki i zadaje pytania o jej losy. Jak relacjonuje, spotykani po drodze ludzie zauważają, że z klimatem dzieje się coś niepokojącego. Narzekają na zbiory, zauważają, że opady deszczu są rzadsze, ale bardziej intensywne. Tutaj podsumowanie 1/3 jego wyprawy szlakiem najdłuższej polskiej rzeki.
-
Katastrofa klimatyczna w Polsce. "Do 2050 r. będzie jeszcze znośnie. Potem pełna moc uderzenia"
- Kiedyś jeździłem na konwencje klimatyczne, ale już tego nie robię. Uważam, że to czysta propaganda, która nie daje żadnych konkretnych wyników. Cele są zawsze bardzo ambitne, ale nikt ich nie realizuje. Kończy się na gadaninie - mówi nestor polskiej klimatologii, prof. dr hab. Maciej Sadowski, ekspert Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
-
Mateusz Waligóra przeszedł 200 km wzdłuż Wisły. "Rzeka jest piękna, ale czasami muszę odwracać wzrok"
Ślimaki, zaskrońce, sarny, dzięcioły trójpalczaste. Stare wanny, drzwi, panele, rozklekotane wersalki. Trwa wyprawa "Szlak Wisły". Jak zmienia się najdłuższa rzeka w Polsce?
-
Anna Jaklewicz sprząta kraj. Co Polacy zostawiają w krzakach? "Aż nie chce się wierzyć"
Opony, muszle klozetowe, wersalki, tajemnicza walizka i pluszowy miś. Czy przeciętnego Polaka obchodzi, co leży w krzakach? Odpowiada Anna Jaklewicz, która od kilkunastu miesięcy sprząta Polskę w ramach akcji "Książka za worek śmieci".
-
Hydrolog: Nadchodzi czas ekstremów i nic na to nie poradzimy
- Pod względem zasobów wodnych Polska jest w ogonie Europy. Nic z tym nie zrobimy, bo się nie da. Możemy za to lepiej wykorzystać to, co mamy. A musimy, bo przed nami coraz więcej powodzi i susz - mówi Michał Marcinkowski z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego.
-
Mateusz Waligóra rusza na Szlak Wisły. Co łączy rzekę w Himalajach z Polską? [WYWIAD]
Mimo destrukcyjnej działalności człowieka wciąż jest najdzikszą dużą rzeką Europy i najdłuższym korytarzem ekologicznym w naszym kraju. Ale czy Wisła będzie taka za kilkadziesiąt lat?